"Bu devirde sigortasızlık olmaz"

( 2 / 2 )

İstiklal’de de şube açıyor
Yusuf Yıldız, yakında Beyoğlu’nun ünlü İstiklal Caddesi’nde de bir şube açacaklarını açıklıyor. “Birkaç yer bulduk ama anlaşamadık. Hâlâ yer bakıyoruz” diyor. Şişli Balıkçısı, İstiklal’deki şubesinde balık bira, midye tava bira ve balık ekmek satmayı planlıyor. 
Şişli Balıkçısı, bünyesinde 123 kişi çalışıyor. Şirket, restoran müşterilerinin yanı sıra çiğ balık satışı, evlere servis ve marketlerdeki balık satışı da dahil olmak üzere günde ortalama 2.500-3.000 kişiye hizmet veriyor.
Lakerdası Hilton ödüllü
Şişli Balıkçısı şubelerinde her gün ortalama 55 çeşit balık sunuluyor. Şefin tavsiyesi, spesiyalleri olan levrek simidi ve lavinya. 25 çeşit soğuk meze var ve bunların yarıdan fazlası Rum kültürüne ait. Mezeleri Şişli Balıkçısı’nın aşçıları hazırlıyor.
Yıldız, mezelerinin kalitesi konusunda oldukça iddialı. İzmir Hilton’un 2012 yılında yaptığı bir yarışmada yaptıkları lakerdanın birinci seçildiğini gururla anlatıyor. “Bu sayede bütün Hiltonların lakerdasını biz veriyoruz” diyor. Pahalı olmasına rağmen ayda 600-650 kilo lakerda sattıklarını söyleyen Yıldız, Yıldız Balıkçı’daki çeşit zenginliğini ise şöyle anlatıyor:
“Avlanma mevsiminin sürdüğü dönemde Karadeniz’den, Ege’den, Akdeniz’den, Marmara’dan her türlü balık gelir. Eylül ayında en çok palamut olur. Sonra onu çinekop, sarıkanat, lüfer takip eder. Pakistan’dan jumbo karides, Norveç’tense uskumru alıyoruz. İthal uskumrunun kolisi eskiden 70 liraydı, birden 130 lira oldu. Euro bazında geldiği için çok pahalandı. Bu balıkları Norveç’ten Türkiye’ye getiren iki firma var. Maalesef bizim yerli balığımızdan ızgara yapamıyorsunuz; hem çabuk dağılıyor hem de aynı lezzeti yakalayamıyorsunuz. Peki niye Norveç’ten ithal ediyoruz? Çünkü Norveç’te balık kültürü çok zengin. Orada balığı eksi 80 derecede şoklayıp Türkiye’ye gönderiyorlar. Biz balığı açıp servise sunduğumuzda aynı tazelikte yeniliyor. Bir de somon balığı var elbette. Şimdi birkaç firma Karadeniz’de somon yetiştirmeye çalıştı ama olmadı. Somon balığı için ısının eksi 20 derecenin altında olması lazım. Karadeniz bu ısıyı veremedi.”
Şişli Balıkçısı’nda fiyatlar da boğazdaki rakiplere göre çok uygun. Meze fiyatları 6 ile 15 lira arasında değişiyor. Yusuf Yıldız, “Burada kişi başına 50 liraya çok rahat içkinizi içer, karnınızı doyurur çıkarsınız” diyor.
“Bu devirde sigortasızlık olmaz!”
Şişli Balıkçısı, şubelerini her türlü riske karşı güvence altına almayı da ihmal etmemiş. Yusuf Yıldız, işletmelerin yangın, sel, doğal afetler, hırsızlık ve teröre karşı ayrı ayrı sigortalandığını söylüyor. “Bu devirde sigortasız dükkan çalıştırmak çok mantıklı değil. Hele de bizim sektörler için” diyor.
Yıldız, kendisinin ve ailedeki bütün bireylerin ve bireysel emeklilik sistemine (BES) dahil olduğunu da sözlerine ekliyor.

Kategorideki Diğer Foto Haberler