16 bin kurumsal firma iflas edecek

Alacak sigortası şirketi Euler Hermes, Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerini açıkladı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 13.11.2015 - 13:39
    Son Güncelleme: 26.01.2020 - 22:44
Dünya’nın lider alacak sigortası şirketi Euler Hermes, 2015 Uluslararası Ticarete Global Bakış konferansını İstanbul’da gerçekleştirdi. Euler Hermes yöneticileri ve baş ekonomisti, en güncel ekonomik verilerle ilgili analizlerini paylaşarak, Türkiye ekonomisinin 2016’da iyileşmesini sağlayabilecek temel unsurlara değindi.  
 
İstanbul'da Levent Wyndham Hotel'de düzelenen toplantıda konuşan Euler Hermes Yönetim Kurulu Başkanı Wilfried Verstraete, “Çin’deki yavaşlama, dünya ekonomisi üzerinde ağırlık oluştururken, global GSYİH büyümesi 2015-2016’da yüzde 3’ün altında seyredecek. Çin'deki iflaslarda ise yüzde 20 artış bekiyoruz. Bu da çok yüksek bir rakam. Doymuş pazarlar makul seviyede istikrarlı kalırken, gelişmekte olan ekonomilerde bozulmaya yönelik net işaretlerle karşı karşıyayız. Fed’in faiz artırımından en çok etkilenen ülkeler arasında Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, Nijerya, Rusya ve Güney Afrika yer alıyor. Buna rağmen Türkiye’nin katma değer zincirinde yukarı tırmanmasına yönelik pek çok fırsat olduğunu görüyoruz” dedi.
 
2015 ZORLU BİR YILDI
 
2015, Türkiye’nin ihracatı için zorlu bir yıldı ancak yerel talepteki iyileşme sayesinde GSYİH büyümesi yüzde 3,2’ye ulaşabilir. 2016 yılında ise Türkiye GSYİH’si ılımlı bir iyileşme ile yüzde 3,6’ya yükselebilir. Ancak yerel ekonomi, kısa vadede bazı sorunlarla karşı karşıya. 

Euler Hermes Yönetim Kurulu Başkanı Wilfried Verstraete, "2016 yılında küresel düzeyde çok büyük belirsizlikler bekliyoruz. Türkiye bizim için öncelikli ülkelerden biri. 40 milyonun üzerinde şirketi küresel veri tabanında takip ediyoruz. Bu yüzden dünya ticareti ile ilgili çok net bilgilere sahibiz. Dünya çapında 50 ülkeden fazla yerde 1500 risk uzmanımız bulunuyor" dedi.

Euler Hermes Yönetim Kurulu Başkanı Wilfried Verstraete sorunları şöyle sıraladı:
 
Yerel Devalüasyonlar: Türk Lirası (TL), 2015 yılında en büyük darbeyi alan para birimlerinden biri. Bunun 2015’te ihracat üzerindeki etkisinin büyük olması bekleniyor (örneğin, Ocak-Ağustos 2014’te mal ihracatı, TL bazında yıllık yüzde 10’luk artış kaydetmesine rağmen USD bazında yıllık yüzde 9’luk düşüş yaşadı). Bunun sonucu olarak cari açık geniş kalırken, daha da endişe verici bir şekilde net portföy yatırımı çıkışları finansman boşluğu oluşturuyor.
 
Fed Depremi: Olumsuz bir karışım: bozulan büyüme olasılıkları ve dış finansmana fazla bağlılık. Türkiye, Fed’in faiz artırımından en fazla etkilenen ülkelerden biri.
 
Borç: Döviz bazındaki dış borç, önemli bir tehdit oluşturuyor. 2015’in 1’inci çeyreği itibariyle Türkiye’nin toplam dış borcunun %93’ü döviz üzerinden (gelişmekte olan ülkeler ortalaması %76). Döviz rezervleri Eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 10 milyar dolar azaldığından bu durumla başa çıkılması daha zor. Özel sektörün borcu da hızlı bir şekilde artarken, finansal olmayan kuruluşların aldığı borçların miktarı da 2010’dan bu yana sert bir artış kaydetti. Yine de finansal olmayan sektörün borcu, kamu sektöründeki mali konsolidasyon sayesinde benzerlerine oranla karşılanabilir durumda…
 
16 BİN KURUMSAL FİRMA İFLAS EDECEK
 

Türkiye’ye yönelik iflas rakamlarını paylaşan Euler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran, “2014’teki yüzde 9’luk düşüşün ardından kurumsal iflasların 2015’te yüzde 5 gerileme kaydetmesi bekleniyor ancak 2016’da yüzde 6’lık artış gerçekleşebilir. Yüzde 6'lık artış 16 bin kurumsal iflasa işaret ediyor. Buna ek olarak, 2015’in tamamında dolara karşı yüzde 24 değer kaybının beklenmesi ile TL, en sert darbeyi alan para birimlerinden biri. Ancak bardağın yarısı dolu: Avrupa’daki iyileşme, Türkiye’nin ihracatının canlanmasına yardımcı olacak, düşük petrol fiyatları yerel talebi destekleyecek ve bankacılık sektörünün iyi durumda olması da olumlu bir işaret” dedi
 
TÜRKİYE'DE 2016'DA EKONOMİ ILIMLI İYİLEŞECEK

Euler Hermes Baş Ekonomisti Ludovic Subran "Türk Lirası'nın değer kaybetmesine rağmen ihracat rakamlarına bu durum henüz yansımadı. Ödeme yapılamaması riski sürerken iflaslardaki 2 yıllık aşağı yönlü trend 2016 yılında sona erecek" dedi.

TÜRKİYE İÇİN 4 FIRSAT
 

2016 yılının Türkiye’deki şirketler için çeşitli fırsatlar sunacağını belirten Euler Hermes Türkiye CEO’su Özlem Özüner, “2016 yılında ihracat ılımlı bir başlangıç yapacak. Potansiyel ihracat gelirlerinin çoğunluğu Avrupa ve MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) bölgesinden gelirken, Rusya ağırlık oluşturuyor. Tekstil ve otomotiv sektörleri AB’deki iyileşmeden faydalanacak. Kimya, Makine ve Tarımsal Gıda sektörleri ise MENA’daki fırsatları yakalayabilir. Türkiye, Otomotiv, kimya; plastik ve kauçuk sektörlerinin yanı sıra makine & ekipman sektörlerinin de ihracatta pazar paylarını genişletmeye devam etmesiyle katma değer zincirinde yükselmeye devam edecek” dedi.
 
1: Enerji değer zincirinde yukarı tırmanış
 

2001’de ilk düzenlemenin uygulamaya alınması ve stratejinin hızını koruması ile tamamen yenilenebilir enerji üçe katlandı. 2023’teki yenilenebilir enerji üretimi hedefleri arasında 20.000 MW’lık rüzgar gücü ve 5.000 MW’lık yeni güneş enerjisi yer alıyor.
 
2: Tarımsal gıda: Negatif fiyat etkisinin aşılması için yeni pazarların geliştirilmesi
 

Tarımsal gıda üretimi 2015-16’da yıllık yüzde 2,5 büyüyecek. Ortadoğu ve AB, 2016’daki ihracat kazançlarının yarısından fazlasını temsil edecek
 
3 Otomotiv: Avrupa pazarı için ana üretici rolünü teyit etmek

 
Türk otomotiv sektörü, Avrupa pazarındaki rolünü pekiştirecek. Yerel üretimin yüzde 75’i ihraç ediliyor ve Euler Hermes 2016’da ihracat gelirlerinin 16 milyar USD olmasını bekliyor.
 
4 Ulaşım: Yoldan havaya, hizmet aralığının çeşitlenmesi gerekiyor
 
Karayolu ulaşımında büyüme devam ediyor ancak 2006’daki yüzde 5’lik ortalamaya göre 2014’te yüzde 1 ile daralma görülüyor. Son 12 ayda yüzde 19’luk büyüme ile en hızlı büyümenin tadını çıkaran şirket Türk Hava Yolları (kilometre başına düşen yolcu başına ciro büyümesi).


Etiketler: Euler Hermes, alacak sigortası
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
16 bin kurumsal firma iflas edecek