“Acentelerle yakın çalışmalarımız devam edecek”

Türk Nippon Sigorta, prim üretiminin büyük bir kısmını en önemli iş ortakları olan acenteleri aracılığıyla sağlıyor. Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, acentelerle yakın çalışmalara devam edeceklerinin altını çiziyor...

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 12.08.2016 - 15:49
    Son Güncelleme: 22.06.2020 - 02:07

AKILLI YAŞAM

Türk Nippon Sigorta, en önemli dağıtım kanalı olarak acentelerini görüyor. Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, “iş ortakları” olarak gördükleri acentelerin kendileri için önemini vurguluyor ve bu değerin bilinciyle hareket ettiklerini ifade ediyor.

Türk Nippon Sigorta, prim üretiminin büyük bir kısmın en önemli iş ortakları olan acenteleri aracılığıyla elde ediyor. Önümüzdeki dönemde de bunun devam edeceğinin altını çizen Pamukçu, acentelerle yakın çalışmalara devam edeceklerini belirtiyor.

Türk Nippon Sigorta, satış kanalları ve özellikle de acenteleri için stratejisini “ulaşılabilirlik” olarak ortaya koyuyor. Pamukçu, bu doğrultuda acentelere verdikleri hizmetin kalitesinin kendileri için çok önemli olduğunu paylaşıyor ve “Türk Nippon Sigorta olarak diğer şirket uygulamalarının dışında, acentelerimize karşı farklılıklar yaratan dinamik bir yapı içinde hizmet vermeye çalışıyoruz. Bu sistemde çalışmaya ve acentelerimiz için her zaman yenilikler yapmaya devam edeceğiz” diyor.

“Acentelerimiz her an bize ulaşabilir”

Malum, sigorta şirketlerinin verdiği hizmet kalitesi, ürün yapısı ve hasar hizmetleri açısından pek bir fark yok. İşte bu noktada Pamukçu, kendilerini iletişime en yakın şirket olarak konumlandırmak için çaba sarf ettiklerini belirtiyor. Acentelerinin ihtiyaç duyduğu her an kendilerine ulaşabilmesini Türk Nippon Sigorta’nın farkı olarak tanımlayan Pamukçu, sözlerine şöyle devam ediyor:

“İhtiyaç anında telefonun diğer ucundan gelecek cevabın acentelerimiz için ne denli önemli olduğunu biliyoruz. Çağın getirdiği gerekliliklerden biri olarak günümüzde birçok iş akışı, mailler ve mesajlar üzerinden ilerliyor. Ancak bazı durumlarda mail üzerinden anlatılmak istenen konu her ne kadar açık olursa olsun, yüz yüze veya telefonla anlatıldığı gibi açık olmayabiliyor. Bizler de bu anlamda acentelerimiz için ulaşılabilirliği en kolay sigorta şirketi olmaya çalışıyoruz.”

“Amacımız tercih edilen şirket olmak”

Pamukçu, en büyük motivasyonlarının acentelerin Türk Nippon Sigorta’nın hizmet kalitesini takdir etmesi ve Türk Nippon Sigorta’ya olan bağlılığı olduğunu vurguluyor. Birçok acentenin birden fazla sigorta şirketiyle çalıştığı sektörde amaçlarının kendileriyle çalışan acentelerin tercih sıralamasında başta gelmek olduğunu söyleyen Pamukçu, “Çalıştığımız tüm acentelerimiz profesyonel, işine hakim, sektörün sorunlarını biliyor. Birçok acentemiz, sektör meclislerinde söz sahibi olan sektöre hizmet etmiş değerli acentelerimiz. Acentelerimizle çoğu zaman karşılıklı fikir alışverişi yapıyor, ihtiyaç ve beklentilere çözüm sağlayacak önerilerimizi onlara sunuyoruz” diyor. Pamukçu, kârlılığın şirket ile acentenin el ele, aynı bilinçle hareket ederek sağlanabileceğini sözlerine ekliyor.

“Dengeli portföy yapısı oluşturulmalı”

Acentelik faaliyetinin her ticari işletme gibi sürdürülebilir olmasının öneminden de bahseden Pamukçu, “Bunun için de acentelerin portföylerini sadece oto değil, oto dışı branşlardan da oluşturmaları gerekiyor. Çünkü oto sigortaları, hasar frekansı ve hasar yapıları yüksek ürünler. Oto sigortası ürünlerinin diğer sigorta ürünlerine göre satışı daha kolay, ancak bu ürünler acentelerin hasar frekansını ve hasar prim oranlarını artıran sonuçlara yol açabiliyor. Dengeli portföy yapısına sahip olan acentelerin faaliyetlerini sürdürebilmesi çok daha kolay oluyor” şeklinde konuştu.

“E-ticaret hacmi artıyor”

Türkiye’deki e-ticaret hacmi giderek büyüyor. Pamukçu, bu durumun sigorta sektöründe de kendini hissettirdiğini ifade ediyor. Yavaş yavaş başlayan internet sigortacılığının önümüzdeki yıllarda artan oranda kullanılacağını öngören Pamukçu, tüketiciler açısından genel olarak e-ticaretle ilgili söylenebilecek tüm avantajların internet kanalıyla yapılan sigorta satışı için de geçerli olduğunun altını çiziyor.

Tüketicilerin sigorta teminatları konusunda bilinçli tercihler yapmasının bu noktada daha büyük bir önem arz ettiğini söyleyen Pamukçu, acentelerin, uzman personelleri ve tüketicinin beklentilerinin ne olduğunun bilinciyle sigortalının doğru tercih yapmalarını sağladığından bahsediyor. İnternet sigortacılığında tüketicinin ilgili satış platformunda çok iyi yönlendirilmesi, bilgilendirilmesi ve kendisinin de bu bilgiler ışığında bilinçli tercihler yapmasının önem arz edeceğini ifade eden Pamukçu, günümüzde birçok acentenin internet sigortacılığıyla ilgili geleceğe yönelik planlamalar yaptığını ve sistemlerini bu doğrultuda kurguladığını aktarıyor.

“Acenteler de uzaktan satıştan faydalanabilir”

Bireysel satışa destek sağlayacak olan internet sigortacılığının hedef kitlesinin zaman sıkıntısı olan tüketiciler ile genç nesil olacağına işaret eden Pamukçu, bu noktada uzaktan satışların önemini ve acentelerin nasıl konumlanması gerektiğini şöyle açıklıyor:

“Uzaktan satışın önemini artırması, acentelerin üretim payını düşürmeyecek, aksine teknolojik altyapısını hazır hale getiren acentelere avantaj sağlayacaktır. Şirket olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor, acenteleriyle büyüyen bir sigorta şirketi olarak onların e-ticarette büyümesine yönelik sistemsel desteği sağlıyor, yapmış oldukları üretimi etkileyecek faaliyetlerde bulunmuyoruz. Acentelerimizin yoğunlaştığı ürünlerde kendilerine web servisleriyle destek sağlıyoruz.”

Pamukçu, acenteler için yaptıkları teknolojik yatırımlar hakkında ise şu bilgileri paylaşıyor: “Sistem altyapımızda yaptığımız çalışmalarla birlikte acente portalımızda acentelerimizin teklif verme/poliçe üretme süreçlerini kolaylaştırmak için ‘Jet Satış’ adını verdiğiniz kullanıcı dostu arayüzler aracılığıyla hızlı ve kolay bir şekilde bu işlemleri yapmalarına destek sağlıyoruz. Ayrıca isteyen acentelerimize kendi projeleri için ürünlerimize ait poliçe web servislerini kullanmaları için gerekli web servisleri sağlıyoruz. Sağladığımız teknolojik destekler için acentelerimizden her zaman olumlu geri dönüşler alıyoruz.”

“Acentelerimizle büyüyoruz”

Türk Nippon Sigorta’nın acenteleriyle büyüyen genç, dinamik bir sigorta şirketi olduğunu bir kez daha vurgulayan Pamukçu, acentelerden gelen her türlü öneriyi şirket olarak hızlıca değerlendirip, inandıkları her iş için destek verdiklerini belirtiyor. Pamukçu, acentelere, sadece Türk Nippon Sigorta için değil, sektörel gelişim için de müşterilerine çapraz satış yönlendirmeleri yapmalarını, sektörel kârlılığa katkı sağlayacak ürünlerin satışına ve bireysel portföylerini artıracak projelere ağırlık vermelerini öneriyor.

“Sosyal medya önem kazanıyor”

Dijital dönüşümle beraber sosyal medya, şirketler için pazarlama bütçelerindeki küçük bir maliyet kalemi olmaktan çıkıp, şirketlerin kurumsal itibarları ve pazarlama faaliyetleri için temel ihtiyaçları haline geldi. Sigorta şirketlerinin de sosyal medyayı daha aktif kullanmaya başladığına dikkat çeken Pamukçu, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Kişilerin sektörümüzle ilgili beklentilerini, sorunlarını, şirketimize ve genel olarak sigortacılığa bakışlarını daha iyi anlamak için sürekli dinliyor ve çözümler üretiyoruz. İlerleyen dönemler için sosyal medya kullanımıyla ilgili proje çalışmalarımız gelişerek devam edecek. Bunun yanı sıra oto dışı sigorta alanında insanlara farklı ürünlerle dokunmak, hayatlarını kolaylaştırmak istiyoruz. Yeni çıkarmaya başladığımız ürünlerimizin sigortalılara online tanıtımı ve satışı için sosyal medyayı etkin şekilde kullanıyoruz.”

“TRAFİKTEKİ DÜZENLEMELER YETERLİ”

Türk Nippon Sigorta Genel Müdürü Dr. E. Baturalp Pamukçu, sigorta sektöründe yılın ilk çeyreğinde elde edilen teknik sonuçları şöyle değerlendiriyor:

“Trafik sigortasında kazanılmış primler geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 54 oranında arttı. Bununla birlikte karşılık yükü azaldı. Ödenen tazminattaki artış kazanılmış prim artışının altında kaldı. Bunun bir sonucu olarak hasar/prim rasyosu olumlu etkilendi. Böylece teknik zarar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 53 azalarak 338 milyon liraya geriledi. 2015 yılının ilk çeyreğinde yüzde 160 olan hasar/prim oranı da 2016’nın aynı döneminde önemli ölçüde azalarak yüzde 108'e düştü.”

Torba yasayla birlikte trafik sigortasında yapılan değişikliklerin şu aşamada yeterli olduğunu düşünen Pamukçu’nun bu konudaki yorumu ise şu şekilde: “Bu yasanın hukuki alanda tam ve etkin olarak uygulamasının kısa zamanda hayata geçirilmesi sonuçlarda iyileştirmeler olmasına yol açacaktır. Ödenen tazminatların kazanılmış prime oranında ve karşılıklarda görülen azalma bilanço sonuçlarındaki iyileşmede etkili oldu. İyileşmedeki bir diğer faktör de kazanılmış primlerdeki artış. Buna bağlı olarak hasar/prim oranlarında genel bir iyileşme kaydedildi. Bu gelişmeler çerçevesinde, 2015’in ilk çeyreği sonunda 199 milyon lira zarar edilen hayat dışı branşlarda bu yılın aynı döneminde 108 milyon lira kâr edildi. Genel anlamda, trafik sigortasındaki teknik iyileşme ile oto dışı branşlardaki olumlu sonuçlar sektörün ilk çeyrek sonunda kâr etmesini sağladı.”Etiketler: Türk Nippon Sigorta, Baturalp Pamukçu
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
“Acentelerle yakın çalışmalarımız devam edecek”