BES’ten emekli olan kişi sayısı 11 bini aştı

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcılara sağladığı nihai fayda anlamında rüştünü ispat etti

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 22.07.2014 - 10:32
    Son Güncelleme: 09.03.2020 - 17:30
Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 10 yılı aşkın sürede Türkiye’de bireysel tasarrufların en önemli adresi haline gelerek, hem çok iyi kurgulanmış yapısı hem de katılımcılara sağladığı nihai fayda anlamında rüştünü ispat etti. Ülkemizde kamu sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı nitelikte üçüncü basamakta konumlandırılan sistemin biriktirme fazı dünyada da örnek gösterilecek derecede iyi yapılandırıldı. Sistemin biriktirme evresinin sonucunda emeklilik hakkı kazanan katılımcıların birikimlerini düzenli gelire dönüştürmeleri hali hazırda “Emeklilik Gelir Planları” ve “Emeklilik İradı” ürünleri ile sağlanabiliyor.

İKİ FARKLI ÖDEME SEÇENEĞİ

Emeklilik gelir planı ürünlerinde birikimler emeklilik yatırım fonlarında değerlenmeye devam ederken, katılımcı ihtiyaç duyduğu düzenli gelir süre veya tutarını belirleyecek programlı bir geri ödeme planı oluşturabiliyor. Söz konusu ürünler, emeklilik hakkı kazanan müşterilere, sistem içinde kalarak, tespit edilecek geri ödeme programı çerçevesinde birikimini geri alabilme olanağı sağlıyor ve birikimler emeklilik yatırım fonlarında değerlenmeye devam ediyor. Plan dahilinde katılımcılara iki farklı geri ödeme seçeneği sunuluyor. Süreli programda katılımcı, düzenli gelire ihtiyaç duyacağı süreyi kendisi belirleyecek bu süre boyunca sahip olabileceği düzenli gelir tutarını alabiliyor. Tutara bağlı programda ise katılımcı ihtiyaç duyduğu düzenli gelir tutarını belirleyerek sahip olduğu emeklilik birikiminin kendisine ne kadar süre yeteceği doğrultusunda bilgilendiriyor.

Gelir sigortaları ise, tek ya da taksitli prim ödemeleri karşılığında, hemen veya belirli bir süre sonra başlayan, sigortalıya/sigortalılara veya sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine belirli tutarlarda veya bir varlığı ya da varlık grubuna endeksli olarak ömür boyu veya belirli bir süre için düzenli irat ödemesi yapmayı öngören sigorta ürünleri olarak tanımlanıyor.

Hali hazırda gelir sigortaları için yürürlükte olan mevzuata ek olarak, ürün hakkındaki farkındalığın artırılması, ürünün daha geniş kitlelere sunulması ve yaygınlaştırılması için sektör temsilcilerinin katılımı ile Hazine Müsteşarlığı tarafından bir çalışma yürütülüyor. Söz konusu çalışma kapsamında; dünyadaki benzer uygulamaların incelenmesi, ülkemizde yaşanan sorunların ve nedenlerinin belirlenmesi, engelleri aşmak ve ürünü geliştirmek adına alınabilecek aksiyonlar hakkında görüş alışverişinde bulunulması hedefleniyor.

11 BİN 612 KİŞİ OLDU

Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından yayımlanan 4 Temmuz tarihli verilere göre, sistemdeki emekli sayısının 11 bin 612’ye ulaştığını ve yüzde 36’sının kendi müşterileri olduğunu belirten Anadolu Hayat Emeklilik yetkilileri şunları söylüyor: “BES, düzenli tasarruflarla emeklilik döneminde ek gelir yaratmaya yönelik bir sistem.
Sistemin kurgulanma amacı itibariyle, emekli olanların sistem içerisinde kalması ve düzenli gelir elde etmeye devam etmesi çok önemli. Şirket olarak bu ürünleri müşterilerimize yaygın olarak sunmaya devam ediyoruz. Şirketimizin sunduğu gelir sigortası ve emeklilik iradı ürünlerinde geri ödemeler üç aylık peridotlarla yapılıyor. Sigortalı ürün kapsamında sunulan farklı gelir seçeneğinden birini tercih etme veya gelir almayarak bu tutarın kapitaline eklenmesini talep etme olanağına sahip olabiliyor.”

Birikimlerini BES içinde kalarak programlı geri ödeme çerçevesinde geri almak isteyen müşteriler için oluşturulan emeklilik gelir planları aracılığıyla ise; birikimlerini belirli bir süre içinde ve belirledikleri tutarlarla almalarını sağladıklarını söyleyen Anadolu Hayat Emeklilik yetkilileri, “Ürünümüzde gelir alma sıklığına müşterilerimiz kara veriyor ve birikimleri vergi avantajlarıyla emeklilik yatırım fonlarında değerlenmeye devam ediyor. Planın sunduğu avantajlardan bir diğeri de katılımcıların fon tercihlerini yapmakta özgür olmaları” diyor. (EKONOMİST)


Etiketler: bes, emeklilik, Emeklilik Gözetim Merkezi, bireysel emeklilik sistemi, anadolu hayat emeklilik
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
BES’ten emekli olan kişi sayısı 11 bini aştı