Emekli dul kadınlara emekli eş ve babadan maaş müjdesi

Kendi çalışmasından dolayı SSK’dan emekli aylığı alırken, SSK’lı kocasının ölümünden sonra dul aylığı bağlanan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatı üzerine yetim aylığı da alabilir.

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 16.09.2016 - 10:47
  Son Güncelleme: 07.07.2020 - 21:48

Okurumuz Hatice T. “Kendi çalışmamdan dolayı SSK’dan 1998 yılında emekli oldum. Emekli aylığı almakta iken, SSK’ya tabi çalışmakta olan kocamı 2006 yılında kaybedince ondan dul aylığı bağlandı. 15 gün önce ise Emekli Sandığı’ndan emekli babamı kaybettim. Acaba babamdan dolayı da yetim aylığı bağlanabilir mi?” diye sordu.

Dul ve yetim kadınlara birden fazla aylık veya gelirin nasıl bağlanacağı konusu, değişik zamanlarda çıkan farklı kanunlar dolayısıyla, vatandaşın kafasını karıştırıyor. Aynı anda hem eşinden hem de anne-babadan aylık bağlanması, ölen kişilerin sigorta statüsü, ölüm tarihleri, cinsiyet ve aylık bağlanacak kişinin hangi statüde çalıştığına/emekli olduğuna göre değişiyor.

5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girdiği 30 Eylül 2008 tarihinden önce SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve bankaların emeklilik sandıkları her biri ayrı kurallara tabi idi. Daha önce, eş veya annebaba farklı sosyal güvenlik kurumlarına (biri SSK, diğeri Bağ-Kur’a) tabi ise aynı anda hem eşten hem de anne – babadan aylık bağlanabiliyordu. 5510 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle kız çocuklarının aynı anda eş ve anne-babadan dolayı aylık alma imkânı ortadan kalktı. Hem eş, hem de annebaba 30 Eylül 2008 tarihinden sonra ölmüşse, kız çocuklarının aynı anda dul ve yetim aylığı alması mümkün değil. Ancak, eş ya da anne-babadan birisi 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse, sigorta statüleri de farklı ise her iki aylığı birden almak mümkün.

AYM’NİN İPTAL KARARI

Anayasa Mahkemesi 5510 sayılı yasayı, daha önce işe başlayan devlet memurları yönünden iptal ettiği için, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olarak işe başlamış olan kişiler ve bunların hak sahipleri bu sınırlamanın dışında tutuluyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete başlamış olanlar ile bunların hak sahipleri 5510 sayılı yasadan etkilenmiyorlar.

Dolayısıyla SSK’dan emekli aylığı almakta olan Hatice hanımın eşi SSK’ya, babası Emekli Sandığı’na tabi olduğu için babasının ölümünden dolayı üçüncü aylığı alma hakkı bulunuyor. Üç aylığı da kesinti olmadan tam olarak alabilir.

ÇALIŞAN KADINA SSK VE BAĞ-KUR’DAN YETİM AYLIĞI YOK

Kız çocuğu çalışmıyorsa ve bekârsa bu durumu devam ettiği müddetçe, hangi statüde olursa olsun anne-babasından dolayı yetim aylığı almaya devam eder, evlendiğinde ise kesilir.

Kız çocuğu çalışmaya başladığında SSK veya Bağ- Kur’dan bağlanan yetim aylığı kesilir. Eğer yetim aylığını Emekli Sandığı’ndan alıyorsa SSK veya Bağ-Kur statüsünde çalışmaya başladığında aylık kesilmez. Fakat memur olarak bir işte çalışmaya başlarsa Emekli Sandığı’ndan bağlanan yetim aylığı kesilir.

BİRDEN FAZLA BAĞLANAN GELİR VE AYLIKLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ

1 Ekim 2008’den sonra bağlanan aylık ve gelirler:

-Hem malullük hem de yaşlılık aylığına hak kazanana, aylıklardan yüksek olanı; eşitse yalnız yaşlılık aylığı bağlanır.Yaşlılık aylığı ile dul aylığı bağlanırsa her ikisi de tam ödenir.

-Ana ve babadan ayrı ayrı hak kazanana, yüksek aylık tam, düşük yarım ödenir.

-Birden çok çocuğundan aylığa hak kazanan ana ve babaya en çok ödemeye imkan veren 2 aylıktan yüksek tam, düşük yarım ödenir.

-Hem eşinden hem ana ve babasından ölüm aylığına hak kazanan tercih yapabilir.

-Dul kaldıktan sonra ikinci eşini de kaybedenler iki eşinden kalan aylıklardan birini tercih edebilir. Eşlerden biri iş kazasından ya da meslek hastalığından dolayı ölmüşse, yüksek aylığın tamamı, düşük olanın yarısı ödenir.

1 Ekim 2008’den önce gelir ve aylık alırken, 1 Ekim 2008’den sonra yeni bir dosyadan gelir ve aylığa hak kazananlar:

-2008’den önce yaşlılık aylığı alırken sürekli iş göremezlik geliri bağlananlara yüksek olan yaşlılık aylığı tam, az olan sürekli iş göremezlik geliri yarım ödenir.

-2008’den önce Emekli Sandığı’na tabi eşinden ölüm aylığı bağlanana SSK’lı babadan yetim aylığı bağlanırsa ikisi de tam ödenir.

-2008’den önce ölen SSK’lı eşinden dul aylığı alırken SSK’lı babasından dolayı yetim aylığına hak kazanan kişi tercih yapabilir.

BİRDEN FAZLA AYLIK VE GELİR HANGİ DURUMLARDA BAĞLANIR?

-Anne-baba Emekli Sandığı’na tabi ise ölüm tarihleri ne olursa olsun hem eşten hem anne-babadan iki aylık alınabilir.

-Koca Emekli Sandığı’na, anne-baba SSK’ya tabi ise iki aylık bağlanır.

-Koca Emekli Sandığı’na, anne-baba Bağ- Kur’a tabi ise anne-baba eğer 1 Ekim 1972 – 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001-2 Ağustos 2003 tarihleri arasında ölmüşse ve kocasından bağlanan aylığı brüt asgari ücretin (bin 647 TL) altında ise Bağ-Kur maaşını da alır, aksi takdirde ikinci aylığı alamaz.

-Kocası Emekli Sandığı’na, anne-babası Bağ-Kur’a tabi, anne-babanın ölüm tarihi yukarıdaki tarihlerin dışında ise iki aylık bağlanır.

-SSK ve Bağ-Kur’lular açısından hem koca, hem de anne-baba aynı sigortaya tabi ise ölüm tarihi ne olursa olsun iki aylıktan birini tercih eder veya fazla olan aylık bağlanır.

-Anne-baba SSK’lı, koca Bağ-Kur’lu veya tersi durumda ise bunlardan birinin ya da ikisinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüş olması durumunda her iki aylık bağlanır. Hem anne-baba, hem de koca 30 Eylül 2008’den sonra ölmüş ise tercih ettiği aylık bağlanır.

-Koca SSK’lı, anne-baba Bağ-Kur’lu ve 1 Ekim 1972 - 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001 - 2 Ağustos 2003 arasında ölmüş ise SSK maaşını tam alır. Geliri brüt asgari ücretin altındaysa Bağ-Kur maaşını da alır.

REDDİ MİRAS DUL VE YETİM AYLIĞINI ENGELLEMEZ

Borçlarından dolayı eşinin veya anne-babasının mirasını reddedenler dul ve yetim aylığı haklarını korurlar. Mirasın reddedilmesi hak sahiplerinin dul ve yetim aylığı almasına engel teşkil etmiyor.

ÖLÜM AYLIĞI İÇİN EN AZ 5 YIL PRİM ŞART

Sigortalı çalışırken ölmüşse, eş ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için belli sürede prim bildirme koşulu bulunuyor. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için SSK statüsündeki sigortalı adına en az 5 yıl sigortalı olup 900 gün prim bildirilmiş olması gerekiyor. İki koşulun bir arada sağlanması zorunlu.

Sigortalı Emekli Sandığı veya Bağ-Kur statüsünde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 gün prim bildirimi yapılmış olması gerekiyor.

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için Bağ-Kur’lu sigortalının prim borcu olmaması lazım. Eksik günler varsa Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’da hizmet borçlanması ve geçmişte borcundan dolayı dondurulan sürelerin canlandırılması mümkün. SSK statüsündeki sigortalılar için askerlik borçlanması gibi yollarla eksik süreleri borçlanma ile tamamlama olanağı bulunmuyor. Çalışılan süre geçerli kabul ediliyor.

Ahmet Kıvanç / Tahsin Akça / Gazete HabertürkEtiketler: emekli, maaş, , dul
YORUMLAR (956)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Askyaman41@gmail.com 07 Temmuz 2020 13:21

  Ben 1979 doğumluyum. 2000 önce emekli olan rahmetli babamın maaşını,kendim emekli olursam alabilirmiyim. Halen bekarim

 • Funda 04 Temmuz 2020 20:26

  Merhabalar ben 2008 den once 2005 yilindan itibaren vefat etmis ssk emeklisi babamdan dul ve yetim ayligi aliyorum. Annemde ssk dan malulen emekli maasi aliyor annemin vefaati durumunda hangisinin maasi bana baglanir. ? Bilgi verirseniz sevinirim tesekkur ederim.

 • Zülbiye tezol 03 Temmuz 2020 04:37

  Merhabalar Ben ssk emeklisiyim babam 2007 de vefat etti (bende bosandim )Eşi ölen kişi emekli maaşını alabiliyorsa babası ölen kişilere neden hak verilmiyor arada ne fark varki nolur yasayı tekrar çıkartsin lar yardimci olun saygilarimla

 • Sarpay Bozkurt 30 Haziran 2020 18:03

  Annem 1998 yılında babamin bagkur masını alıyor babamın ölümünden sonra 1530 tl esnaf bakuru ne kadar olmalidir

 • Vahide30 Haziran 2020 15:28

  Ben babamdan dul yetim maaşı alıyodum babam bakurluydu yeni emeklioldum sigortadan babamın maaşı kesildi bana bağlanan maaş 1500 tl bozdur bozdur harca biray faturalara yetmiyor haram zıkkımolsun verilen hakkı geri aldılar çünkü kasalar boş helal etmiyorum kedilerine gelince bir gecede yasa çıkarıyorlar

 • Emine kerti30 Haziran 2020 00:03

  Kendisi emekli olan bayanlar eğer babası emekli sandığına tabi ise babası ölünce onun parasını alabiliyor bu haksızlık bagkurlu SSK li alamıyor bu haksızlık nasıl duzeltilebilir

 • Ben ayşe29 Haziran 2020 14:09

  Kendim emekli sandığından emekliyim merhum eşimde emekli sandığından emekli onunda alıyorum babam ssakalı idi rahmetli oldu onunda alabilirmiyim

 • Ben ayşe29 Haziran 2020 14:09

  Kendim emekli sandığından emekliyim merhum eşimde emekli sandığından emekli onunda alıyorum babam ssakalı idi rahmetli oldu onunda alabilirmiyim

 • Sebahat öncan28 Haziran 2020 20:45

  Ssk dan emekli maasi aliyorum .babam oldu bagkurlu onun maasini alabilirmiyim 2011 de vefat etti babam

 • Nurten kaya28 Haziran 2020 00:09

  Annem babadan ve eşten mahkeme karı ile maaş alıyordu Ssk. Kesildi geriye dönük borç ödetiyorlar bunun için ne yapabikirim

 • Tuna26 Haziran 2020 21:28

  Babam bağkur emeklisiydi ben SGK lı hiç evlenmemiş babamın maaşını alabilirmiyim.

 • Metin uzun26 Haziran 2020 13:48

  Teyzem esini kaybetti vede dedemde oldun herikisini maasini aliyor 2008 den beri annemde esini 2019 1. Ayinda kaynetti be babamdan kalan dul maasini aliyor neden teyzem gibi dedeimin maasinda yaralanamiyor annemde dedemin cocug bu konuda bilgi verirseniz sevinirim

 • Elife koşar 25 Haziran 2020 10:34

  Ben eşimden ayrıyım emekliyim SSK dan babam rahmetli oldu askere gidişi var dönüşü görünmüyor görünmedi içinde maaşını alamadım sizden ricam bana yardımcı olursanız sevinirim

 • Belgin alp24 Haziran 2020 20:11

  Ben babamin maaşı için 09:06 2020 de emekli sandığına evrak gönderdim henüz haber gelmedi nasıl haber alabilirim iki çocuğum var eşim rahmetli SSK lı rahmetli babam emeklisandiğindan emekli Ablam babamın maaşını alıyor ben de alabilirmiyim ne zaman haber alabilirim teşekkür ederim

 • Belgin alp24 Haziran 2020 18:29

  Merhaba ben eşimin maaşını alıyorum babamın maaşınıda alabilirmiyim kurumları faklı babam bakurlu 1976da babam rahmetli oldu 2018de eşimrahmetli

 • Nazmiye acar24 Haziran 2020 03:10

  Babam emekli beyim mefat eti ikiemekli aylığı ala bilirmiyim esinde sigortali eşimin masini alırken babamin ölüm masini alabilirmiyim

 • Nurdan son al23 Haziran 2020 13:55

  Ben 61 yaşında evliyim fakat eşim Emir dedi emeklisi var Eşim işçi emeklisi Benim Babam memur emeklisiydi ben de babamdan maaş alabilir miyim

 • Hanife balcılar22 Haziran 2020 19:16

  Babam 1981 yilinda öldü onun ssk maaşını annem alıyordu. Annem 1988 de öldü.ben ssk emeklisiyim.2000 yılında boşandım babamın maaşını alabilirmiyim.

 • Hanife balcılar22 Haziran 2020 19:16

  Babam 1981 yilinda öldü onun ssk maaşını annem alıyordu. Annem 1988 de öldü.ben ssk emeklisiyim.2000 yılında boşandım babamın maaşını alabilirmiyim.

 • Fatma Yılmaz21 Haziran 2020 16:50

  Merhaba ben emekliyim vefat eden eşimden 50%maaş alıyorum kızım işten ayrıldı evli değil babasından maaş almak için müracaat etse nekadar alır benim maaşımdan kesilirmi eşimden 2000tl alıyorum kızım nekadar alır.Teşekkürler.

 • MUSTAFA YÜKSEL18 Haziran 2020 15:39

  örneğin dul bayan eşinden esnaf bağkur maaşı alıyor.bayanın babasıda anneside vefat etmiş bayan babasının bağ kur maaşını alabilirmi.

 • Arzu Üdenir17 Haziran 2020 09:41

  Merhaba öğretmen emeklisiyim. Eşim SSK emeklisiydi. Vefat edince maaşı kızıma ve bana paylaşıldı. Kızım evlendi. Maaşı bana dönermi

 • Muazzez Kılıç 16 Haziran 2020 00:05

  Eşimin emekli masini kızım alıyor bende babamın aylığını alıyorum tekrar eşimin aylığını başvursam aynı marşımı alırmıyım kızım isegirecek

 • Kevser büsütçin 14 Haziran 2020 23:13

  Eşimin dul maaşını alıyorum ben emekli değilim annem veya babam ın emekli maaşını alabiliyormuyum hepisi ssk lı saygılar

 • Melek börtü13 Haziran 2020 15:22

  Ben emekliyim eşimden ayrıldım babam ben sigortadan babam bağ-kur'dan emekli onun maaşını alabilir miyim

 • Emel M12 Haziran 2020 12:48

  Merhaba SGK'ya bağlı çalışan, eşinden boşanmış kadın, emekli sandığı emeklisi ölmüş babasından maaş talebinde bulunabilir mi? Gerekli evraklar nelerdir?

 • AYŞEGÜL ÇETİNKAYA11 Haziran 2020 13:06

  MERHABA BEN VE ANNEM SSK EMEKLİSİ VEFAT EDEN BABAMDAN DOLAYI EMEKLİ MAAŞI ALIYORUZ ANNEM AYRICA DEDEMDEN DOLAYI YETİM MAAŞI ALIYOR BEN EVLENDİĞİM VEYA ÇALIŞTIĞIM ZAMAN BENİM MAAŞIM ANNEME GEÇERMİ VE ALACAĞI ORAN NE KADAR OLUR ŞUANDA 4/2 ORANINDA MAAŞ ALIYOR SSK DAN

 • irfan Akca 10 Haziran 2020 23:33

  ben dulum hiçbir yerde sigortam yok annemin ölmüş babasından yani dedemin maaşından alabilirmiyim

 • Çiçek ugur10 Haziran 2020 00:52

  Babam ssk emeklisi babam öldükten sonra sskdan borçlanma yaparak emekli yaptım emekli main ben alıyordum şimdi 3600 günle kendim ssk dan emekliliği mi verdim iki maaş birden alabilirmiyim

 • Coşkun özer 09 Haziran 2020 21:37

  Babam öleli 22sene oldu maaşını annem alıyordu annem 2016 da rahmetli oldu maaşı dul bacıma baglanırmı eniştem öldü bagkur maaşı vardı

 • Nursen08 Haziran 2020 21:29

  Benin Esim mefat Etti ve cocuklarlan bana Maas baglamdi hem ölum ayligi ve is kazasi baglamdi esim sskli bamda sskli babamin ayligi da baglamrmi ama üvey Anne babamdan maas aliyor eger Ben alirsam onun maasindan mi kesiliyormu acaba

 • Fatma sıddıka AKALIN 06 Haziran 2020 19:10

  Kendim ssk emeklisiyim.vefat eden babamda ssk emeklisiydi.bu durumsa bana babamdan maaş bağlanır mi.çünkü ssk bağkur emekli sandığı aynı çatıda birleşti.tsk ederim

 • EMEL DÖNER 05 Haziran 2020 13:49

  Emekli sandigi öğretmen emeklisiyim. Vefat eden annem 3600 gösterge emeklisi idi.vefat eden babam ssk emeklisiydi.kendi maasimdan vazgeçersem ikisinin maaşını alabilirmiyim

 • Hacire basar 04 Haziran 2020 17:19

  Esim SSK lı oldu maasını alıyorum cocuklarım yok babam vefat etmıs oda SSK lı onun maasınıda alabilirmıyım

 • Kamile kalkan04 Haziran 2020 00:40

  Merhaba ben ssk dan esimden dul maasi aliyorum.babam bagkurluydu 2002 temmuzda oldu.babamdanda maas alabilirmiyim

 • Naciye gün 02 Haziran 2020 18:58

  Merhaba ben emekli sandığından emekliyim eşim vefat etti emekli sandığından maaş alıyorum babam öldü annem maaşını alıyordu şimdi annem vefat etti babam SSK dan emekli babamın maaşını alabilirmiyim

 • Múnire Erdal31 Mayıs 2020 05:33

  Merhaba ben kendim çalışarak bir yıl ònce emekli oldum binbeşyúz seksen lira magaş alıyorum bu şartlarda malum yetmiyo babam 5 yıl ònce vafat etti ben babamın maaşından yararlanabilirmiyim

 • Elif can31 Mayıs 2020 04:05

  Merhaba uzun zaman dir merk ettiğim bir konu var bilgi verebiliseniz sevinirim.Annem 1946 doğumlu 18 yaşlarında Almanyaya işçi olarak gitmiş ve 6 yıl kadar calaisp temelli dönüş yapmış ancak Almanya ya gitmeden öncede bir fabirikada çalışıyormuş Annem 2003 yılında vefat etti yanlız Aneanemin maaşını aliyordu .Ben kızı olarak şayet hak kazanmışsa Almanyadaki maaşını alabilirmiyim veya pirimini alabilirmiyim ben 6 yıldır bosandim ve 4 çocuk annesiyim

 • Elif can 31 Mayıs 2020 03:59

  Merhaba uzun zamandır merak ettiğim bir konu var bilgi verebiliseniz sevinirim Annem 1946 doğumlu ve 18 yaşlarında Almanya ya gitmiş 6 yıl kadar calişmiş ve Türkiye ye temelli dönmüş Alman yaya gitmeden öncede Türkiyede bir fabrikada çalışıyormuş Annem 2003 yılında vefat etti ama vefatin dan önce Anneannemin maaşını aliyordu Ben 7 yıldır ayriyim ve 3 çocuğum var Annemin Almayadaki masini tarihini de düşünürsek alabilirmiyim veya pirimini alabilirmiyim Saygılar...

 • Emine çetin30 Mayıs 2020 07:24

  Babamdan annemden ölüm aylığı alıyorum 1170lira.bundan öncesi uç aylık 100de50 raporun vardı ölüm aylığı alabilmem için kesildi.şu an müracaat etsem hem ölüm aylıgından hem özürlü aylıgından yararlanabilirmiyim

 • Alev sevinç26 Mayıs 2020 23:01

  Babam almanyadan emekli iken türkiyede maaşını alıyordu vefat etti maaşını kızı olarak ben alabilirmiyim

 • Alev sevinç26 Mayıs 2020 23:00

  Babam almanyadan emekli iken türkiyede maaşını alıyordu vefat etti maaşını kızı olarak ben alabilirmiyim

 • Seherelibaş26 Mayıs 2020 22:48

  Şimden emekyim ben kendim 1997 de işe başladım2024de emeklisin dediler yaşı bekliyorum kendim sskpirimim doldu yaşı bekliyorumbabayı kaybettimbabam ın maaşına bağlanırmıymkendimin maaşımı ve dul ve babamın maaşını alabilirmiyim

 • Deniz uyar26 Mayıs 2020 10:25

  Ben emekli sandığından emekliyim babamda 3 yıl önce vefat etti annem alıyor maaşını ..babamda emekli sandığından emekli ..benimde maaşından faydalanma imkanım varmı..?annem vefat edince bu maaş bana bağlana bilirmi..?

 • Emriye Duman25 Mayıs 2020 13:24

  Benim bagkurda kaydım vardı fakat belli para istediler peşin 7500 Üç. Yil önce .taksit ödemede vadeli 10500tlirasi istediler fakat durumum yoktu kaydını sildirdim şimdi ben kaydını açtirabilirmiyim açılırsa ne kadar ödenek çıkar saygilarimla rica ediyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz sonucu ben nasi nerden öğrenebilirim

 • Fatma güler21 Mayıs 2020 13:02

  Bbam 1996 yılinda vefat etdi.ssk emeklisiydi.ben hiç evlenmemis olaraj devlet memuru olarak çalışmaktayım.acaba babamdan maaş düşermi

 • Birsen KOÇYİĞİT19 Mayıs 2020 02:39

  Babam 1979 yılında öldü.ssk. emeklisiydi.Ben dulum 2005 yılında emekli sandığından emekli oldum.Babamın ölüm maaşını alabilirmiyim.19.05.2020

 • Nevin Yılmaz 18 Mayıs 2020 12:36

  Merhaba. Benim babam 2000 öncesi Ssk emeklisiydi ve babam 1995 yılında vefat etti. Büyük ablamın eşi vefat etmişti Hollanda da. Oradan maaş baglandi. Yıllardır alıyor. Daha sonra rahmet li babamin ssk azlığından dul yetim ayligi talep edince maaş baglandi. Şimdi hem yurt dışından maaş alıyor hemde Türkiye den babamdan yetim ayligi alıyor. Bu yasalmi bunu merak ediyorum. Bende 2011 yılında eşimden bosanmistim. 4 yıl sonra bende başvuru yaptım SSK kurumuna. Rahmetli babamın ayligi hak kazanmışım ve banada yarı maaşı baglandi. 2 hissedar olduk bu bağlamda. Benim asıl merak ettiğim Ablamın hem yurt dışında vefat eden eşinden maaşı var hemde ssk dan emekli olan babamdan yetim ayligi alıyor. Beni aydinlatabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Cebinizi bekliyorum

 • Ayşe söğütlü15 Mayıs 2020 14:20

  Babam Bağ-Kur emeklisi vefat etti ben dul bayanım sigortalı bir işte çalışıyorum babamın emekli maaşı ndan faydalanabilirmiyim

 • Emriye karaman 14 Mayıs 2020 07:37

  Ben SSK emeklisi yim annem tarım sigorta emeklisi annem hayatta Allah gecinden versin annem ölürse maaş bana kalırmı ben dulum