AIG Sigorta kimin oldu?

Türkiye birimini satacak olan AIG'de büyük ortak şirketin tamamını alıyor

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 11.01.2017 - 06:12
  Son Güncelleme: 14.11.2018 - 03:55

18 Ekim 2016’da dünyaca ünlü sigortacılık devi AIG Türkiye’den bir açıklama yapıldı. Açıklamada ABD'li AIG’in Türkiye'deki ticari ve bireysel sigorta faaliyetini Kanadalı Fairfax Financial'a satmak üzere anlaştığı belirtildi. Ancak geçen hafta Rekabet Kurumu’nda yayınlanan başka bir açıklamada ise satın alma operasyonunu Kanadalı şirketin tek başına yapmayacağı ifade edildi.

Dünya'nın haberine göre kurumun açıklamasında AIG Sigorta’nın hisselerinin yüzde 100’ünün Gulf Insurance Group tarafından devralınması için başvuruda bulunulduğu bilgisi yer aldı.

1976 yılından bu yana Türkiye’de iş yapan ve 250 kişiye istihdam sağlayan AIG’in yerel operasyonunu devralan Gulf Insurance Group, kârlılık açısından hayat ve hayat dışı sigortacılık alanlarında Kuveyt’in en büyük sigorta şirketi. Suudi Arabistan, Ürdün, Lübnan, Suriye, Mısır, Cezayir, Irak, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’te bulunan şirketleri ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın en büyük sigorta ağına sahip Gulf Insurance Group’un toplam konsolide varlıkları 1.23 milyar dolar. Gulf Insurance Grup’un en büyük hissedarı olan KIPCO’nun (Kuwait Projects Company) şirkette yüzde 44 hissesi bulunuyor. Kanadalı Fairfax’ın ise yüzde 41 hissesi var.

Fairfax’ın istediğini ortağı kaptı

Gulf Insurance Group’un AIG operasyonu, Türkiye’deki ikinci önemli yatırım oldu. 2016’nın haziran ayında Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB), ağırlıklı seyahat sigortaları satmak için kurduğu Turins Sigorta’nın yüzde 90’ını 25-30 milyon lira arasında bir bedelle satın almıştı. Turins’in kurulduğunda yüzde 58 hissesi TÜRSAB’a, yüzde 25 hissesi de Bank Asya’nın iştiraki Işık Sigorta’ya aitti. 2014’te TÜRSAB, önce Işık Sigorta’nın hisselerini, ardından da 2015’de geri kalan diğer şahısların hisselerini satın aldı. Kanadalı Fairfax, 2012’de Işık Sigorta’yı satın almak için Bank Asya ile masaya oturmuş, uzun süren pazarlıklar sonucu anlaşma sağlanamamıştı.Etiketler: AIG Sigorta, satış, Gulf Insurance
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • MUSTAFA PİLİÇER21 Kasım 2017 12:08

  AIG Sigorta Şti'nin devrolması hakkında bilgilendirmelerin SMS olarak bilgilendirilmesi yetersizdir.Yeni Şti'nin de Poliçe sahiplerinde kaygı ve güven oluşmasına katkı sağlamak,sigorta hizmetlerinin devamı ve şirket prensipleri gereği olarak poliçe virman taahhütlerini içeren yazılı bilgilendirme,Mail vb.gibi hukuken kabul gören döküman ile ulaştırılması ve hakların güvencesinin devamının bildirimi poliçe sahiplerine gönderilerek teyidi yapılmalıdır.Bekliyorum.Başarılar dilerim.(Ben münferit olarak müşteri temsilcisinden bunu talep ettim)MUSTAFA PİLİÇER(Emk.Öğrt.)

 • Fatma Seçkin Wieting 02 Ağustos 2017 00:03

  Keşke AIG sigortası kapsamında kişilere bir bilgi verseydeniz isminizin değiştiği vs konusunda. Nedenini açıklamak zorunluluğunuz yoktu. Bu nezaket icabıdır nüşterlerinize değer verdğinizi gösterir

AIG Sigorta kimin oldu?