Dünya Sağlık Örgütü'nde büyük panik

ABD Başkanı'nın Çin yanlısı olduğu suçlamalarıyla DSÖ'nün fonlarını askıya almakla tehdit etmişti. DSÖ'den aynı gün içerisinden iddiaları reddeder nitelikte cevap geldi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 08.04.2020 - 17:29
    Son Güncelleme: 14.07.2020 - 03:34

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Kovid-19 salgınında "Çin yanlısı davranmakla" suçladığı ve verdikleri fonları askıya almayı düşündüklerini duyurduğu Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) yanıt geldi.

Çin yanlısı bir tutumun kesinlikle güdülmediğinin altını çizen DSÖ, pandeminin en zorlu evresinde mali yardımları kesmenin doğru bir zamanlama olmadığını açıkladı.

Başkan Trump, Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük finansörü olduğu DSÖ'yü salgın sırasında sınırların kapanması gibi bazı çağrıları yapmakta geç kalmakla itham etmişti.

DSÖ, Amerikan Başkanın eleştirilerine yanıt olarak Çin'in vakaların erken tespiti ve kimlerle bağlantıya girdiği konusunda çok yoğun şekilde çalıştığını ve salgının ülke sınırlarının dışına çıkmaması için bu kişilerin yolculuk yapmalarını engellediğini belirtti.

ABD DSÖ'ye 2019'da 4 yüz milyon dolar, ikinci sıradaki Çin ise 44 milyon dolar mali yardım aktardı.Etiketler: dünya sağlık örgütü, Kovid-19, virüs, donald trump, dsö, korona
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Dünya Sağlık Örgütü'nde büyük panik