Banka ve sigorta çalışanlarının 5 puan prim indirimi sona erdi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kendi emeklilik sandığı bulunan banka ve sigorta şirketlerinde çalışanlar için uygulanan prim teşviklerine açıklık getirdi.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 04.02.2020 - 08:58
    Son Güncelleme: 14.12.2020 - 19:48

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre, söz konusu sandıklara tabi personel için 5 puanlık sigorta primi indirimi sona ererken, ilave istihdam teşviki ve engelli istihdam teşviki uygulanmaya devam edecek.

"5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sİgortası Kanunu'nun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008 tarihinden sonra, primini düzenli ödeyen işverenlere 5 punlık indirim getirildi. Bun a göre özel sektör iş yerlerinde çalıştırdıkları sigortalılara ilişkin prime esas kazanç üzerinden hesaplanan sigorta primlerinin işveren hissesinde 5 puanlık indirim uygulanıyor. bu teşvikten yararlanabilmek için aylık prim e hizmet belgesinin SGK'ya yasal süresinde verilmesi, primlerin zamanında ödenmesi, yapılandırılmış prim borcu varsa ödemelerin düzenli yapılması gerekiyor. 

Prim veya idari para cezası olan, kayıt dışı sigortalı çalıştıran, sahte sigortalı bildiriminde bulunan işveren 5 puanlık prim indiriminden yararlanamıyor. 

Geçen yıl ocak ayında TBMM'de kabul edilen 7161 sayılı torba kanunla bu konuda bir değişiklik yapıldı. Kendi emeklilik sandığı bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) ile banka ve sigorta şirketleri 5 puanlık indirim kapsamından çıkarıldı. Bu sandıkların sayısı 17'ye ulaşıyor. Keni emeklilik sandığı bulunan banka, sigorta şirketi ve birlikler, 1 Şubat 2019 tarihinden itibaren çalışnalarının brüt ücretleri üzerinden 5 puan daha fazla prim ödemeye başladılar."Etiketler: işveren, sigorta, indirim, banka, prim, sgk
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Banka ve sigorta çalışanlarının 5 puan prim indirimi sona erdi