130 milyar dolarlık emeklilik fonundan "negatif faiz" mücadelesi

İskandinavya'nın en büyük emeklilik fonu portföyünü uzun vadeli negatif faizlere uyum sağlayacak bir plan üzerinde çalışıyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 26.11.2019 - 11:47
    Son Güncelleme: 25.02.2020 - 10:12

İskandinavya'nın en büyük emeklilik fonu 130 milyar dolarlık portföyünü uzun vadeli negatif faizlere uyum sağlayacak şekilde yeniden düzenlemeye yönelik bir plan üzerinde çalışıyor.

Kopenhag merkezli ATP söz konusu değerlendirmenin “kapsamlı” olacağını belirtirken fonun CEO'su Bo Foged, fonun önünde “önemli kararlar” olduğunu söyledi.

ATP, dünyanın en uzun vadeli negatif faizlerinin bulunduğu bir ülkede emeklilik fonu yönetmeye çalışıyor. Danimarka merkez bankası ilk olarak 2012 yılında faizleri sıfırın altına indirmişti. İki yıl sonra ise Avrupa Merkez Bankası (AMB) takip etti. Negatif faizler borç alanlar için iyi bir durum olmasına karşın emekli olmak için yeterli tasarrufu yapmaya çalışanlar için cezalandırıcı nitelikte.

48 yaşındaki Foged, negatif faizlerin para kaybetmeye başladığın bir dünyada tasarruf etmenin gerçekten mantıklı olup olmadığı sorusunu gündeme getirdiğini belirtiyor.

Eskiden mümkün olması düşünülmeyen bir faiz ortamına ayak uydurma çabalarında ATP yalnız değil. Finlandiya'da Ilmarinen Mutual Pension Insurance Co. yatırım birimi yöneticisi Mikko Mursula “sektörün yeni zorlukların (negatif faizler) etkisini görmeye daha yeni başladığını” söyledi.Etiketler:
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
130 milyar dolarlık emeklilik fonundan negatif faiz mücadelesi