DASK dünyada ilgi odağı oldu

Zorunlu deprem sigortasını uygulayan Doğal Afet Sigortaları Kurumu, afet sigortası geliştirmek isteyen ülkeler için ilgi odağı olmaya devam ediyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 20.03.2014 - 07:14
    Son Güncelleme: 17.01.2019 - 11:53
Depremlerin konutlarda neden olabileceği maddi zararları sigortacılık ilkeleri çerçevesinde teminat altına almak için 1999 Marmara depreminden sonra kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), zorunlu deprem sigortasıyla ilgili yenilikçi uygulamaları ve sağladığı başarılarıyla tüm dünyada örnek alınıyor.

DASK, bugüne kadar Yunanistan, İtalya, Filipinler, Çin, İran Güney Kore, Meksika, Makedonya, Arnavutluk, Endonezya, Romanya, Pakistan, Kuveyt, Yemen, Azerbaycan, Özbekistan ve Kazakistan’a zorunlu deprem sigortasını anlattı.

Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar da afet sigortalarının geliştirilmesinde Türkiye’yi en iyi uygulama örnekleri arasında gösteriyor ve gelişmekte olan ülkelerde bu deneyimden yararlanmaları öneriyor.

SELAMET YAZICI: TECRÜBELERİMİZİ PAYLAŞIYORUZ

Kurumun uluslararası bilinirliğini ve itibarını değerlendiren DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı şunları ifade etti:

‘’DASK, afet sigortaları konusunda uluslararası alanda oldukça bilinen ve ilgi ile takip edilen bir kurum. Afet hasarlarının son 30 yılda tüm dünyada önemli bir artış gösterdiği düşünüldüğünde, başarılı bir uygulamaya ilgi duyulmasını olağan karşılamak gerekir. Doğal afetlerin yıkıcı etkilerine maruz kalan bazı ülkeler, kendi sistemlerini geliştirmek için zorunlu deprem sigortasındaki deneyimlerimizden yararlanmak istiyor. Biz de tecrübelerimizi paylaşıyoruz.
 DASK özellikle, afet zararlarının finansmanındaki rolü, sigortacılığın  göreceli olarak çok gelişmemiş olduğu bir piyasada sigortacılık oranlarındaki başarısı, düşük fiyatlara sigorta teminatı sunabilmesi, reasüransı ve afet bonosunu da içeren yüksek hasar ödeme kapasitesi ve kamu-özel sektör işbirliğini içeren başarılı iş modeli ile dikkat çekiyor. Bu ilgi hem ülkemiz hem de kurumumuz açısından gurur verici.’’

DASK, LONDRA’DAKİ SİGORTA ZİRVESİNDE

DASK, son olarak The Economist dergisinin düzenlediği Sigorta Zirvesi 2014’e davet edildi. Dünyanın en önemli sigorta merkezlerinden biri olan Londra’da yapılan ve sigorta sektöründen 200’e yakın yönetici ve profesyonelin katıldığı toplantıda, DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, zorunlu deprem sigortası uygulamasını örnek vaka olarak anlattı. Yazıcı konuşmasında, zorunlu deprem sigortası örneği üzerinden, geniş kitlelere uygun fiyatlı afet sigortası sunmanın zorluklarına ve başarı için gerekli koşullara değindi, Türkiye’deki sigortalılık bilinci ve risk algısının artırılmasının önündeki bariyerleri ve bu bariyerlerin nasıl aşıldığına ilişkin tecrübelerini aktardı.


Etiketler: dask, selamet yazıcı
YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • nuhun gemisi21 Mart 2014 14:04

    DASK ve diğer sigorta çeşitleri belki maddi açıdan lüks gibi gelebilir ancak yaşamsal olaylarda başımıza gelmez dediklerimiz geliyor işte o zaman bu sigortalar devreye girdiğinde çok memnun kalıyoruz. İnsan canından daha önemli hiç bir şey yoktur.

DASK dünyada ilgi odağı oldu