Artık kamyoncuların sigortası atmayacak!

TMT Sigorta Genel Müdürü Levent Özer, “Kasko, trafik ve nakliyat branşlarında nakliyecinin ihtiyacını karşılayacağız” diyor...

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 09.01.2019 - 16:34
    Son Güncelleme: 26.02.2021 - 18:52

TMT Sigorta, bu yıl ilk poliçesini kesmeye hazırlanıyor. Evet yanlış duymadınız, Türkiye’de yerli ve milli yeni bir sigorta şirketi daha kuruldu. Kısa adı TMT Sigorta olan “Tüm Motorlu Taşıyıcılar Karşılıklı Sigorta Kooperatifi”nin kuruluş çalışmaları tamamlandı. Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifleri Merkez Birliği’nin sigorta ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan kooperatif, hem ulaştırma sektöründeki hizmet üreticilerine fayda sağlarken hem de ulusal ekonomiye katkıda bulunmayı amaçlıyor.

TMT Sigorta Genel Müdürü Levent Özer, üye sayısı 200 bini aşan, sahip olduğu araç sayısıyla büyük bir potansiyel oluşturan Tüm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifleri Merkez Birliği’nin sigorta konusunda yaşadığı sıkıntılar sonucu S.S. Tüm Motorlu Taşıyıcılar Karşılıklı Sigorta Kooperatifi’ni kurarak, hem kendi sorunlarını çözüme ulaştırmak hem de ülke ekonomisine değer katmak amacıyla yola çıktığını vurguluyor.

Akıllı Yaşam Dergisi, Levent Özer ile TMT Sigorta’nın kuruluş amacını, plan ve hedeflerini konuştu...

- Önce kısaca şirketin kuruluş sürecinden bahseder misiniz?
- Hatırlanacağı gibi 3 yıl önce, benim de aralarında bulunduğum bir grup profesyonel yönetici ve acente arkadaşlarla birlikte gerçek anlamda kooperatif sigortacılığı yapmak üzere “Ülkem Sigorta”yı kurmuştuk. Sigortacıların ortak olduğu bu şirketin kuruluş sürecinde Kooperatifler Genel Müdürlüğü ve Hazine Müsteşarlığı da bizi desteklemişti. Bu alandaki ihtiyacın farkındaydılar. Ardından bizi Tüm Motorlu Taşıyıcılar Merkez Birliği yöneticileriyle tanıştırdılar. Belirli bir disiplin içerisinde görüşmeler yapıldı, tabana da gidildi. Bölge bölge üyelerle konuşulup anketler yapıldı. Taşıyıcı kooperatiflerin görüşleri alındı. Bir yıl böyle hazırlık aşamasıyla geçti. Herkes olumlu baktı. “Olmasın” diyen kimse çıkmadı. Herkes destekledi. Tam bir demokratik katılım süreci yaşandı. Ve bu aşamaya geldik. Ofisi kurduk, ürünlerimizi hazırladık. Bilgisayar, bilgi işlem altyapımız da hazır. Başlangıç olarak 20 bin üyeyle hareket ettik. Zamanla tüm üyeleri kapsamayı amaçlıyoruz.

- Şu anda hangi aşamadasınız?

- Fizibilite çalışmalarımız bitti, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın denetimleri tamamlandı. Ruhsat aşamasındayız. “Yapılacak işler” listesinde ufak tefek şeyler kaldı. Onları da 2019’un ilk yarısında bitirip üretime geçmeyi planlıyoruz.

- Öncelikli hedefiniz ne olacak?

- Kasko ve nakliyat sigortalarına ağırlık vereceğiz. Öncelikle kamyoncu esnafının ihtiyaçlarını karşılayacağız. Gerçek anlamda kooperatif sigortacılığı yapacağız. Böyle devam etmek istiyoruz ama biliyorsunuz Hazine bu tür sigorta oluşumlarının bir süre sonra anonim şirkete dönüştürülmesini istiyor. TMT Sigorta’nın unvanı değişse de ortaklık yapısı gereği kooperatif ruhunu hiç kaybetmeyecek. Bu şirket taşıyıcı kooperatiflerinin olacak. Onların büyük çoğunlukta yer aldığı bir sahiplik ve yönetim yapısı olacak. Nakliyecilerin, özellikle de kamyoncuların ihtiyacı olan sigortaları yapacağız. Nedir bunlar? Nakliyat, kasko ve trafik sigortaları. Ancak trafik branşında anonim şirkete dönüştükten sonra faaliyet göstereceğiz. Nakliyatta ise taşıyıcı mali mesuliyet sigortalarını yapacağız. Trafik sigortasının bir tür tamamlayıcısı gibi... Biliyorsunuz, bu sigortayı yaptırmazsa kamyoncu esnafı kontağı çeviremiyor.

Hedef kitlemiz Anadolu’nun her tarafına dağılmış durumda. İstanbul da dahil olmak üzere bazen 50-60, bazen de 500 kamyonla organize olmuş topluluklardan söz ediyoruz. İnegöl’de kereste fabrikaları, Trakya’da ayçiçeği yağı fabrikaları, Bursa’da zeytinciler için çalışan; Bandırma’da limanlara inen malları kısa mesafelerde taşıyan kamyoncular... Bunların çoğunda kamyonu kullanan ya mal sahipleri ya da yakın akrabaları. Bu yüzden hasar pirim oranları ortalamaların altında. Kasko yaptırma oranı da yüzde 20 civarında. Çünkü araçların yaşı genel olarak 15 yaşın üzerinde. Yüzde 20’sinin de kasko primleri yüksek, hasar prim oranları düşük.

- Sadece kasko ve nakliyat için mi poliçe keseceksiniz?

- Sigorta sektöründe ölçek ekonomisi önemli, bunun farkındayız. Bu yüzden kasko ve nakliyata ağırlık vereceğiz. Elbette bu kitlenin sigorta ihtiyacının sadece kasko ve nakliyatla sınırlı olmadığının farkındayız. Biz bu şirketi Ülkem Sigorta olarak kurduğumuzda acente üyelerimiz de vardı. Hala bizle yola devam edenler, irtibat halinde olduklarımız var. Kasko sigortası satışında büyük katkıları olacağına inanıyoruz.

Ölçek ekonomisi açısından 200 bin taşıyıcı esnaf önemli bir potansiyel. Ancak bakınca çok da büyük değil. Onun için portföyü geliştirmemiz lazım. Ama acente kanalı biraz daha sınırlı olacak.

- Satışlar ağırlıklı olarak dijital kanaldan mı olacak?

- Dijital teknolojiyi iyi kullanan bir şirket olacağız. Kooperatif noktalarındaki bilgisayarları kullanarak çok az bir eforla poliçe satabileceğiz. Bu altyapımız hazır. Mobil, cep telefonu uygulamalarımız da hazır olacak. Teknolojinin her türlü gelişiminden yararlanacağız. Az sayıda ama nitelikli personelle çalışacağız.

- 200 bin taşıyıcı esnafı var da oda sayısı ne kadar?

- Türkiye’de her ilde kamyoncular odası var. Bir oda sistemi, bir de kooperatifler var. Bunlar farklı esnaf yapılanmaları. Kooperatifler ekonomik bir yapılanma olduğu için her bölgede örgütlenmiş durumda. Birçok ilçede kooperatifler var. Örneğin Trakya bölgesinde Çerkezköy, Tekirdağ gibi yerlerdeki kooperatifler bir araya gelerek bölge birliklerini oluşturuyor. Benzer yapı İzmir, Bursa, Balıkesir, Sakarya gibi pek çok ilde var. 36 ilde böyle bir yapılanma söz konusu. Ekonomik faaliyetin yoğun olduğu bölgeler bunlar. Kısacası Marmara ve Kuzey Ege’de toplanmış durumda. Bölge birliklerinin de tepe örgütü olarak Merkez Birliği var. TMT Sigorta işte bu Merkez Birliği çatışı altında faaliyet gösteriyor. Türkiye’de 500’ün üzerinde kamyoncu kooperatifine hitap ediyor.

- Ürünler nasıl satılacak?

- Merkez Birliği altında bir çatı acentemiz olacak. Poliçe üretimleri Merkez Birliği’nden geçecek. Komisyondan pay vereceğiz. Tokat’taki kamyoncu oradaki bilgisayardan girip Merkez Birliği üzerinden teklifini alacak ve poliçesini kestirebilecek. Çıkan komisyon da birlikler arasında paylaşılacak.

- Fiyatlar daha mı uygun olacak?

- Komisyonlar biraz daha düşük olacağı için poliçe bedeli de uygun olacak. Çünkü bizim üretim maliyetimiz düşük olacak. Bu kooperatifleri organize eden bir yapı olacak. Taşıyıcı mali mesuliyet yani “yük sigortası” olarak bilinen ürün önemli. 200 bin esnafı kapsayacak bir iş bu.

- Nasıl bir strateji izleyeceksiniz?

- Çok agresif olmayacağız, “ihtiyacı görelim, başa başa kalalım, üyelerimizle paylaşalım” niyetiyle çalışacağız. Kısacası kooperatif ruhuyla faaliyet göstereceğiz. Sermaye şirketleri doğal olarak sürekli kârı düşünür. Bizde öyle olmayacak. Binlerce üyeden oluşan sermaye yapımız var. Bunların ihtiyaçlarını gidereceğiz. 20 bine yakın üyenin 6 milyon liraya yakın sermayesi var. Kooperatifler tüzel kişi olarak üye olduğu gibi bireysel olarak da üye olunabiliyor. Tabii bizim de kâr etmemiz, biriktirmemiz ve gerekli rasyoları sağlamamız lazım. Hatta o kârı paylaşmamız lazım. Ama agresif olmayacağız.

Üyelerimiz bilinçli ve birbirlerini çok iyi tanıyor. Sektörde maliyetinin üzerinde çok hasarlar ödeniyor. Biz bu konuda da şanslıyız. Herkes birbirini biliyor çünkü. Kendi şirketleri olduğu için bu tür suiistimallerin de önüne geçileceğini düşünüyoruz.

- Her şey planlandığı gibi giderse TMT Sigorta ne zaman anonim şirkete dönüşür?

- 1.5-2 yıl içerisinde anonim şirkete dönüşmeyi planlıyoruz.

- Sigortaladığınız bir kamyonun fiyatı 150 bin Euro’yu bulabiliyor. 6 milyon TL sermayeyle bu iş nasıl dönecek?

- Evet, sektörde bir sermaye yeterlilik rasyosu var. Fizibilite çalışmalarımızı yaparken bunların hepsini hesapladık. Kasko ve nakliyat kârlı alanlar. Nakliyat işi almak kolay değil ama bizim kitlemiz nakliyeciler olduğu için bu avantajı kullanacağız. Prim toplayacağız ve toplanan primlerle hasar ödeyeceğiz. Sermayeyle hasar ödenmez zaten. Hiçbir şirketin sermayesi hasar ödemeye yetmez. Topladığımız primlerle ödeyeceğiz. Belirli bir ölçeği yakalamak için acenteler de bizim için kaldıraç görevi görecek. Kooperatifçiliğin temeli karşılıklı dayanışma ve kefalet sistemidir. Bunu dünyada başaran ülkeler ve şirketler var.

Bizim asıl amacımız taşıyıcı esnafa destek olmak. Esnafın mazot, yağ, lastik gibi kaçınılmaz ihtiyaçları ve bunları karşılamak için giderleri var. Sigorta da tıpkı bunlar gibi elzem. İşte biz bu maliyetlerini düşürmek ve küçük sermayelerini korumak için yola çıktık.

Kooperatif dernek ile sermaye şirketi arasında bir yerde durur. Ekonomik bir yapıdır ama bu topluma dayanan bir ekonomik yapıdır. Sınırlı sayıda kişinin sermayesiyle kurulan bir yapı değil. İhtiyacı karşılamak için kurulan bir şirket olacağız. Kâr edeceğiz ama agresif olmayacağız. Sermayemizi güçlendirmek ve daha güçlü özkaynağa sahip olmak için kâr etmemiz lazım. Bunları sağladıktan sonra kalanı da paylaşmak için varız. 3 yıldır çalışıyoruz. Bunu farklı şekillerde de yapabilirdik. Ama kooperatif ruhundan uzaklaşıp bir sermayedar şirketi gibi çalışmak istemiyoruz. Ruhumuza aykırı olurdu. Biz maraton koşucusu olmak istiyoruz. Etiketler: nakliyeci, kamyoncu, Levent Özer, TMT Sigorta
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Artık kamyoncuların sigortası atmayacak!