BES'ten ayrılan 'pişmanlar' için dönüş yolu arayışı

BES'e otomatik katılım ile giriş yapıp cayma hakkını kullananların her iki yılda bir sisteme dahil edilmesi planlanırken, şimdi de "pişman katılımcı"nın sisteme tekrar kazandırılması için söz konusu sürenin daha erkene çekilmesi üzerine çalışılıyor

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 06.08.2017 - 11:48
  Son Güncelleme: 26.02.2020 - 16:11

Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) otomatik katılım ile giriş yapıp cayma hakkını kullananların her iki yılda bir sisteme dahil edilmesi planlanırken, şimdi de "pişman katılımcı"nın sisteme tekrar kazandırılması için söz konusu sürenin daha erkene çekilmesi üzerine çalışılıyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkan Yardımcısı Mehmet Uğur Erkan, ilk 6 ayda otomatik katılım ile sisteme dahil olanlardan birçoğunun cayma hakkını kullandığını anımsatarak, otomatik katılıma tanıtım anlamında yeterince hazırlık yapılamadan sistemin devreye girdiğini kaydetti.

Kamuoyunda sistemin algısını olumsuz etkileyecek propagandaların da yapıldığını ifade eden Erkan, "Böylelikle cayma oranları biraz yoğun oldu. Biz olaya pozitif yönden bakıyoruz. Türkiye'de otomatik katılım sistemi hayata geçmiştir, çok önemli bir reform. İlk 6 ayda otomatik katılım ile sisteme dahil olan 2,5 milyon kişiyi azımsamamak lazım. İnşallah önümüzdeki dönemde buradaki eksiklikleri görerek cayma hakkını kullanan 3,5 milyon kişiyi kazanacağız. Hem o kişiler adına hem de ülke adına bu çok önemli." diye konuştu.

"Herkesin kendi hesabı, kendi parası, canı isteyen parasını çekebilir"

Erkan, sistemden cayma hakkını kullanarak ayrılan katılımcıların her iki yılda bir sisteme yeniden otomatik olarak dahil edileceğini aktararak, bunun dünyada da uygulandığını kaydetti.

Bu uygulamayla dönemsel nedenlerle sistemden ayrılanların yeniden kazanılmasının amaçlandığını belirten Erkan, sözlerine şöyle devam etti:

"Herkesin kendi hesabı, kendi parası, devlet de yüzde 25 gibi olağanüstü katkı veriyor. Canın da ne zaman isterse paranı çekebilirsin. Bankadaki hesabınızdan farkı yok. Buradaki hesapların kimseye kötülüğü yok. Negatif algı yaratıp insanlara kötülük ediyorlar. Sistemden cayıp tekrar geri dönmek isteyen çokça insan görüyorum. Sisteme iki yılda bir otomatik katılım daha öne de çekilebilir. Şimdi katılımcıları iki yıl bekletmeyip 'Ben hata yapmışım, tekrar girmek istiyorum' diyene imkan vermek gibi bir değişiklik öngörülüyor. Otorite tarafından da benimsenen bir şey. İnşallah ona dair değişiklik yapacaklar. BES'ten kaçış yok, yapmadan olmaz. Başka nerede para biriktireceğiz? Her ay bir kumbaraya para atman lazım. Buradaki sistemde de kumbaraya atmış oluyorsun, üstüne devlet de katkı veriyor. BES, hem vatandaşlar hem de ülke açısından iyi ve hayırlı bir sistem."

"Türkiye'de BES'in önü açık"

Erkan, işveren katkısının getirilmesinin önemine işaret ederek, "İngiltere'dekilerin yüzde 90'ı sistemde duruyor. İşveren katkısının getirilmesi sisteme fayda sağlar. Ama işverene ilave yük getirmeden önce doğru bir zaman olup olmadığı konusunu iyice bir düşünmek lazım." dedi.

Sistemdeki devlet katkısına da değinen Erkan, Türkiye'de devletin bu modeli hayata geçirdiğini, üstüne devlet katkısı verdiğini ve bunu kararlı bir şekilde ödemeye devam ettiğini kaydetti.

Erkan, Türkiye'de BES'in önünün açık olduğunu vurguladı.Etiketler: Bireysel Emeklilik Sistemi, geri dönüş, pişman katılımcı, otomatik BES, otomatik katılım
YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Keklik06 Ağustos 2017 23:39

  Banka hesabindan farki yok diyip acikca yalan atmis. Parayi 55 yasindan once sistemden cikinca devlet katkisini alamazsin

 • halden06 Ağustos 2017 23:23

  ya şimdi bizler de öyle pişmandık ki, gözümüze uyku girmiyordu böyle bir yasa çıkmadı diye, atlarız şimdi balıklama, hiç kaçar mı bu fırsat!..

 • Mehmet06 Ağustos 2017 19:39

  Zorlamanın anlamı ne

 • Mahallenin Delisi06 Ağustos 2017 19:22

  Yahu asgari ücretli yahut 2000 TL geliri olan vatandaştan canını mı alacaksınız? Bu kişiler zaten zorlukla geçiniyor.İlla birilerine zorla tasarruf yaptıracaksanız üst gelir seviyesindeki yiyicilerden başlayın!

 • özgür06 Ağustos 2017 18:13

  ingilteredekilerin paraya mı ihtiyacı var töve tövbe. gösterdikleri örneğe bak. istemiyorum zorla mı yaaa

 • mahir06 Ağustos 2017 18:07

  puhhahahaah pişmanlarmış. kaçın kurtulun.

 • ali veli06 Ağustos 2017 13:58

  çok bilmiş beyefendi 3 kuruş kazancımızı yabancı şirketlere peşkeş çekmenize izin vermeyeceğiz, zorla bes buraya kadar olur, işine bak

 • Yuh size 06 Ağustos 2017 12:01

  Yuh bu kadar yüzsüz olunur mu. Otomatik 2 senede bir dahil edecekler arsızlar.. Başladı gün iptal ettim

BES'ten ayrılan 'pişmanlar' için dönüş yolu arayışı