BES’te katılımcı sayısı 12 milyon kişiye yakın

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önceki gün yeni reform paketini anlatırken, “Vatandaşlarımızın kazancına göre belirlenecek zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini (BES), yani tamamlayıcı emekliliği yeniden ele alacağız” dedi.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 12.04.2019 - 12:22
    Son Güncelleme: 24.06.2019 - 17:50

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı olarak kurulan Bireysel Emeklilik Sistemi’nde gönüllü katılımcı sayısı Emeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM) mart ayı verilerine göre 6 milyon 813 bin kişi, otomatik katılımcı sayısı ise 4 milyon 999 bin kişi.

Toplam fon büyüklüğü ise gönüllü sistemde 93.4 milyar Türk Lirası (TL), otomatik katılımda 5.6 milyar TL.

2017 sonu itibariyle BES katılımcı sayısı 6 milyon 922 bin 615’ti. Söz konusu dönemde katılımcı fon tutarı 67 milyar 681 milyon 433 bin 293 lirayı bulurken, devlet katkısı fon tutarı da 10 milyar 141 milyon 204 bin 873 lira olarak gerçekleşmişti.

Kim faydalanabilir?

Böylece katılımcıların fon tutarı ile devlet katkısı fon tutarının büyüklüğü 77 milyar 822 milyon 638 bin 166 lira olarak gerçekleşmişti. 2017’de BES’ten 63 bin 877 kişi emekli olmuştu.

BES bireylerin emeklilik dönemlerinde daha rahat yaşayabilmeleri için mevcut kamu sosyal güvenlik sistemlerine tamamlayıcı olmak üzere oluşturulan özel emeklilik sistemi.

Uzun vadeli yatırım çeşitlerinden olan BES, Türkiye’de kendisinin ve yakınlarının geleceğine önem veren, ek bir güvence talep eden herkesin yararlanabileceği, çalışan ya da çalışmayan, 18 yaş üzeri herkesin sahip olabileceği, gönüllülük esasına dayalı bir sistem olarak başladı.

Sistemin büyümesi ve tasarruf bilincinin gelişmesinde etkinlik kazanması için devlet yüzde 25 oranında teşvik verirken,

1 Ocak 2017’de yürürlüğe giren otomatik katılım düzenlemesiyle işverenlerin çalışanlarını Otomatik Katılım Sistemi’ne (OKS) dahil etmeleri zorunlu hale getirildi. Bu kapsamda işverenler çalışanlarının, özel sektör için prime esas kazançlarının, kamu için ise emeklilik keseneğine esas aylığın en az yüzde 3’ünü sisteme aktarıyor.

Çalışanlar bu sistemde dilediği kadar kalma hakkına sahip.OKS’de temel amaç çalışanların emekliliğe yönelik tasarruflarının yatırıma yönlendirilmesi ile emeklilik döneminde ek bir gelir sağlayarak refah düzeyini yükseltmek, ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratmak ve istihdamı artırmak olarak özetlenebilir. BES’e çalışan kesimin ilgisini artırmak için bankacılık sektörü de hemen hemen tüm ürünlerinin tanıtım ve satışında BES’i de gündemde tutuyor. (Kadife Şahin -Milliyet)Etiketler: bireysel emeklilik, BES
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
BES’te katılımcı sayısı 12 milyon kişiye yakın