EIOPA’dan sermaye piyasalarına çağrı

Avrupa sigorta ve reasürans otoritesi EIOPA, salgın dolayısıyla artan hasar ödemelerinin sigorta ve reasürans piyasalarındaki sermaye yeterlilik rasyolarını azalttığına dikkat çekti

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 05.03.2021 - 13:37
    Son Güncelleme: 19.03.2021 - 15:28

SİGORTA GÜNDEM/DIŞ HABERLER 

Avrupa sigorta ve reasürans otoritesi EIOPA, salgın dolayısıyla artan hasar ödemelerinin sigorta ve reasürans piyasalarındaki sermaye yeterlilik rasyolarını azalttığına dikkat çekti. Avrupa ülkelerinde penetrasyonun EIOPA’nın öngördüğü seviyeye ulaşması durumunda ise piyasaların bu darboğazı fazla zarar almadan atlatabileceği belirtildi.

İş kesintisi tazminatının özellikle salgın döneminde sigorta ve reasürans şirketleri tarafından sağlandığını hatırlatan EIOPA’ya göre, prim/tazminat dengesin mutlaka yeniden tasarlanmalı. Özellikle iş kesintisi teminatına yönelik artan talebin gerekli prim düzenlemesi yapılmadan devam ettirilmesinin sektör açısından sermaye yeterliliğini eritici bir etki yapacağı vurgulandı. EIOPA, sektörde artan sistemik riskin kabul edilebilir seviyelere çekilebilmesi için ülke yönetimlerinin de katılacağı kapsamlı bir çalışma ve önlemler paketinin devreye alınması gerektiğini düşünüyor.

Salgın sürecinde sigorta ve reasürans şirketlerinin hasar modellemelerinin de yetersiz kaldığına dikkat çeken EIOPA, şirketleri gelişen teknolojiye yatırım yapmaları konusunda tekrar bilgilendireceklerinin altını çizdi. Özellikle risk yönetimi konusunda bütün inisiyatifin sigorta ve reasürans şirketlerine bırakılamayacağını düşünen EIOPA, risk transferi ve çeşitlendirilmesi alanlarında mutlaka sermaye piyasalarından birçok farklı aktörün görev alması gerektiğini ifade ediyor.

EIOPA’nın bağlı olduğu çatı kuruluşu Avrupa Komisyonu’nda finansal piyasaların yönetiminden sorumlu olan ekibi yöneten Mairead McGuinness tarafından yapılan açıklamada ise özellikle iş kesintisi teminatında salgınla birlikte artan taleplerin ancak sermaye piyasalarındaki genişlemenin yardımıyla karşılanabileceği belirtiliyor. Aksi halde piyasada ciddi bir teminat krizi yaşanacağına, kişi ve kurumların salgın bitse bile teminat bulmakta sıkıntı yaşayabileceğine dikkat çekildi. Özellikle “public-private” denen kamu ve özel sektör ortaklaşa yatırımlarının önemine değinen McGuinness, salgının etkilerinin de benzer konsorsiyumlarla aşılması gerektiğini düşünüyor.Etiketler: EIOPA
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
EIOPA’dan sermaye piyasalarına çağrı