3.5 milyon çalışan BES'e girecek

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Göçer, temmuzda 200 binden fazla şirkette çalışan 3.3 milyon çalışanın BES’e gireceğini belirterek, “Tek tek 200 bin firmaya anlatmamız mümkün değil. Artık sistem öğrenildi, süreç çok kolaylaştı” dedi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 11.06.2018 - 05:34
    Son Güncelleme: 17.01.2020 - 21:56

Garanti Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) otomatik katılım sayesinde temmuz ayında 10-49 çalışanı olan firmalardan, 3.3 milyon katılımcının sisteme giriş yapacağını belirterek, “Artık şirketlerin sisteme girmesi çok kolay” dedi. Burak Ali Göçer, Temmuz’da 200 binden fazla şirketin sisteme dahil olacağını ifade ederek, “Bizlerin tek tek 200 bin firmayı gezip, tekrar anlatmamız mümkün değil. Artık sistem öğrenildi, süreç çok kolaylaştı. Bir soru varsa gayet tabii hem Garanti şubeleri hem Garanti Emeklilik çalışanları ve çağrı merkezi aracılığı ile cevaplayacağız” şeklinde konuştu.

SİSTEME GİRİŞLER KOLAYLAŞTI

Otomatik BES’te işverenlerin en önemli çekincesinin operasyonel yük olduğuna dikkat çeken Göçer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şirket olarak bu yükü kaldırdık; artık şirketlerin sisteme girmesi çok kolay. Banka şubelerimize gelerek bir imza atacaklar ve kurumsal internet şubemiz üzerinden çalışan listesini yükleyecekler; hepsi bu. Daha sonra tüm işlemlerini de şubeye gitmeden kurumsal internet şubemizden yapacaklar. Gerisini biz halledeceğiz. İş yükünü biz üzerimize alacağız. Dolayısı ile yoğunluğun yönetilebilmesi için Temmuz’u beklemeden, en kısa zamanda şubeye gitmelerini öneriyorum.”

2 MİLYON KİŞİ KALACAK

Burak Ali Göçer, “Temmuzda sisteme girecek olanlar daha çok KOBİ’ler. Girişler ve cayma oranları konusunda beklentiniz nedir?” sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Önceki dönemlere benzer sonuçlar bekliyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi şu anda 3.5 milyon kişi otomatik BES’te birikim yapmaya devam ediyor. Yeni dönemde de sisteme girenlerin en az yarısı sistemde kalmaya devam edecek. Yani yaklaşık 2 milyon kişi daha otomatik BES ile geleceğine yatırım yapmaya devam edecek.”

İŞVERENLERİN SAHİPLENMESİ LAZIM

BURAK Ali Göçer, otomatik BES’te, işverenlerin sistemi bilmesi ve sahiplenmesinin önemli olduğuna değinerek, şunları söyledi: “Çünkü çalışanlarına da onlar anlatacak. Sistemi iyi anlatan firmaların çalışanları, sözleşmelerine devam ediyorlar. İşverenin çalışanlarını bilgilendirmesi bizlerin sistemi anlatmasından çok daha etkili oluyor. Firmalara baktığımızda 200 çalışanı olup, tüm çalışanlarının sistemde kaldığı firmalar da var; hiç bir çalışanı sistemde kalmayan da. Sonuçta sistem aynı sitem ama işverenin algısı, otomatik BES’e yaklaşımı çalışan üzerinde etkili oluyor. Şunu da söyleyebilirim ki çalışanlar sistemde kaldıkça firmalarda çalışan motivasyonu, üretim verimliliği de artıyor. Bu da işlerin büyümesine, gelişmesine fayda sağlıyor.”Etiketler: BES, Garanti Emeklilik, Burak Ali Göçer
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
3.5 milyon çalışan BES'e girecek