Çin’deki gizemli salgında ölü sayısı artıyor

Çin'de birkaç hafta içerisinde yüzlerce kişiyi etkileyen ve 4 kişinin ölümüne yol açtı. Son dakika haberine göre de Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Coronavirüs salgını konusunda yarın basın toplantısı düzenleyecek.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 21.01.2020 - 11:31
    Son Güncelleme: 14.07.2020 - 05:30

Çin'de sadece birkaç hafta içerisinde yüzlerce kişiyi etkileyen ve en az dört kişinin ölümüne yol açan coronavirüsüne ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Resmi medya, insandan insana bulaşabilen virüste vaka sayısının 20 Ocak itibariyle 291'e çıktığını açıkladı. Ancak viral hastalık uzmanları sayının 2.000'e yakın olabileceği uyarısını yapıyor.

Çinli yetkililer, Wuhan kentinde başlayıp ülkenin büyük kentlerine yayılan salgını kontrol altına almaya çalışıyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Guangdong kentinde iki kişinin virüsü başka hastalardan kaptığını duyurdu. Daha önce virüsün sadece hayvandan insana bulaştığı sanılıyordu.

Hastalık ilk olarak geçen yıl Aralık ayında, 11 milyon kişinin yaşadığı Wuhan kentinde ortaya çıkmıştı.

Çin yeni yılı nedeniyle milyonlarca kişinin gelecek birkaç gün içerisinde seyahat etmesi bekleniyor. Bu süreçte salgının yayılma hızının artmasından endişe ediliyor.

Çin dışında vakalara da rastlanmış durumda. Tayland'da iki, Japonya ve Güney Kore'de de birer kişinin virüse yakalandığı tespit edildi. Bu kişilerin kısa süre önce Wuhan'ı ziyaret ettikleri de açıklandı.

Hastalardan alınan örneklerin laboratuvarlarda incelenmesi sonucu Çinli yetkililer ve Dünya Sağlık Örgütü, enfeksiyonun coronavirüs olduğu sonucuna vardı.

Coronavirüsler, daha büyük bir virüs ailesi türü ancak bu sonuncu türle birlikte sadece yedisi insanlara bulaşabiliyor.

Bir coronavirüsün yol açtığı şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS), Çin'de 2002 yılında salgından etkilenen 8 bin 98 kişiden 774'ünün ölümüne yol açtı. Coronavirüsler orta derece soğuk algınlığından, ölüme varacak semptomlara yol açabiliyor. Bu yeni virüs, ikisinin ortasında bir yerde duruyor.

Edinburgh Üniversitesi'nden Profesör Mark Woolhouse, "Yeni bir coronavirüs bulduğumuzda, bulguların ne olduğunu görmek isteriz. Bu virüs daha çok soğuk algınlığı benzeri bulgulara yol açıyor ve bu da endişe verici, ancak SARS kadar ciddi değil" diyor.

Nottingham Üniversitesi'nden Profesör Jonathan Ball ise, "Geçmişteki salgınları düşünecek olursak, eğer bu yeni bir coronavirüs ise bir hayvan barınağından kaynaklanmış olmalı" diyor.

Mevcut vakalar, Wuhan'daki Güney Çin Deniz Ürünleri Toptan Pazarı ile ilişkilendiriliyor. SARS, misk kedisinden insana bulaşmıştı. 2012'de ortaya çıktığından beri, 2 bin 494 hastadan 858'inin ölümüne yol açan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ise insanlara çöl devesinden bulaştı.

Korkulan oldu! Çin'den dünyaya yayıldı, ölümler başladı

 Etiketler: dünya, virüs, korku, çin, salgın
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Çin’deki gizemli salgında ölü sayısı artıyor