Avrupa'da yeni yasa ile siber sigorta talebi arttı

Avrupa'da yeni gürürlüğe giren "Veri Gizliliği Yasası" siber sigorta satışlarını artırıyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 23.05.2018 - 08:40
    Son Güncelleme: 07.01.2019 - 05:44

Bu hafta yürürlüğe giren veri gizliliği kuralları, Avrupa’nın yeni doğan siber sigorta pazarına, şirketlere, müşteri bilgilendirme ihlallerinden kaynaklanan riskleri daha iyi anladıkları için bir destek sağlıyor. Geçen cuma günü yürürlüğe giren Avrupa’nın Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR), web’in doğmasından bu yana veri gizliliği yasaları üzerine yapılan en büyük değişiklik olarak kabul görüyor.

Yasa AB vatandaşlarına çevrimiçi bilgileri üzerinden daha fazla hak verirken, ciddi ihlaller yapan şirketlere yıllık gelirinin yüzde 4'üne kadar para cezaları vermeyi amaçlıyor. Yasa, Avrupa’nın ABD’ye daha yakın olmasını sağladı. Sigortacılar, geçen yılki WannaCry ve NotPetya virüsleri gibi büyük siber saldırılarla birlikte, siber sigorta için Avrupa'daki talebi artırdığını söylüyor. Siber sigorta ile bir bilgi ihlali, kayıp iş için tazminat, yasal maliyetler ve hatta bir halkla ilişkiler firması için hasar görmüş itibarların üstesinden gelmek için BT sistemlerinin onarımından herhangi bir şey için ödeme yapılabiliyor.

Lloyd's Londra'daki ticari sigorta pazarında siber sigortayı sunan sendikaların sayısı geçen yıl yüzde 20'nin üzerinde bir artışla 70'in üzerine çıktı. Lloyd's İcra Kurulu Başkanı Inga Beale, Avrupa siber sigortası için brüt yazılı primlerin 2020 yılına kadar 2 milyar $ 'ı aşabileceğini söyledi.Etiketler: siber sigorta
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Avrupa'da yeni yasa ile siber sigorta talebi arttı