CHPli vekilden emekliye uyarı: %5 sağlık kesintisi

CHP’li Mehmet Güzelmansur, SGK'nın sosyal güvenlik destek primini geri getirmek, ölüm aylığı bağlanmasına yaş sınırı koymak ve sağlık kesintilerini artırmak için hazırlık yaptığını açıkladı.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 24.02.2020 - 09:14
    Son Güncelleme: 25.03.2020 - 09:22

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur'un iddialarına göre hükümet SGK (sosyal güvenlik kurumu sistemi içerisinde vatandaşları mağdur edecek bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. CHP'li Güzelmansur'un ifadelerine göre, destek primi geri dönecek, ölüm aylığında eşe yaş sınırı gelecek, sağlık kesintisi de yüzde 5'e çıkacak.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre Güzelmansur SGK’da yapılan çalışmaları şu ifadelerle açıklıyor:

“Bu çalışmalardan birincisi Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödemesinin geri getirilmesi. Emekli olduktan sonra esnaf olarak çalışmaya devam edenlerden 2015 yılına kadar yüzde 15 oranında SGDP kesiliyordu. Sonra bu oran yüzde 10'a düşürüldü, 2016'da da tamamen kaldırıldı.

SGK'nın ‘vekil yöneticileri' şimdilerde SGDP ödemesini geri getirmek için kanun değişikliği çalışması yapıyor.

 
SGK ölüm aylığına yaş sınırı getiriyor. Mevcut durumda SGK'lının vefatı halinde eşine şartsız ölüm aylığı bağlanıyor. SGK'nın yaptığı hazırlıkta ise eğer vefat eden SGK'lının eşi belli bir yaşın üstünde değilse bu aylığı bağlamamayı öngörüyor.

Burada 30-35 yaş gibi bir sınır getirilecek. Bu yaşın altındaki dul eşe 30-35'ine gelene kadar ölüm aylığı bağlanmayacak.

 
SGK'daki hazırlıklar içerisinde emekliler açısından en insafsız olanı sağlık kesintisi düzenlemesi olacak.

SGK'lı vekil yöneticiler hem kendi ikballeri hem de kamuya kaynak yaratmak adına emeklilerden aylık yüzde 5 sağlık kesintisi yapmayı planlıyor.

 Büyük çoğunluğu açlık ve yoksulluk sınırının altında gelirle yaşayan, ilaç parasını zar zor denkleştiren emekliler için böyle bir düzenleme vicdanla, adaletle bağdaşmaz.”Etiketler: ölüm aylığı, mehmet güzelmansur, sigorta, sağlık kesintisi, sgdp, sgk
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
CHPli vekilden emekliye uyarı: %5 sağlık kesintisi