Bankalar sigorta poliçesini neden kullanmaz

JLT Sigorta ve Reasürans Brokerliği İş Geliştirme ve Strateji Müdürü Kerim Gürkan, Türk sigorta sektörününe ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 20.01.2016 - 09:32
    Son Güncelleme: 15.05.2020 - 09:08
Dünyanın önde gelen sigorta ve reasürans brokerlerinden JLT, kendi adıyla 1 yıl önce açtığı Türkiye ofisi sektörde ender rastlanan bir başarıya imza atarak kâr elde etme başarısını gösterdi. 

JLT Sigorta ve Reasürans Brokerliği İş Geliştirme ve Strateji Müdürü Kerim Gürkan, “1 yıl içinde 30 milyon TL üzerinde prim üretimi sağladık. Hedeflerimizi tutturup ilk yıl kârlılığı yakaladık. Genellikle böyle start up ofisler için çok mümkün olmayan bir durum” dedi. 

Kerim Gürkan, Türk sigorta sektörünün kârlılık odaklı branşlara yönelmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bunu başarmanın yolu da sektörel sinerjilerin yaratılmasından geçiyor. Bu nedenle finans ve sigorta sektörü birlikte finansal bir devrim yapmalı” diye konuştu. JLT Sigorta ve Reasürans Brokerliği İş Geliştirme ve Strateji Müdürü Kerim Gürkan, Türk sigorta sektörüne yönelik beklentileri ve JLT Türkiye’nin hedeflerini Dünya ile paylaştı.

Bölge ülkelerde sembolik işlerle güçleniyoruz 

Sigorta sektörüne yönelik beklentilerini paylaşan Kerim Gürkan, dünyada var olan trendin yakın izlenmesi gerektiğinin altını çizdi. “Artık çok küçük bir poliçeyi rahatlıkla satma yönünde trend gözlüyoruz” diyen Gürkan şöyle konuştu: “Kira sigortası, bireysel kredi sigortası, daha basit şekliyle ferdi kaza ve sağlık sigortaları gibi inovatif ürünler sektörde rakamları büyütecektir.” 

Türkiye ofisinin sorumluluğunda olan Gürcistan, Azerbeycan,- Balkanlar ve Kıbrıs’ta sembolik işlere imza attıklarını söyleyen Kerim Gürkan, “Azerbaycan’da opera binasının sigortasını biz yaptık. Böyle sembolik işlere imza atarak güçlenme hedefimiz var. Öte yandan JLT’nin kendi içinde bir İran takımı var. Son dönemde açılımla birlikte, bizim İran’a yakın olmamız nedeniyle bize görev düşecektir diye düşünüyoruz” dedi. 

Bankalar sigorta poliçesini neden kullanmaz 

Yönetimlerin artık paradigma değişikliğine, kârlılık odaklı branşlara yönelmesi ve belli sektörel sinerjilerin yaratılmasına gerek olduğunu söyleyen Kerim Gürkan, “Buna en iyi örnek finans sektörü. Artık onlarda karşılık ayırmak istemiyorlar. BDDK’nın sigorta poliçesinin de karşılık olarak ayrılabildiği yönlü düzenlemesi çok önemli. Bunu kullanmayıp kenara para ayırmak bankacılığı tıkadı. Devlet buna destek veriyor, bina tamamlama sigortası buna çok iyi bir örnek. Sinerjilerin yaratılıp kârlı branşların ortaya konulması, dünyadaki teknolojik uygulamalarında bu gider musluğunun kontrolü anlamında fayda sağlaması gerektiğne de inanıyorum.”

Taksicilere özel bir sigorta havuzu kurulsun

Sektörde çok düzenleme olmasının yabancı yatırımcılarda rahatsızlık yarattığını söyleyen Kerim Gürkan, “Yurtdışından duyduğumuz tek şey, Türkiye’de motor branşının regülasyonlar nedeniyle yönetilmesinin zor olduğu ve ne kadar sıklıkla değişiklik yapılması nedeniyle konulan hedef ve stratejilerin hiçbir şekilde sürdürülebilir olmadığı yönünde. Son konulan tavan fiyat uygulaması buna bir örnek. Taksiciler sigorta almak istiyorlar, sigorta şirketleri ise burada sigorta yapmakta zarar ettikleri için sigortalamakta çekingen yaklaşıyorlar. Bakın dünya buna çözüm bulmuş. Bu tip branşlar için havuzlar kuruyor. Taksici havuzları kurmuşlar, toplu taşıma havuzları kurmuş ve risklerin çoğunu buraya koyarak, belli bir limit üzerindekileri de reasürans piyasasında değerlendiriyorlar ama taksiciler kendi içlerinde kalıyor. Sigorta sektörü insanların paralarını emanet ettiği ve karşılığında o paraları alması üzerine dönen bir sektör ve devletin bunu kontrol etmesi normal bir durum ama, ancak ne yazık ki burada devletin sektörü biraz liberalleştirmesi lazım. Biraz da şirketlerin lehine düzenlemeler yapması lazım ” şeklinde konuştu.

Gürkan'dan kısa kısa...

- Teknik olarak reasürans piyasasında dünyada terör fiyatları düşme yönünde ancak Türkiye’nin bu coğrafyanın dışında kalıyor. Bu nedenle en büyük ihtiyaç sigortada terör kapasitesi. 
- Rusya konusunda çok soru aldık. Rusya teminatları ve ambargoları belli kişi ve grup üzerine yoğunlaşıyor. Burada çok korkmaya gerek yok. 
- Ticaretin politikanın önünde olacağını düşünüyoruz ve bu nedenle burada ticari çıkarların daha önemli olacağını düşünüyor ve Rusya’ya verilen teminatlarda bir sorun çıkacağını öngörmüyoruz. 
- DEAŞ, Suriye, terör gibi konular nedeniyle tavsiyelerin inanılmaz derecede değiştiğini gözlüyorum. Yurtdışında en temel kaygı terör ve politik stabilite. 
- Sektör büyüyorsa, musluğun kontrolü yönetimdedir. Büyük yatırımcılar hala yönetimlere kredi veriyorlar diye düşünüyorum. 
- Brokerlerin işlerini doğru yollarla yaptıklarında acente kanalından mutlaka pay alacaklarını düşünüyorum. 
- Türkiye’de yüzde 20’lere varan prim büyümesi çok iyi ama aşağıda kârlılığa bakıldığında çok büyük sıkıntı var. Gelir güzel ama kâr rezalet. 
- JLT dünyada ayda 3 deal takip ediyor. Bizi bu yönde de destekliyorlar ve ilerleyen dönemde Türkiye’de mutlaka satın almalar yapacağız.


Etiketler: Kerim Gürkan, JLT Sigorta ve Reasürans Brokerliği
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Bankalar sigorta poliçesini neden kullanmaz