“Büyük potansiyel 10 yıl içinde harekete geçecek”

Güneş Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altaner, önümüzdeki 10 yılda konut sigortalarının penetrasyonunda büyük artış bekliyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 04.02.2014 - 12:20
    Son Güncelleme: 23.10.2019 - 15:21
Gelişmiş ülkelerde yüzde 100'lere ulaşan konut sigortası penetrasyonu Türkiye'de henüz yüzde 20 seviyelerinde. Yani 100 evden ancak 20’sinin konut sigortası var. İşte bu yüksek potansiyel, sigorta şirketlerinin konut sigortasına ilgisini artırıyor.
Konut sigortasında penetrasyon oranının düşük olmasının en önemli sebebi toplumdaki yanlış kanılar. Örneğin, Türkiye’de pek çok kişi konut sigortasının sadece ev sahipleri tarafından yapılması gerektiğine inanıyor. Bu yaygın inanca göre kiracıysanız sigortaya ihtiyacınız yok… Sanki kiracının evi yanmıyor, kiracının evini su basmıyor, kiracının evine hırsız girmiyor. İşte bu yanlış kanının da önümüzdeki yıllarda değişmesi ve herkesin ev sigortalarına ilgisinin artması bekleniyor.
Güneş Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altaner'e göre, bu alandaki büyük potansiyel gelecek 10 yılda harekete geçecek. Akıllı Yaşam’ın sorularını yanıtlayan Altaner, Güneş Sigorta'nın hukuk danışmanlığından konutta kalan kişinin kurtarılmasına; çilingir, tamirci, ambulans sağlanmasına kadar birçok konuda verdikleri asistans hizmetiyle konut sigortalarında fark yarattıklarına dikkat çekiyor...
 
Türkiye’de konut sigortalarına ilgi nasıl? Konutların yüzde kaçı sigortalı?
Öncelikle ülkemizde sadece konut değil diğer birçok sigorta türüne de ilginin istenilen düzeyde olmadığını söyleyebilirim. Sigorta istatistikleri bizlere, sigortalılık oranları açısından birçok dünya ülkesinin gerisinde kaldığımızı gösteriyor. Ülkemizdeki konutların yaklaşık yüzde 20’si sigortalı. Oysa bu oran Avrupa ülkelerinde yüzde 100’e yaklaşmış durumda.
 
Peki sizce ilgi neden düşük?
Rakamların bu düzeylerde seyretmesinde birçok etken mevcut olabilir. Ancak en önemlisinin sigorta bilincinin yetersizliği olduğu söylenebilir. Gelecek 10 yılda sigortalılık oranlarının artacağını düşünüyorum. Çünkü şu anki genç nüfus o zaman orta yaşları yaşayacak. Bugün hayata yeni başlayan gençler, o dönemde sigortalanabilir varlıklara sahip olacak.
 
Daha çok ev sahiplerinin konut sigortası yaptırdığı, kiracıların bu sigortaya ilgisiz kaldığı doğru mu?
Konut kredilerinden dolayı ev sahiplerinin konut sigortası yaptırma oranının daha yüksek olduğu söylenebilir. Diğer taraftan, sigortalı konutların önemli bir bölümünde kiracılar ikamet ediyor. Ancak kiracıların sahip oldukları kendi eşyaları için poliçe satın alma eğilimlerinin oldukça düşük olmasının yanı sıra kiracı olarak sorumluluklarının da sigorta edilmediğini görüyoruz.
 
Konut sigortaları nelere teminat veriyor? Çocukların komsunun camını kırması halinde buna teminat verecek ürünler de var mı?
Konut sigortalarının geçmişine ve temel amacına bakıldığında yangın, deprem, sel ve fırtına gibi doğal afet risklerini temin eden bir ürün olduğu görülüyor. Zamanla teminatlar, konut içinde yaşayan bireylerin günlük yaşantılarında karşılaşabileceği riskleri de kapsayacak şekilde genişledi. Sigortalının komşularına veya kiracının yaşadığı konut ve komşularına vereceği zarardan ev camının kırılmasına, evde kullanılan elektronik cihazların arızalanmasından çilingir çağrılmasına kadar uzanan bir teminat ve asistans hizmeti yelpazesine gelindi. Tüm bunların yanında, her üründe standart olmasa da “kişisel sorumluluk” teminatı dahilinde hane bireylerinin vereceği zararlar da karşılanıyor.
 
Sigortacıların evdeki elektronik ve taşınması kolay fotoğraf makinesi, dijital kamera, laptop gibi eşyalar için de teminat vermediği söyleniyor. Bu tür ürünler hangi koşullarda sigorta ettirilebilir?
Bahsi geçen elektronik ve dijital ürünlere, riziko adresinde bulunması koşuluyla teminat verilebiliyor. Diğer taraftan, hasarlanma oranının yüksek olması nedeniyle belli bir muafiyet karşılığında sağlanıyor. Ancak bu teminat, henüz uygulamalarda standart hale gelmiş ve sektör geneline yayılmış değil.
 
Ev sigortası yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir?
Sigortalılar, her branşta sigortalarını yaptırırken öncelikli olarak sigorta ihtiyaçlarını doğru tespit etmeli ve risklerini karşılayacak limitlerde teminat aldıklarından emin olmamalılar. Bu konuda hata yapmamak için sigorta aracılarından ve sigorta şirketlerinden de destek almaları önemli. Böylece ihtiyaçlarına en uygun teminatları içeren poliçeye ve bunlara en uygun fiyatlandırmaya sahip olabilirler. Teminatların neyi kapsadığı, limitleri ve hasar anında poliçenin nasıl devreye gireceği gibi konularda bilgi edinmeliler. Daha sonra, kendilerine ve seçtikleri teminatlara ait bilgilerin poliçede eksiksiz ve doğru olarak yer alıp almadığını kontrol etmeliler.
 
Güneş Sigorta bu alanda hangi ürünleriyle hizmet veriyor? Tüketici neden Güneş Sigorta’yı tercih edilmeli?
İhtiyaç ve beklentiler doğrultusunda geliştirdiğimiz Güneşli Ev Ekstra, Güneşli Ev ve Güneş Pratik Ev ürünlerimizle sigortalılarımızın evlerini ve huzurlarını tehdit eden pek çok riske karşı güvence sunuyoruz.
Teminatlar ürünlere göre farklılık gösteriyor. Standart teminatların yanında ürünlerimiz kapsamında bina ve eşyaları yeni değer esasıyla sigortalıyor, elektronik cihazları güvence altına alıyoruz. Listelenmesi halinde değerli eşyaların tümünü, belirli bir oranla sınırlandırma olmaksızın teminata dâhil ediyoruz. Banka kasasında bulunan eşyaları da sigortalıyoruz. Ayrıca garajdaki araçlardan çevre düzenlemesine, akvaryum teminatından gıda bozulmasına kadar her türlü ihtiyaca cevap veriyor, kira kaybını teminat altına alıyoruz.
 
Konut sigortalarıyla birlikte ne tür asistans hizmetleri sunuluyor?
Güneş Sigorta olarak asistans hizmetlerine büyük önem veriyoruz. A’dan Z’ye tüm ihtiyaçlar için asistans hizmetleri sunuyoruz. Konut sigortaları çerçevesinde hukuki danışmanlıktan konutta kalan kişinin kurtarılmasına, ev hizmetleri organizasyonundan sigortalı faturaların ödenmesine; çilingir, tamirci, ambulans temininden tıbbi danışma hattına kadar birçok konuda sigortalılarımızın yanında yer alıyoruz.
 
Sigortalıların asistans hizmetlerinden yararlanma oranı ne düzeyde?
Türkiye’de tüketicilerin asistans hizmetleri konusundaki farkındalığının çok düşük olduğunu söyleyebiliriz. Asistans hizmetlerinin sigortalının sadece başına kötü bir şey geldiğinde değil hayatlarını her an kolaylaştırabilecek hizmetler olduğu bilinmiyor. Bu durum sadece potansiyel müşteriler değil; sağlık, konut ya da araçları için sigorta yaptıran poliçe sahipleri için de geçerli. Sigortalılar sahip oldukları teminatları dikkatli incelemediklerinden kendilerine sağlanan ek hizmetlerden faydalanmıyorlar. Bu nedenle sigortalılarımıza satın aldıkları poliçeleri dikkatli okumalarını, tercih yapmadan önce araştırmalarını tavsiye ediyor ve kendilerine sağlanan ek hizmetler konusunda bilgilendiriyoruz.


Etiketler: güneş sigorta, ev sigortaları, Hasan Altaner
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
“Büyük potansiyel 10 yıl içinde harekete geçecek”