Doktor ve diş hekimi emeklilerine ek ödeme

TBMM'de kabul edilerek yasalaşan 'torba'nın içinde bedelli askerliğin yanı sıra sağlık çalışanlarını ilgilendiren düzenlemeler de yer aldı. Sağlık turizmini teşvik eden yasada tabip ve diş hekimleri ile emeklilerine ek ödeme yer alıyor

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 26.07.2018 - 02:31
  Son Güncelleme: 24.04.2019 - 11:18

Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK'lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi'nin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşmasıyla bedelli askerliğin yanı sıra sağlık çalışanlarını ve emeklilerini ilgilendiren yeni düzenlemeler de gerçekleşmiş oldu. 

SAĞLIK TURİZMİNİ TEŞVİK

Yasaya göre tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar, birden fazla sağlık kurum ve kuruluşunda Sağlık Bakanlığınca yapılan istihdam planlamaları çerçevesinde çalışacak.

Kanun, sağlık turizminin teşvikine ve hizmet kapasitesinin artırılmasına yönelik de düzenleme yapıyor.

Sağlık Bakanlığına, üniversitelere ve özel sektöre ait uluslararası sağlık turizmi sağlık tesisi yetkisi verilmiş sağlık kuruluşları arasında, uluslararası sağlık hizmetleri kapsamında, tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar tarafından verilen sağlık hizmetleri için bütçeleri ayrı olmak şartıyla iş birliği yapılabilecek.

Bu iş birliği kapsamında bakanlık ve üniversite hastanelerinde çalıştırılacaklar, ilgili kanunlardaki sınırlayıcı hükümlerden istisna olacak, ilgilinin muvafakatiyle ve kadrosunun bulunduğu kurum, kuruluştaki eğitim, araştırma ve mesleki yükümlülüklerini aksatmamak şartıyla karşılıklı mutabakat çerçevesinde protokol eki liste ile belirlenecek.

Bakanlık veya devlet üniversiteleri personelince, özel sektöre ve vakıf üniversitelerine ait sağlık kuruluşlarında buna göre hizmet sunulamayacak.

İş birliği protokolleri Sağlık Bakanlığı ilgili birimi, ilgili üniversite ve özel sağlık kuruluşunun yetkili makamlarınca imzalanacak ve uygulamaya konulacak.

EMEKLİ AYLIKLARINA EK ÖDEME

Kanunla, tabip ve diş hekimi emeklilerine, emekli aylıklarına ilaveten ek ödeme yapılması, pratisyen hekim emeklilerine yaklaşık bin 500 lira, uzman hekim emeklilerine de yaklaşık 2 bin lira emekli maaşı artışı yapılması öngörülüyor.

Tabip veya diş tabibi kadro ve pozisyonları esas alınarak emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlanmış olup, aylıklarıyla beraber makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış tabip ve diş tabiplerinden uzman olanlara, 17000 gösterge rakamının, uzman olmayanlara 13000 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda, her ay emekli aylıklarıyla ilave ödeme yapılacak.

Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları ile Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanun kapsamında personele verilecek ek ödemelerin tavan kat sayısı artırılıyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından özellikli tıbbi işlemler karşılığı yapılacak ek ödemelerde, yüzde 800 ve yüzde 700 oranlarının bir kat artırılarak uygulanacağına yönelik hüküm 5 kata çıkarılıyor.

Uluslararası sağlık hizmetleri kapsamında elde edilen gelirin yüzde 50'sine kadar olan kısmı bu hizmetlerde görev alan personele ek ödeme olarak dağıtılabilecek.

SAĞLIK PERSONELİNE FİİLİ HİZMET SÜRESİ ZAMMI

Kanunla, hekim, diş hekimi, eczacı, hemşire, fizyoterapist gibi sağlık personeline yılda 60 gün fiili hizmet zammı veriliyor.

Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun, Hemşirelik Kanunu, Eczacılık ve Eczaneler Hakkında Kanun kapsamında sağlık meslek mensubu sayılan, insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde çalışanların bir yıllık çalışmalarına da 60 gün fiili hizmet süresi zammı uygulanacak.

ULUSLARARASI SAĞLIK HİZMETLERİ ŞİRKETİ KURULACAK

Türkiye'nin sağlık hizmeti alanındaki yüksek potansiyelini ve rekabet gücünü değerlendirerek sağlık turizminden döviz geliri sağlamak amacıyla ülkede sunulan hizmetlerin tanıtımını yapmak, kamu ve özel sektörün sağlık turizmine yönelik faaliyetlerini desteklemeyip, koordine etmek, uluslararası sağlık hizmetlerine ilişkin politika ve stratejiler ile hizmet sunum standartları, akreditasyon kriterleri konusunda Sağlık Bakanlığına önerilerde bulunmak üzere Uluslararası Sağlık Hizmetleri unvanı ile bir anonim şirket (USHAŞ) kurulacak.

Uluslararası sağlık hizmetleri alanında aracılık faaliyeti gösteren kurumlara yetki belgesi verecek USHAŞ, yurt dışında sağlık kuruluşu açabilecek, işletebilecek.

USHAŞ'ın yurt içinde şirket kurması veya bir şirkete yüzde 50'den fazla hisseyle ortak olmasına karar vermeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak. USHAŞ işletme bütçesi Genel Kurul onayına sunulmadan önce Hazine ve Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınacak.

USHAŞ'ın ilgili olduğu bakanlık Sağlık Bakanlığı, hisselerinin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığına ait olacak, başlangıç sermayesi 10 milyon Türk lirası olacak.

Şirkette istihdam edilecek personel sayısı 150 kişi olacak, Cumhurbaşkanı bu sayıyı dört katına kadar artırabilecek.

USHAŞ'ta, İş Kanunu'na tabi personel istihdam edilecek. USHAŞ, Kamu İhale ve Kamu İhale Sözleşmeleri kanunları ile 233 sayılı KHK'ye tabi olmayacak.Etiketler: emekli, TBMM, torba yasa teklifi, sağlık turizmi, tabip
YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Firdevs Kul06 Kasım 2018 19:52

  Emekli fizyoterapistlerin bundan yararlanmasını istiyorum

 • Nuriye ekinci06 Kasım 2018 16:30

  Emekli fizyoterapist olarak fizyoterapistler ve tüm sağlık personelinin bu haktan yararlanmasını istiyorum

 • Emekli fzt.Alnur Tozlu06 Kasım 2018 10:51

  Emekli fizyoterapistlerinde bu haktan yararlanmasıni ıstiyorum

 • Filiz Öztan06 Kasım 2018 09:56

  Biz FİZYOTERAPİSTLER,sağlıklı yaşamın en önemli elemanlarınlarının ilk sıralarında olan bizler bu yasanın ilk saflarında olmalıyız....duyurulur!!!

 • Nihal Velidedeoğlu06 Kasım 2018 09:22

  Sağlık çalışanları olarak en zorlu ve hayati önem taşıyan fizyoterapistlerin kapsam içine alınmasını istiyorum.ya hep ya hiç diyorum.

 • Emekli fzt Nazan Arslan06 Kasım 2018 09:10

  Emekli fizyoterapistler ve tüm emekli sağlık çalışanları da bu haktan yararlanmalıdır...

 • Saliha Serhatlı. Emekli Fizyoterapist06 Kasım 2018 07:46

  Sağlık petsoneli kapsamında olan Emekli Fizyoterapistler niçin bu haktan faydalandırılmıyor?

 • Nilgün Özuğur 06 Kasım 2018 01:26

  Emekli fizyoterapistler de bu haktan yararlanmalıdır

 • Şengün Kayasan06 Kasım 2018 01:25

  Büyük özveri isteyen bir meslek ;yıpranması çok olan emekli fizyoterapistler da yararlanmalıdır

 • Özden Kantar 06 Kasım 2018 00:24

  Emekli fizyoterapist ve diğer sağlık çalışanları da bu haktan yararlanmalıdır

 • Emekli fzt Asuman Ergun 05 Kasım 2018 23:22

  Emekli fizyoterapistlere ve diğer sağlık çalışanları emeklilerine de ek ödeme yapılmalıdır Büyük haksızlık olur yapılmaması

 • Emekli 29 Temmuz 2018 11:52

  Emekli çalışan dış hekimlerinede torba yasada belirtilenden verilse uygun olmazmi

 • zeynel subaşı27 Temmuz 2018 08:22

  banka hastane vs güvenlık elamanları da aynı oranda para almalı..

 • ALPTUĞ26 Temmuz 2018 12:04

  Bu meslek gurupları çalışırken köşeyi dönenler neyin yıpranması dağda taşta dolananlar mühendisler diğer meslek gurupları bu ülkenin insanı değilmi kimin hakkını kime veriyorsunuz adil olun ALLAH dan korkun eşit davranın.

 • Keeeamil26 Temmuz 2018 03:51

  Bunlar herkese ek ödeme sonra patlayacaklar ha

Doktor ve diş hekimi emeklilerine ek ödeme