ABD'de sağlık sistemi, çöküşün eşiğinde

Geçen yıl 28 milyon kişinin herhangi bir sağlık sigortası alamadığı ABD'de bu yıl 20 milyon kişinin daha sigortasız kalma riski bulunuyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 28.11.2017 - 10:41
    Son Güncelleme: 22.05.2020 - 22:31

ABD'de sigortası ve yeterli parası olmayan milyonlarca hasta, farklı kentlerde kurulan "ücretsiz mobil kliniklerde" tedavi olabilmek için saatlerce sıra beklerken, yeni sağlık sigorta sistemine ilişkin belirsizlikler ülkedeki krizi derinleştiriyor.

ABD Başkanı Donald Trump'ın en önemli seçim vaatlerinden olan ancak bugüne kadar vadettiği şekilde gerçekleştiremediği "yeni sağlık sigorta yasası", ülke gündemindeki yerini koruyor.

28 milyon kişinin sağlık sigortası yok

2016 yılında en az 28 milyon kişinin herhangi bir sağlık sigortası alamadığı ABD'de, Obamacare olarak bilinen mevcut sağlık sigorta yasasının iptal edilmesi durumunda kademeli olarak en az 20 milyon kişinin daha sigortasız kalacağına vurgu yapılıyor.

Kongrede Cumhuriyetçi Parti'nin son dönemdeki başarısız girişimleri sonucunda henüz kapsamlı bir sağlık yasası değişimi yapılamazken, Trump'ın ve Cumhuriyetçilerin 2018'de gerçekleştirilecek ara seçimlere kadar bu konuda somut adım atmak istediklerine dikkat çekiliyor.

Sağlık yasası krizi derinleşirken sigorta ücretlerinin çok pahalı olmasından dolayı geçen yıl herhangi bir sigorta paketi alamayan milyonlarca kişi, belli kentlerde kurulan mobil kliniklerde ücretsiz sağlık hizmeti alabilmek için saatlerce sıra bekliyor.

Merkezi ABD'de bulunan Commonwealth Vakfının araştırmasına göre, ABD, gelişmiş 11 ülke arasında "en kötü sağlık hizmeti" sunulan ülke. Benzer şekilde Dünya Sağlık Örgütü de geçen yıl ABD'yi 191 ülke arasında "sağlık hizmetleri verimliliği" sıralamasında 37. sırada göstermişti.

Malta, Kosta Rika ve Andorra gibi ülkeler aynı listede ABD'nin üstünde yer almıştı.Etiketler: kriz, Sigorta, risk, ABD
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
ABD'de sağlık sistemi, çöküşün eşiğinde