Çin’deki ‘Unicorn’ şirketlerin değeri 1 trilyon doları aştı

Kısa süre önce yayınlanan 2021 Çin Unicorn Şirketleri Araştırma Raporu’na göre, 2020’de Çin’deki Unicorn şirketlerinin sayısı 251’e çıktı ve toplam değeri 1 trilyon dolara yükseldi.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 27.04.2021 - 18:19
    Son Güncelleme: 28.08.2021 - 14:26

Araştırma standartlarına göre, Unicorn şirketleri hızlı büyüyen, sayısı az olan, yatırımcılar tarafından tercih edilen ve patlayıcı büyüme ve yıkıcı yeniliklere dayalı özellikleri taşıyan şirketleri ifade eder.

2020’de yeni finanse edilen 17 Unicorn şirketi arasında, internet eğitimi, yeni enerji, akıllı arabalar, yenilikçi ilaçlar ve ekipmanlar gibi ürünler finansman için öne çıkan sektörler durumunda. Ayrıca 2020’de bu Unicorn şirketlerinden 12’si ABD borsasında, 8’i Çin’in ana kesiminin sermaye borsasında ve 4’ü Hong Kong borsasında piyasaya çıktı.
 
Girişimcilik dünyasında Unicorn ne anlama geliyor?

Unicorn, Türkçe manasıyla tek boynuzlu at anlamına gelmektedir. Mitolojide, saf ve masum olduğuna, kanı içildiğinde kişiyi ölümsüz kıldığına, bu nedenle öldürmenin lanet getireceğine inanılan efsanevi bir hayvan olduğu söylenmektedir. Peki, girişimcilik için kullanılan unicorn ne demektir? 

Unicorn, girişimcilik dünyasında da kullanılan bir tabirdir. Unicorn girişim olabilmek için en az bir milyar dolar değerlemeye ulaşmak gerekmektedir. 10 milyar dolar seviyesine ulaşan girişimler ise 'Deacorn' olarak ifade edilmektedir.

Türkiye'de unicorn girişim olarak nitelendirilebilecek ikinci yatırım ise 'Getir' olmuştur. 2,6 milyar dolar olarak değerlenen Getir'den önce Peak Games 1,8 milyar dolar değerleme ile ilk unicorn olarak nitelendirilmişti.Etiketler: Unicorn, Çin, startup, şirket
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Çin’deki ‘Unicorn’ şirketlerin değeri 1 trilyon doları aştı