Araç sigortaları Kovid-19 krizinden çıkıyor

Birçok sektörlerde olduğu gibi sigorta sektöründe de korona virüs salgınının etkileri derinden hissedildi. Buna karşın uzmanlar sigorta şirketlerinin toparlanma yolunda olduğunu belirtiyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 20.05.2020 - 17:47
    Son Güncelleme: 31.05.2020 - 23:44

SIGORTAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Amerika Birleşik Devletleri’nde bu yıl araç sigortası satışları tarihi rakamlarla başlamıştı. Fakat mart ortalarından itibaren korona virüs salgının yayılmasıyla satışlar yavaşladı. Birkaç haftadır araç sigortası satışlarında normale dönüş yaşanıyor.

Veri analizi firması LexisNexis’in araştırmalarına göre sigorta piyasası da salgın sürecindeki gelişmelerden nasibini aldı. Sosyal mesafe ve evde kalma emirlerinin ortaya çıkmasıyla beraber satışları azalan sigorta firmaları, ABD’de federal hükümetin teşviklerinin duyulmasıyla beraber sınırlı da olsa geri dönüş yaşadı. Ayrıca birçok araç sigortası şirketi tarafından sunulan sigorta primi indirimleri de geri dönüş sürecine destek oldu.

LexisNexis’in sigorta talebi ölçümlerine göre ABD’de araç sigortası alışverişleri ocak ayından mart ayının başına kadar ortalama %7’nin üzerinde büyüme gösterdi. 16 Mart tarihinden itibarense bu değişiklik göstermeye başladı ve yıllık sigorta alışverişi büyümesinde eksi %11 yıllık büyüme noktası olan dip noktasında son on yılın en düşük seviyesine ulaşıldı. Sigorta aktiviteleri birkaç hafta içerisinde ortalama değerlere ulaşarak %8’in üzerine çıktı.

Benzer bir şekilde yeni şirketlerin büyüme seviyesi mart ayında eksi %10 ve nisan ayında eksi %14 seviyelerindeydi. 2020 birinci çeyreğindeki bu rakamlar 2019’un aynı çeyreğine oranlar %52’lik bir düşüşü temsil ediyor. Rakamlara göre aynı zamanda beş yıllık ortalama da düşüş gösterdi.

LexisNexis’in Kıdemli Yöneticisi Chris Rice konuya ilişkin “Yıl şimdiye kadarki en yüksek alışveriş oranıyla başladı, tüm poliçelerin %41'i geçen yıl alışverişini sürdürdü. Ancak, Kovid-19'in Mart ayı ortasında araç sigortası alışveriş aktivitesini etkilemeye başladığı belli oldu” ifadelerini kullandı. Rice açıklamasında birçok yüklenicinin poliçelerde kısa vadeli uzatma teklif etmesine rağmen yeni işletmelerin de sayısının düştüğü ve tüketicilerin daha düşük primli yeni şirketler bulmasını zorlaştırdığını belirtiyor.

LexisNexis Araç Sigortaları Birimi Başkan Yardımcısı Tanner Sheehan, "ABD araç sigortası pazarı salgının bir sonucu olarak küçüldü, ancak müşterilerin ödeme yapması ve ödeme yapmayan müşterilerin poliçelerinin iptal edilmesinin durdurulması piyasanın dengelenmesine yardımcı oldu ve büyük olasılıkla toparlanmaya da yardımcı olabilir," dedi.

Sheehan, sigorta alışverişi ve yeni poliçe alımlarının daha geniş tüketici davranışı için barometreler olarak görülebileceğini ve fiyat seviyeleri, reklam harcamaları ve mobilitedeki değişikliklerin sigorta piyasası koşullarının yansıyabileceğini söyledi.

Rice, önümüzdeki birkaç ayın değişen işsizlik oranları ve reklamların desteğiyle piyasanın kendisini dengeleyip dengeleyemediğinin ortaya çıkaracağını söyledi.Etiketler: abd, chris rice, virüs, lexis nexis, korona, kovid-19, araç sigortası, tanner sheehan
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Araç sigortaları Kovid-19 krizinden çıkıyor