BES'te yeni düzenleme

Hazine Müsteşarlığı, bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı hakkında yönetmelikte değişiklik yaptı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 07.06.2013 - 09:52
    Son Güncelleme: 08.10.2017 - 19:57
Hazine Müsteşarlığı, bireysel emeklilik sisteminde (BES) devlet katkısı hakkında yönetmeliğe göre  grup emeklilik sözleşmeleri ödemelerine dair veriler, emeklilik gözetim merkezine gönderilecek katkı payına ilişkin veriler ile devlet katkısı hesaplamasına esas diğer veriler kapsamında çıkarıldı.
Katkı payının ödendiği aya ilişkin hesaplamada mutabakata dahil edilmeyen ödemeler, katkı payı tahsilatının şirket hesaplarına nakden intikal ettiği ayın sonunu müteakip bir yılı aşmamak üzere, takip eden dönemlerde yapılacak devlet katkısı hesaplamasında dikkate alınacak. Bu gecikme nedeniyle
katılımcının maruz kaldığı zarar ilgili şirket tarafından karşılanacak.
Emeklilik gözetim merkezi, şirketlerle imzaladığı mutabakat belgelerine konu verileri kullanarak, sözleşme bazında ödenen katkı paylarını Türk vatandaşları için TC kimlik numaralarına, mavi kart sahipleri için ilgili kimlik numaralarına göre katılımcı bazında konsolide edecek ve katılımcı bazında ödenen katkı payının yüzde 25’ini devlet katkısı olarak hesaplayacak. 
Emeklilik gözetim merkezi, Hazine Müsteşarlığı tarafından gönderilen devlet katkısını, en geç hesaplarına intikal ettiği günü takip eden iş günü şirketlerin hesaplarına ödeyecek.
Şirketler, katılımcılara ait devlet katkısını, en geç hesaplarına intikal ettiği günü takip eden iş günü devlet katkısının yatırıma yönlendirilmesinde kullanılan fon için alım talimatını vererek yatırıma yönlendirecek.Bu tutarlar, alım talimatı verilen fon paylarının takası gerçekleşene kadar, fonun saklayıcı kuruluş nezdinde açılan özel hesabında bloke şekilde tutulacak.
Mavi kart sahipleri için ilgili kimlik numaralarına göre devlet katkısı hesaplanmasına dair hükümler 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere diğer hükümlerle birlikte 7 Haziran'da yürürlüğe girdi.


Etiketler: bes, fon, hazine müsteşarlığı
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
BES'te yeni düzenleme