Çin'in "gümüş kuşağı" büyük fırsatlar sunuyor

36 yıldır tek çocuk politikasının yaşandığı Çin'de yaşlanan nüfusun sigortacılar için büyük fırsatlar sunduğu ifade edildi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 12.09.2017 - 11:34
    Son Güncelleme: 17.06.2018 - 22:17

insurancebusinessmag'de yer alan habere göre, "Graying China" ( Gümüş Kuşak) olarak adlandırılan 65 yaş ve üzerindeki kuşağın sigortacılar için büyük fırsatlar sunuyor. Bir uzman, Çin'in "gümüş kuşağının" ortaya çıkmasının ülkenin sigorta endüstrisi için olumlu olduğunu söyledi.

Swiss Re'nin yaşlanma konusundaki küresel başkanı Domenico Savarese, "Bugün toplam nüfusun % 10'unu oluşturan ve 2050'de % 24'e yükselecek olan 65 yaş üstündeki yaşlı nüfus oranı ile Çin, çok büyük bir demografik değişimden geçiyor" dedi. Savarese, China Daily'e verdiği demeçte, 2015 yılında 144 milyon olan Çin'in yaşlı nüfusunun 2050 yılında 330 milyona ulaşmasının beklendiğinin altını çizdi.

BM'ye göre, Çin sadece yaşlı nüfusun % 7'den % 14'e çıkması 34 yıl sürdü. Bu durum Fransa'da 115 yıl, ABD'de ise 69 yıl sürdü. Savarese, yaşlılık bir sorun olabilirken, sigorta endüstrisi üzerinde olumlu bir etki yarattığını düşünüyor. Savarese, " Çin'deki ve dünyanın dört bir yanındaki 'gri nüfus' sigorta şirketleri ile reasürörlerin kaçıramayacağı yatırım fırsatlarına dönüşebilir" dedi.36 yıldır yürürlüğe giren tek çocuk politikası, birçok ailenin yalnızca bir adet çalışma yaşındaki çocuğuyla birlikte anne ve büyükanne ve büyükanne ve büyükbaba ile ilgilenmesini sağladı ve bu durum büyük bir ekonomik yük yarattı. Düşük doğurganlık ve kırsaldan şehre göç de bu probleme eklendi.

Savarese, "Bunların hepsi, politika yapıcılar ve pilot pazar oyuncuları tarafından daha iyi anlaşılması ve henüz keşfedilmemiş gümüş ekonomi olsa da ülkenin vaat eden bir payı için mücadele etmesi için düşünülmesi gereken bir bulmacanın parçası" diye konuştu.

Rapora göre, sigorta sektörü kendini Çin halkının yaşam döngüsüne entegre etmesi durumunda, Çin'in yaşlılarına "iyi yaşamak" için çözümler sunmada daha büyük bir rol oynamaya çalışabileceğinin altı çizildi.Etiketler: bebek, Çin
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Çin'in gümüş kuşağı büyük fırsatlar sunuyor