Aksigorta sektörde farklılaşacak

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, fiyat odağından daha çok hizmet anlayışından farklılaşacaklarını söyledi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 07.12.2015 - 11:22
    Son Güncelleme: 18.03.2020 - 03:17
Aksigorta, 55 yıl önce 1960 yılında idare merkezi Adana’da, iş merkezi İstanbul Beyoğlu’ndaki Akbank Şubesi’nin en üst katı olmak üzere Sabancı Grubu şirketlerine hizmet vermek amacıyla kuruldu. İlk poliçesini 1961 yılında hazırlayan Aksigorta, 55 yıl boyunca Türkiye’nin dört bir yanındaki 15 milyonu aşkın müşterisine sağlıktan kaskoya, işyeri paketlerinden sorumluluk sigortalarına kadar yaklaşık 44 milyon poliçeyle güvence sundu. 55 yılda bugünkü değeri yaklaşık 21 milyar TL’ye denk gelen prim üretirken, 1983’te banka sigortacılığı alanında Türkiye’nin ilk online poliçe tanzimini gerçekleştirerek “banka sigortacılığı” kavramını sigortacılık literatürüne kazandırdı. 
1994’te halka açılarak borsada işlem görmeye başlayan Aksigorta, 1996’dan bu yana 605 milyon TL temettü dağıttı. Bugün, dakikada 5 müşterisini 7 poliçeyle güvence altına alan ve 375 milyon özkaynak, 1,9 milyar TL aktif büyüklüğe sahip olan Aksigorta’nın piyasa değeri 514 milyon TL. 

55 YILDA 9 MİLYON HASAR KARŞILIĞINDA 14 MİLYAR TL ÖDEME YAPTI

55 yıl önce dört kişilik bir ekiple yola çıkan Aksigorta’nın bugün 700 çalışanı, 16 bölge müdürlüğü, iki bini aşkın bağımsız acentesi, bine yakın Akbank şubesi, 69 broker ve 3 bin 600 anlaşmalı kurumu ile geniş bir aile olduğunu belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, sözlerine şöyle devam etti: 
“Geride bıraktığımız 55 yılda meydana gelen 9 milyon adet hasar karşılığında sigortalılarımıza 14 milyar TL ödeme gerçekleştirdik. 49 bin çekici, 30 bin adet ikame araç, 45 bin adet mini onarım hizmeti verdik. Bugün Aksigorta güvencesi altında olan yaklaşık 2.8 milyon müşterimizin ortalama 1.3 poliçesi bulunuyor”.
Aksigorta’nın 55 yıldır kaydettiği başarıda çalışanlarının ve dağıtım kanallarının çok önemli katkıları olduğunu belirten Uğur Gülen, her yıl çalışanlar için ortalama 100, acenteler için ise yaklaşık 60-65 eğitim verdiklerini söyledi. Yılın ilk 9 aylık finansal verileri ile 2015’i de değerlendiren Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, şöyle dedi: 
“2015’in üçüncü çeyreğinde 351 milyon TL prim üretimi gerçekleştirerek oto dışı sigortalarda prim üretimimizi geçen yılın aynı dönemine göre %9 artırdık ve 178 milyon TL’ye yükselttik. Trafik dışı branşlardaki yüksek büyüme oranlarının pozitif etkisiyle teknik karlılığımız 44 milyon TL seviyesinde, bileşik rasyomuz geçen yılın aynı dönemine göre 1 puanlık iyileşme ile %98, hasar prim rasyomuz %68 seviyesinde gerçekleşti”
Aksigorta’nın “dengeli kanal portföyü ve ürün karması ile sürdürülebilir karlılık” stratejisine bundan sonra da devam edeceğini vurgulayan Gülen, “Trafik harici branşların payını artırarak dengeli bir portföy yaratmaya, sektörün üzerinde büyüyerek pazar payımızı korumaya, banka kanalında ivmelenmeye, acente kanalımızın portföy karlılığını iyileştirmeye, dönüşüm projelerimizi sürdürmeye ve hisse performansımızı yükseltmeye devam edeceğiz. Rekabette fiyat odaklı bir duruştan çok yüksek hizmet kalitemiz ve farklılaşan ürünlerimizle yerimizi alacağız. Bu hedeflerimizi gerçekleştirirken 55 yıllık tecrübemizi, bilgimizi, imkanlarımızı müşterilerimize doğru çözümleri sunmak, olumlu bir deneyim yaşatmak ve onların, aileleri ile birlikte geleceğe güvenle bakmalarını mümkün kılmak her zaman odağımızda olacak.” dedi. 

SİGORTALILIK POTANSİYELİ YABANCI SERMAYENİN İŞTAHINI KABARTMAYA DEVAM EDİYOR

Türkiye’de sigortalılık oranının yüzde 1.3’ler seviyesinde olduğunu hatırlatan Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, bu oranın Güney Avrupa’da yüzde 2,5-3’ler, Kuzey Avrupa’da yüzde 3-4’ler, Doğu Avrupa’da ise yüzde 2-2,5’ler seviyesinde olduğunu söyledi. Türkiye’nin sigortalılık oranı hedefinin ilk etapta Doğu Avrupa oranını yakalamak olduğunu söyleyen Gülen, “Türkiye’de sigorta 
sektörü, henüz gelişimini tamamlamamış, yüksek potansiyel taşıyan bir 
sektör. Özellikle Avrupa’da sektör artık büyüyemediği için Türkiye’nin 
büyümeye açık potansiyelinin yabancı yatırımcının iştahını kabartmaya 
devam edeceğini öngörüyoruz.” dedi.


Etiketler: ugur gulen, aksigorta
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Aksigorta sektörde farklılaşacak