10 adımda alacak sigortası

KOBİ’lere rahatlama sağlaması beklenen Devlet Destekli Alacak Sigortası Sistemi reel sektörde heyecan yarattı. İşte yeni sistemin detayları...

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 28.03.2019 - 11:51
    Son Güncelleme: 04.09.2019 - 10:06

KOBİ'lere ciddi bir rahatlama sağlaması beklenen Devlet Destekli Alacak Sigortası Sistemi reel sektörün gündemine oturdu. Sistem, vade günü ve firma büyüklüğüne bağlı olarak belirlenecek standart bir prim karşılığında, primin 10-15 katı arasındaki bir azami teminat tutarı kapsamında KOBİ'lere ticari alacak risklerinden korunma imkânı sağlıyor.

KOBİ'ler (25 milyon TL ciroya kadar / Yakın zamanda 125 milyon TL'ye kadar genişletilecek) yurt içi mal ve hizmet karşılığı vadeli satışlarından doğan alacaklarını sigortalatabilecek, ihracata yönelik satışlar sigorta kapsamına giremeyecek. Konuyla ilgili teknik altyapı ve algoritmaları oluşturan CRIF Türkiye Genel Müdürü Kerem Özgür Araç, Sabah'tan Metin Can'a anlattı. Sistemin KOBİ'ler için büyük fırsatlar barındırdığını, uygulamayı piyasayı rahatlatacak bir çalışma olarak gördüklerini belirten Araç, "Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın uygulamayı teşvik ettiği 'alacak ve kefalet sigortaları' 2019'un en çok konuşulacak konularından olacak. Yıllık cirosu 25 milyon TL altındaki işletmelerin yararlanacağı alacak sigortasına ilgi oldukça yoğun" dedi.

İşte 10 adımda alacak sigortası ve faydaları

1-En az iki yıl önce kurulumuş, 25 milyon TL vadeli ciroya kadar olan KOBİ'ler acenteler vasıtası ile başvurabilir.
2-Cirosuna ve istediği vadeye (120/180/360) göre prim tutarı belirlenir. Prim tutarının 10 - 15 katı kadar azami teminat tutarı tanımlanır.
3-Vadeli cirosunun %50'sinden fazlasını temsil eden alıcıları için değerleme yapılır, her bir alıcıya 1 (en düşük riskli) - 6 (en yüksek riskli) arası skor verilir.
4-6 skoruna limit tahsis edilmez. 1 - 5 skorlu alıcılara alıcı başına skora ve KOBİ'nin cirosuna bağlı olarak 300 bin TL'ye kadar limit tahsis edilir.
5-Sistemde değerlendirilmeyen alıcılar için de değerlendirilen alıcılara tahsis edilen en yüksek limit toplam limit olarak belirlenir
6-KOBİ primi peşin ödeyebileceği gibi taksitle de ödeyebilir. Primin tamamının peşin ödenmesi halinde yüzde 10 indirim uygulanır. Primin yüzde 25'i peşin, kalanını da 3 taksite kadar ödeyebilir.
7-Alacak riski azalan KOBİ, daha iyi kontrol şansı yakalar.
8-Alacak riskinin azalmasıyla KOBİ'ler likiditelerini daha etkin yönetme şansı yakalar.
9-KOBİ'ler poliçelerini teminat olarak kullanabileceği için de bankalardan yeni finansman elde etme imkânı artar.
10-Şüpheli alacak karşılıkları azalır.Etiketler: alacak sigortası, KOBİ
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
10 adımda alacak sigortası