DASK dünyaya örnek oldu

Çin’den İtalya’ya birçok ülke deprem sigortasını uygulamak istiyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 16.09.2013 - 07:25
    Son Güncelleme: 15.03.2019 - 21:55
Doğal Afet Sigortaları Kurumu Başkanı Selamet Yazıcı, 2009 yılından sonra birçok ülkenin zorunlu deprem sigortasına ilgi göstermeye başladığını belirterek, “Çin, İran, Güney Kore, Meksika, Arnavutluk, İtalya, Endonezya, Özbekistan, Kazakistan’a sistemi anlattık. Romanya, Pakistan, Kuveyt ve Yemen işbirliği yapmak istiyor. Son olarak da deprem sigortasını öğrenmek için Filipinler’den geldiler” dedi.

Zorunlu deprem sigortası için kurulan ve kamu-özel sektör işbirliğinin başarılı bir uygulaması olarak görülen Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), dünyaya da örnek model oldu. Birçok ülke benzer kurum kurup, deprem sigortası uygulamasını başlatmak için DASK’ın kapısını çalıyor.
DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, Marmara depreminin hemen ardından 2000 yılında zorunlu deprem sigortası uygulamasına geçildiğini ve 13 yılda Türkiye’deki sigortalanabilir konutların yüzde 34’ünün depreme karşı sigortalandığını söyledi. Yazıcı, zorunlu deprem sigortasının kamu-özel sektör işbirliği adına başarılı bir model olduğunu belirterek, “Hem bu işbirliği hem de sigorta uygulamasının başarılı olması yabancıların da ilgisini çekti” dedi.

FİLİPİNLER’DEN BİLE GELDİLER
Selamet Yazıcı, özellikle 2009 yılından sonra birçok ülkenin zorunlu deprem sigortası modeline ilgi göstermeye başladığını ifade ederek, ilk olarak 2009 yılında Çin’den davet aldıklarını kaydetti. Selamet Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çin’den sonra İran ve Güney Kore bizi davet ederek hem DASK hem de zorunlu deprem sigortasını anlatmamızı istedi. Meksika, Makedonya-Arnavutluk, İtalya, Endonezya da sistemi merak edip, bilgi almak isteyen ülkeler arasında. Bunların dışında; Romanya, Pakistan, Kuveyt ve Yemen de hem tecrübelerimizi öğrenmek hem de işbirliği yapmak istiyor. Özbekistan, Kazakistan ise deprem sigortasını öğrenmek için Türkiye’ye gelip, bizden bilgi aldı. Son olarak da Filipinler’den bir heyet geldi ve onlara, sistemi anlattık. ”
Selamet Yazıcı, deprem sigortası başladığından bu yana her yıl yeni ve revize uygulamalarla sigortalı konut sayısını artırmaya çalıştıklarını, bu sayede de bugün konutların yüzde 34’ünün sigortalandığını vurgulayarak, “Yabancı ülkelerin ilgisini çeken sadece sigortalı konut sayısındaki artış değil, DASK olarak yaptığımız uygulamalar da merak uyandırıyor. Örneğin, Türkiye’nin ilk afet bonosunu ihraç ettik. 400 milyon dolarlık bono çıkardık ve Amerikalı, Avrupalı yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördü. Böylece Türkiye’de ilk defa kullanılan bir finansal araçla farklı piyasalardan teminat sağlamış olduk ve olası İstanbul depremi için de hasar ödeme kapasitemizi artırdık. Tüm bu uygulamalar da yabancıların ilgisi çekti. Bugün için rahatlıkla DASK’ın dünyada örnek model olarak görüldüğünü söyleyebiliriz” dedi. Selamet Yazıcı, “2017 yılına kadar 10 milyon poliçe hedefimize ulaşmak istiyoruz” diye konuştu.

Süresi biten poliçe sahiplerini tek tek arıyoruz
DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, geçen yıl 18 Ağustos’ta yürürlüğe giren Afet Sigortaları Kanunu ile elektrik ve su aboneliği işlemlerinde de zorunlu deprem sigortası aranmaya başlandığını ve bu durumun da sigortalılık oranına ciddi katkı yaptığını belirterek, şunları söyledi: “Sigorta yıllık olarak yapıldığından ve süresi sonunda yenilenmesi gerektiğinden şu andaki en önemli gündem maddemiz, elektrik ve su abonelikleri ile birlikte yapılan sigorta poliçelerinin devamlılığını sağlamak. Bunun için ‘Alo DASK 125’ çağrı merkezimizden süresi dolan poliçelerin sahiplerini arıyor ve yenileme yapmalarını hatırlatıyoruz. Konut sahiplerinin ve sigortayı yapan acentelerin de poliçeleri zamanında yenileme konusunda aynı duyarlılığı göstermelerini bekliyoruz.

 


Etiketler: dask, dünya, sigorta, police, deprem
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
DASK dünyaya örnek oldu