Avrupa sigortacılığında yeni stres testi

Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Kurumu (EIOPA), Avrupa'daki sigorta şirketlerine yeni bir stres testi başlattı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 15.05.2018 - 11:17
    Son Güncelleme: 15.01.2019 - 20:12

Avrupa Sigorta ve Mesleki Emeklilik Kurumu (EIOPA), sigorta şirketlerinin güvenlik açıklarını değerlendirmeyi amaçlayan Avrupa sigorta sektörü için dördüncü stres testini başlattı. EIOPA, bu yılki tesye 42 Avrupa sigorta grubunun katılacağını ve bunların Avrupa sigorta pazarının yaklaşık yüzde 78'ini temsil ettiği belirtildi. EIOPA, ulusal yetkili mercilerle koordineli olarak şirketleri büyüklük, Avrupa Birliği ve yerel piyasa kapsamı ve finansal istikrar için uygunluğa göre seçti.

2018 stres senaryoları, doğal bir afet senaryosu ve siber riske maruz kalma da dahil olmak üzere piyasa ve sigortaya özgü risklerin bir kombinasyonunu kapsıyor. Her stres testi için, EIOPA, piyasa koşullarındaki gelişmelere ve sigorta şirketleri için olası olumsuz etkilerine göre kapsam ve senaryoları uyarladı.

EIOPA'nın dördüncü sigorta stres testi, Avrupa sigorta sektörünün Avrupa finansal piyasaları ve reel ekonomi için olası olumsuz etkileri olan olumsuz senaryolara karşı zayıflıklarını değerlendirmeyi amaçlıyor. Avrupa düzeyinde sigorta sektörünün oluşturduğu finansal istikrara yönelik potansiyel tehditler konusunda farkındalık yaratmayı ve katılımcı gruplar tarafından bireysel sonuçların gönüllü olarak ifşasını talep ederek şeffaflığı artırmayı amaçlıyor.

EIOPA'nın başkanı Gabriel Bernardino: “Bu senaryolar, sigortaya özgü şoklar da dahil olmak üzere şiddetli ama makul dışsal şokları yansıtıyor. Ayrıca, ilk kez siber riske maruz kalma ve bu risklerle baş etme konusunda en iyi uygulamalar değerlendirilmekte. Bu stres testi, Avrupa sigorta sektörünün dayanıklılığına daha fazla değer katıyor. Artırılmış şeffaflık, stres testi katılımcı gruplar arasında düz bir oyun alanı sağlamak ve piyasa disiplini geliştirmek için çok önemli.” dedi.

Sonuçların ulusal yetkili makamlara sunulması için son tarihin 16 Ağustos 2018 olduğu belirtildi. Stres testi sonuçlarının yayınlanması ise Ocak 2019 olarak açıklandı.Etiketler: Avrupa, sigortacılık
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Avrupa sigortacılığında yeni stres testi