Emekli dul kadınlara emekli eş ve babadan maaş müjdesi

Kendi çalışmasından dolayı SSK’dan emekli aylığı alırken, SSK’lı kocasının ölümünden sonra dul aylığı bağlanan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatı üzerine yetim aylığı da alabilir.

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 16.09.2016 - 10:47
  Son Güncelleme: 29.01.2020 - 16:23

Okurumuz Hatice T. “Kendi çalışmamdan dolayı SSK’dan 1998 yılında emekli oldum. Emekli aylığı almakta iken, SSK’ya tabi çalışmakta olan kocamı 2006 yılında kaybedince ondan dul aylığı bağlandı. 15 gün önce ise Emekli Sandığı’ndan emekli babamı kaybettim. Acaba babamdan dolayı da yetim aylığı bağlanabilir mi?” diye sordu.

Dul ve yetim kadınlara birden fazla aylık veya gelirin nasıl bağlanacağı konusu, değişik zamanlarda çıkan farklı kanunlar dolayısıyla, vatandaşın kafasını karıştırıyor. Aynı anda hem eşinden hem de anne-babadan aylık bağlanması, ölen kişilerin sigorta statüsü, ölüm tarihleri, cinsiyet ve aylık bağlanacak kişinin hangi statüde çalıştığına/emekli olduğuna göre değişiyor.

5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girdiği 30 Eylül 2008 tarihinden önce SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve bankaların emeklilik sandıkları her biri ayrı kurallara tabi idi. Daha önce, eş veya annebaba farklı sosyal güvenlik kurumlarına (biri SSK, diğeri Bağ-Kur’a) tabi ise aynı anda hem eşten hem de anne – babadan aylık bağlanabiliyordu. 5510 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle kız çocuklarının aynı anda eş ve anne-babadan dolayı aylık alma imkânı ortadan kalktı. Hem eş, hem de annebaba 30 Eylül 2008 tarihinden sonra ölmüşse, kız çocuklarının aynı anda dul ve yetim aylığı alması mümkün değil. Ancak, eş ya da anne-babadan birisi 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse, sigorta statüleri de farklı ise her iki aylığı birden almak mümkün.

AYM’NİN İPTAL KARARI

Anayasa Mahkemesi 5510 sayılı yasayı, daha önce işe başlayan devlet memurları yönünden iptal ettiği için, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olarak işe başlamış olan kişiler ve bunların hak sahipleri bu sınırlamanın dışında tutuluyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete başlamış olanlar ile bunların hak sahipleri 5510 sayılı yasadan etkilenmiyorlar.

Dolayısıyla SSK’dan emekli aylığı almakta olan Hatice hanımın eşi SSK’ya, babası Emekli Sandığı’na tabi olduğu için babasının ölümünden dolayı üçüncü aylığı alma hakkı bulunuyor. Üç aylığı da kesinti olmadan tam olarak alabilir.

ÇALIŞAN KADINA SSK VE BAĞ-KUR’DAN YETİM AYLIĞI YOK

Kız çocuğu çalışmıyorsa ve bekârsa bu durumu devam ettiği müddetçe, hangi statüde olursa olsun anne-babasından dolayı yetim aylığı almaya devam eder, evlendiğinde ise kesilir.

Kız çocuğu çalışmaya başladığında SSK veya Bağ- Kur’dan bağlanan yetim aylığı kesilir. Eğer yetim aylığını Emekli Sandığı’ndan alıyorsa SSK veya Bağ-Kur statüsünde çalışmaya başladığında aylık kesilmez. Fakat memur olarak bir işte çalışmaya başlarsa Emekli Sandığı’ndan bağlanan yetim aylığı kesilir.

BİRDEN FAZLA BAĞLANAN GELİR VE AYLIKLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ

1 Ekim 2008’den sonra bağlanan aylık ve gelirler:

-Hem malullük hem de yaşlılık aylığına hak kazanana, aylıklardan yüksek olanı; eşitse yalnız yaşlılık aylığı bağlanır.Yaşlılık aylığı ile dul aylığı bağlanırsa her ikisi de tam ödenir.

-Ana ve babadan ayrı ayrı hak kazanana, yüksek aylık tam, düşük yarım ödenir.

-Birden çok çocuğundan aylığa hak kazanan ana ve babaya en çok ödemeye imkan veren 2 aylıktan yüksek tam, düşük yarım ödenir.

-Hem eşinden hem ana ve babasından ölüm aylığına hak kazanan tercih yapabilir.

-Dul kaldıktan sonra ikinci eşini de kaybedenler iki eşinden kalan aylıklardan birini tercih edebilir. Eşlerden biri iş kazasından ya da meslek hastalığından dolayı ölmüşse, yüksek aylığın tamamı, düşük olanın yarısı ödenir.

1 Ekim 2008’den önce gelir ve aylık alırken, 1 Ekim 2008’den sonra yeni bir dosyadan gelir ve aylığa hak kazananlar:

-2008’den önce yaşlılık aylığı alırken sürekli iş göremezlik geliri bağlananlara yüksek olan yaşlılık aylığı tam, az olan sürekli iş göremezlik geliri yarım ödenir.

-2008’den önce Emekli Sandığı’na tabi eşinden ölüm aylığı bağlanana SSK’lı babadan yetim aylığı bağlanırsa ikisi de tam ödenir.

-2008’den önce ölen SSK’lı eşinden dul aylığı alırken SSK’lı babasından dolayı yetim aylığına hak kazanan kişi tercih yapabilir.

BİRDEN FAZLA AYLIK VE GELİR HANGİ DURUMLARDA BAĞLANIR?

-Anne-baba Emekli Sandığı’na tabi ise ölüm tarihleri ne olursa olsun hem eşten hem anne-babadan iki aylık alınabilir.

-Koca Emekli Sandığı’na, anne-baba SSK’ya tabi ise iki aylık bağlanır.

-Koca Emekli Sandığı’na, anne-baba Bağ- Kur’a tabi ise anne-baba eğer 1 Ekim 1972 – 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001-2 Ağustos 2003 tarihleri arasında ölmüşse ve kocasından bağlanan aylığı brüt asgari ücretin (bin 647 TL) altında ise Bağ-Kur maaşını da alır, aksi takdirde ikinci aylığı alamaz.

-Kocası Emekli Sandığı’na, anne-babası Bağ-Kur’a tabi, anne-babanın ölüm tarihi yukarıdaki tarihlerin dışında ise iki aylık bağlanır.

-SSK ve Bağ-Kur’lular açısından hem koca, hem de anne-baba aynı sigortaya tabi ise ölüm tarihi ne olursa olsun iki aylıktan birini tercih eder veya fazla olan aylık bağlanır.

-Anne-baba SSK’lı, koca Bağ-Kur’lu veya tersi durumda ise bunlardan birinin ya da ikisinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüş olması durumunda her iki aylık bağlanır. Hem anne-baba, hem de koca 30 Eylül 2008’den sonra ölmüş ise tercih ettiği aylık bağlanır.

-Koca SSK’lı, anne-baba Bağ-Kur’lu ve 1 Ekim 1972 - 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001 - 2 Ağustos 2003 arasında ölmüş ise SSK maaşını tam alır. Geliri brüt asgari ücretin altındaysa Bağ-Kur maaşını da alır.

REDDİ MİRAS DUL VE YETİM AYLIĞINI ENGELLEMEZ

Borçlarından dolayı eşinin veya anne-babasının mirasını reddedenler dul ve yetim aylığı haklarını korurlar. Mirasın reddedilmesi hak sahiplerinin dul ve yetim aylığı almasına engel teşkil etmiyor.

ÖLÜM AYLIĞI İÇİN EN AZ 5 YIL PRİM ŞART

Sigortalı çalışırken ölmüşse, eş ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için belli sürede prim bildirme koşulu bulunuyor. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için SSK statüsündeki sigortalı adına en az 5 yıl sigortalı olup 900 gün prim bildirilmiş olması gerekiyor. İki koşulun bir arada sağlanması zorunlu.

Sigortalı Emekli Sandığı veya Bağ-Kur statüsünde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 gün prim bildirimi yapılmış olması gerekiyor.

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için Bağ-Kur’lu sigortalının prim borcu olmaması lazım. Eksik günler varsa Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’da hizmet borçlanması ve geçmişte borcundan dolayı dondurulan sürelerin canlandırılması mümkün. SSK statüsündeki sigortalılar için askerlik borçlanması gibi yollarla eksik süreleri borçlanma ile tamamlama olanağı bulunmuyor. Çalışılan süre geçerli kabul ediliyor.

Ahmet Kıvanç / Tahsin Akça / Gazete HabertürkEtiketler: emekli, maaş, , dul
YORUMLAR (819)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • perihan kadem29 Ocak 2020 01:47

  Ölen eşim bağkurlu babamda bağkurlu bana babamın maaşı bağlanırmı

 • nevin öztek27 Ocak 2020 20:11

  Ben sskdan malulen emekliyim babamin olum ayligi ise bagkur onuda alabilirmiyim

 • Nuran uncu26 Ocak 2020 22:24

  Emekli sandigindan emekliyim olen babamin ssk maasini alabilirmiyim

 • Nuran uncu26 Ocak 2020 22:20

  Emekli sandigindan emekliyim esimden lutfen ayriyim babamin ssk maasini alabilirmiyim

 • Gülser Vurmaz 26 Ocak 2020 09:11

  Kendim emekli sandığı emeklisi dul bir kadınım. Annen SSK lı babam emekli sandığına tabi emekli idiler. Onların herhangi birinden yetim maaşı alabilir miyim

 • Eda hizli25 Ocak 2020 22:13

  Merhaba kendim ssk dan emekliyim babam vefat etti eşimden yeni boşandım babamın ssk emeklisinden ikinci kez maaşa bağlana bilirmiyim ?

 • Sevgi günaydın25 Ocak 2020 12:18

  Ssklı emekli rahmetli eşimden bağlandı ve ölen ssk lı babamdan maaş bağlanırmı

 • Cigdem Altun22 Ocak 2020 21:47

  Merhaba,ssk emeklisiyim..evli degilim. Ssk emeklisi babamdan maas alamiyorum. Babam emekli sandigi olsaymis alabiliyormusum. Ayni ulkede olupta kurumsal farkliliktan dolayi ayrimcili yapmak gunahtir.

 • İsmail Aktürk21 Ocak 2020 14:21

  Melek Aktürk Ben SSK emeklisiyim eşimden 18senedir ayrıyım babam bağkur emeklisi 1990senedi vefat etti ben babamın maaşını alabilirmiyim bilgilendirirmisiniz

 • Melek Aktürk21 Ocak 2020 14:15

  İyi günler Ben SSK dan emekliyim eşimden ayrıyım 18yıldır babam bağkur emeklisi vefat etti 1990senesi babamın emekli maaşını alabilirmiyim lütfen bilgilendirirmisiniz

 • Melek Aktürk21 Ocak 2020 14:15

  İyi günler Ben SSK dan emekliyim eşimden ayrıyım 18yıldır babam bağkur emeklisi vefat etti 1990senesi babamın emekli maaşını alabilirmiyim lütfen bilgilendirirmisiniz

 • fatma kılınç20 Ocak 2020 15:39

  öle kocam 2000 öncesi babam bir yıl oldu her ikiside ssk emeklisi ben babamın maşından nası yararlana bilirim

 • Feriha gurkan19 Ocak 2020 23:54

  Yurtdisinda hollandada yasiyirum esimi 3 yil once kaybettim esimi turkiyeden borclanmadini yaparak maalulen emekli yapip dulluk maasi baglattim biray once babam vefat etti emekli sandigindan ondanda yetim maasi alabilrmiyim

 • Feriha gurkan19 Ocak 2020 23:51

  Hayirli aksamlar ben yurtdisinda yasiyorum 3 yil once esimi kaybettim turkiyeden esimin birclanmasi ideyip maluluen emekli yaptim kendime dulluk maasi baglattim ssk dan biray once babam vefat etti emekli sandigindan emekliydi ondan yetim ayligi alabilrmiyim

 • serdar19 Ocak 2020 17:57

  4b bagkur esnaf sigortalı dogum yılı 1941 vefaat yılı 1992 .. 1982 tarihinde bagkurlu olmus ve 3700 gün primi olan kısının .Tek bir kız cocuk hak sahibi vardır kurum tam maasın uzerinden % 25 pay verdi Fakat ılgılı yasa madelesını okdugumda eger hak sahıbı tek bır kısı ıse hisse oranının % 50 alakalı bır suru yasa okudum burda yapabılecegım bır sey varmı itiraz hakkım vs ..

 • ayşegül ertürk19 Ocak 2020 16:49

  işitme engelli kızım var sgk emeklisiyim,ölen babamın bağkur maaşını alabilirmiyim

 • Ayşegül ertürk19 Ocak 2020 04:37

  SGK dan Emekliyim 18 yjl önce ölen babamın bağ kur emekli maaşını alabilirmiyim

 • Ayşegül ertürk19 Ocak 2020 04:37

  SGK dan Emekliyim 18 yjl önce ölen babamın bağ kur emekli maaşını alabilirmiyim

 • Elmas Dagli18 Ocak 2020 22:13

  Ben bekarim hic evlenmedim...4C emekli sandigi emeklisiyim...annemi 1983 yilinda kaybettim. Annemden bagkurdan emekli maasi alabilir miyim

 • Zeliha polat16 Ocak 2020 21:07

  20 sene oluyor babamı kaybettim baykurda daha ödeme yapıyordu ama vefat eti ben dul bir bayanım yaşım 63 buna hak kazana bilirmiyim

 • Zeliha polat16 Ocak 2020 21:07

  20 sene oluyor babamı kaybettim baykurda daha ödeme yapıyordu ama vefat eti ben dul bir bayanım yaşım 63 buna hak kazana bilirmiyim

 • Yelis Dursun10 Ocak 2020 10:15

  Meeraba ben dulum babamın çalıştığı gün 500 gün çıkıyor SSK dan ben emekli olurmuyum kiziyim

 • Aysun.ugur10 Ocak 2020 00:51

  Ben.calisamiyorum.evliyim.ama.esimde.calisamiyor..anne.babam.fefat.etti.kendimde.kuva.hastasiyim.kimse.ise.almiyor.kiradayim.bilgilendirirmisiniz.rica.etsem.saygilar

 • aysun özdamar09 Ocak 2020 15:51

  merhaba ben 2006 yılında sgk emeklisi oldum emekli maaşımı alıyorum babam ise 18.04.2008 yılında vefat etti annem ise 23.11.2015 yılında vefat etti bu durumda ben babamın emekli maaşını alabilirmiyim.bilgi verirseniz sevinirim kolay gelsin

 • Yasemin Çakır09 Ocak 2020 01:52

  Yetim aylığı alırken sigortalı işe giriş yapmak zorunda kaldım ve maaşım kesildi.İşten çıkış yaptıktan sonra evraklarımı alıp tekrar gönderdim.Ama evraklarınız kaldırıldı bilgisi verildi.Ne yapmalıyım?

 • gulsum07 Ocak 2020 21:25

  ben ssk dan emekliyim dulum babam bagkurdan emeklibabam 2003 yilinda vefat etti ben babamin masini ala bilirmiyim

 • Aysun Özcan07 Ocak 2020 12:06

  Ölen eşim emekli sandığı dan emekli ölen babamda emekli sandığı kocamdan maaş alıyorum babamdanda alabirmiyim maaş

 • Fatma yaman06 Ocak 2020 18:03

  Devlet büyüklerimizden rica ediyorum ben dul bir bayanım ssk emeklisiyim 1000 tl kira veriyorum babam ssk emeklisi ama vefaat etti önce babamın maaşını alıyordum kendim emekli olunca babamın sonuçtan maaşını ssk sonkuruşuna kadar benden geri aldı inşallah sayın cumhur başkanım birazda bizlere yardımcı olur bizlerde babalarımızın maaşını alır rezilinden kurtuluruz Lütfen rica ediyorum birazda garibanın arkasında durun saygılarımla

 • Esra aslan06 Ocak 2020 10:58

  Ben 1990 doğumluyum babam 2006 da vefat etti çalışmıyorum yetim maaşından faydalanabiliyor muyum

 • Songül öden05 Ocak 2020 18:33

  Eşimden dul maaşı bağlandı babamdanda yetim aylığı alablirmiyim her iki maaş ssk

 • Sevda05 Ocak 2020 16:44

  Ben kamu işçisi olarak çalışmaktayım. Babam 2002 yılında vefat etti. Babam bağkur emeklisi idi. Ben eşimden ayrıldım. Babamdan yetim aylığı alabilirmiyim. Teşekkürler.

 • Hülya igün05 Ocak 2020 00:04

  Eşim saklıydı ölüm aylığı alıyorum babamda saklıydı ondanda yetim aylığı alabilirmiyim

 • Hülya igün05 Ocak 2020 00:04

  Eşim saklıydı ölüm aylığı alıyorum babamda saklıydı ondanda yetim aylığı alabilirmiyim

 • Suzan h04 Ocak 2020 19:15

  Bagkurdan 2011deemekli oldum babam 2004te vefatetti bagkurdan emekliydi yetim maasi alabilirmiyim

 • REYHAN hayal03 Ocak 2020 15:37

  Annem yurt dışından emekli .Turkiyeden dul maaşı alabilir mi..

 • Aytaç çiloğlu03 Ocak 2020 15:29

  Merhaba annem malülen aylık almakta yani babam ölünce anneme malülen aylık bağlandı annem ölen babasının aylığını ala bilirmi

 • Şule basar03 Ocak 2020 04:51

  Günaydın 23.06.1955 doğumluyum dulum 5635gun bağkur hizmetim var 2002den beri ssk li babamdan dul yetim ayligim alıyorum kendi emekliliğin geldi hem kendi aylığını hem ssk li babamın aylığını beraber alabilirmiyim tşk iyi gunler

 • Neslihan keles27 Aralık 2019 22:06

  Annem emekli ayrıca olmuş babamamin maaşını alıyor bağkur dan emekli dedemin maaşını da alabilirmi

 • Hanife imrak 24 Aralık 2019 16:08

  Esimi2003 nisanda kaybettim s s k dul ayligi aliyorum babami 2011 şubat ayında kaybettim s s k emeklisiydi yetim maaşı 2016 yılına kadar veriliyordu ben defalarca dilekçe s g k ya gönderdim olumsuz dediler amatanidigim kişiye bağlamışlar cevaplarsanız sevinirim

 • Songul dogan23 Aralık 2019 21:10

  Ben esımın maasım alıyom yetmıyor bır kız cocug okutuyom

 • Ayse ozuzma22 Aralık 2019 21:32

  Babam sskali 2010da vefat etmisti esim bagkurlu 2013devefatetti neden babamin maasini alamiyorum yaziklar olsun

 • Ayse ozuzma22 Aralık 2019 21:32

  Babam sskali 2010da vefat etmisti esim bagkurlu 2013devefatetti neden babamin maasini alamiyorum yaziklar olsun

 • Emine ciftci22 Aralık 2019 03:15

  Ben emekli sandigindan emekliyim babam millet vekili emeklisi dulun iki maasida alabilirmiyim

 • Necibe nur orhan21 Aralık 2019 16:15

  Merhaba babamın 40 gün gibi sigortasi var ucret yatırıp maasa baglayabilirmiyim

 • mehmet gedik20 Aralık 2019 23:51

  Babam almanyadan emekli aliyordu oldu ben dul kiziyim ayligini alabilirmiyim

 • Benal Şentürk 18 Aralık 2019 19:01

  2013 yılında ssk dan emekli oldum eşimden 2015 yılında boşandım 12 mart 2007 de ölmüş olan Bağkur emeklisi babamın emekli maaşını alabilirmiyim.

 • Hatice L17 Aralık 2019 10:01

  merhabalar babam 1971de vefat etti emekli sandığından emekli esimde1912vefat etti dul ve yetim aylığı eşimden ve babamdan aylık alabilirmiyim

 • Hanife mağdur 16 Aralık 2019 21:46

  2003s s k eşten dul ayligi aliyorum babam s s k emeklisi vefat etti benim hakkım olan yetim hakkımı cumhur başkanımdan geri istiyorum

 • leyla gür16 Aralık 2019 19:50

  ben emekli sandığı emeklisiyim eşim SSk Emeklisi ben eşimden alacagım maaş eşimin maaşının yüzde kaçı olur

 • Gulnaz orhan14 Aralık 2019 02:05

  Ben belcıkada yasıyorum esımden 2010 bosandım. Babam turkıyede 1985yılında vefat etti. Annem babamın maasını alıyordu annemde vefat etti. Ben belcıkadan yardım alıyorum. babamın SSK emekli maasını alabılırmıyım.

 • Ayse saray13 Aralık 2019 18:58

  Dul bir bayan emekli ve sag olan annesinin kendi emekli maasindan alabilirmi

 • Gülşen Karaveli11 Aralık 2019 02:45

  Ben Emekli Sandığı emeklisi dul bir bayanım.Babam ssk emeklisi idi.Maaşını alamıyorum bu haksızlık😶 çalışıp emekli olduk diye ceza veriliyor.Ssk çalışan kadına dul yetim maaşı ödemiyormuş o zaman Emekli sandığıda Ssk'dan kendi maaşı olan dul ve yetimlere maaş ödemesinler.SSK bizleri mağdur ediyor.ilgililerin buna bir çare bulmasını rica ediyorum.

 • Nezahat Şahin08 Aralık 2019 23:42

  Ben emekli sandığı emeklisi dul bir bayanım rahmetli babamın emekli sandığı emekli maaşını alma hakkım varmı bilgi verebilirmisiniz

 • Ayse08 Aralık 2019 20:51

  Ben bag kur dan emekliyim vefat eden esim ssk dan emekli ve babamda bag kur dan emekli esimden aldigim maas kesitmaden babamdan yetim maasi alabilirmiyim

 • Nurten yazıcı07 Aralık 2019 20:59

  Neden sorulara cevap vermiyorsunuz.

 • Aysel 07 Aralık 2019 19:20

  Ssk lı özel sektörde çalışıyorum.ölen eşimden bakur maaşıda alıyorum.babam rahmetli 1977 de vefat etmiş 420 gün pirimi var.o günü 900 güne tamamlayıp babamdanda maaş alabilirmiyim

 • nurcan inanç07 Aralık 2019 13:52

  babam 45 yıl önce imar iskan bakanlığında çalışırken trafik kazasında öldü ben şuan 50 yaşımdayım bababın yerine beni devlet memurluğuna alırlarmı alırsa bunda yaş sınırı varmı