BES'te yeni düzenleme

Hükümet yeni bir torba yasa tasarısını Meclis'e gönderdi Tasarıda BES'le ilgili önemli düzenlemeler var

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 27.02.2013 - 17:16
  Son Güncelleme: 23.03.2018 - 04:38
Hükümetin Meclis'e gönderdiği yeni torba yasa pek çok yeni düzenleme içeriyor. Tasarıda bireysel emeklilikle ilgili yeni düzenlemeler var.
Torba Yasa Tasarısı Bireysel Emeklilik Sistemi’nden üç yıl içinde ayrılanların yüzde 3,75 oranında gelir vergisi ödemesini öngörüyor.
Tasarıya göre Sosyal Güvenlik Kurumu ve Hazine, İşsizlik Sigortası Fonu'na aktarmaları gereken devlet paylarında eksik veya fazla varsa buna yönelik yükümlülüklerini yerine getirecek.
Eksik ödemeden kaynaklı olarak yapılacak yeni ödemelerde faiz uygulanmayacak.
Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nin görev zararlarına da yeni düzen geliyor.
Görev zararı bedelinin hesaplanma yöntemini bakanlar kurulu belirleyecek.
Bankalar müşterilerin onay vermesi halinde risk bilgilerini gerçek kişilerle paylaşabilecek.


Etiketler: bes, torba tasarı, meclis
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Osman28 Şubat 2013 11:33

  Bu sitedeki haberlerde, bir takım önemli bilgiler yanlış aktarılıyor. Bira daha dikkat edilebilir.

 • BES'te Yeni Düzenlemeler28 Şubat 2013 10:56

  Böyle bir haber yaparken biraz hassas davranılması gerektiğini düşünüyorum. Nedenine gelince, BES'in yeni yasal düzenlemeler ve Devlet Katkısı ile yakalamış olduğu ivmenin olumsuz etkilenmemesi, halen devam etmekte olan stopaj iadeleri vs. Yine yeni vergi geldi algısı yaratılmamalı. Konuyla ilgili maddeler ve yeni düzenleme; yeni torba yasa tasarısı Madde 25 ve 4632 sayılı yasanın Geçici Madde 1’in beşinci fıkrası aşağıdaki gibidir. “MADDE 25- 4632 sayılı Kanunun geçici 1 inci maddesinin beşinci fıkrasına birinci cümlesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir. “Müsteşarlıkça uygun görülen programlı geri ödeme tutarları hariç, aktarım tarihinden itibaren üç yıl içinde katılımcı tarafından malûliyet ve ölüm haricindeki bir nedenle, aktarılan birikimlerin bir kısmının veya tamamının alınarak sistemden çıkılması durumunda, aktarım nedeniyle istisnadan yararlanılan tutar üzerinden % 3,75 oranında gelir vergisi tevkifatı yapılır.” 4632 sayılı yasanın Geçici Madde 1’in beşinci fıkrası : (Ek fıkra: 13/6/2012-6327/30 md.) Bireysel emeklilik sistemine aktarılan tutarlar, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince daha önce gider kaydedilmemişse, aktarıldığı yılın ticari kazancının tespitinde dikkate alınır.

BES'te yeni düzenleme