Emekli dul kadınlara emekli eş ve babadan maaş müjdesi

Kendi çalışmasından dolayı SSK’dan emekli aylığı alırken, SSK’lı kocasının ölümünden sonra dul aylığı bağlanan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatı üzerine yetim aylığı da alabilir.

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 16.09.2016 - 10:47
  Son Güncelleme: 26.09.2021 - 13:55

Okurumuz Hatice T. “Kendi çalışmamdan dolayı SSK’dan 1998 yılında emekli oldum. Emekli aylığı almakta iken, SSK’ya tabi çalışmakta olan kocamı 2006 yılında kaybedince ondan dul aylığı bağlandı. 15 gün önce ise Emekli Sandığı’ndan emekli babamı kaybettim. Acaba babamdan dolayı da yetim aylığı bağlanabilir mi?” diye sordu.

Dul ve yetim kadınlara birden fazla aylık veya gelirin nasıl bağlanacağı konusu, değişik zamanlarda çıkan farklı kanunlar dolayısıyla, vatandaşın kafasını karıştırıyor. Aynı anda hem eşinden hem de anne-babadan aylık bağlanması, ölen kişilerin sigorta statüsü, ölüm tarihleri, cinsiyet ve aylık bağlanacak kişinin hangi statüde çalıştığına/emekli olduğuna göre değişiyor.

5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girdiği 30 Eylül 2008 tarihinden önce SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve bankaların emeklilik sandıkları her biri ayrı kurallara tabi idi. Daha önce, eş veya annebaba farklı sosyal güvenlik kurumlarına (biri SSK, diğeri Bağ-Kur’a) tabi ise aynı anda hem eşten hem de anne – babadan aylık bağlanabiliyordu. 5510 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle kız çocuklarının aynı anda eş ve anne-babadan dolayı aylık alma imkânı ortadan kalktı. Hem eş, hem de annebaba 30 Eylül 2008 tarihinden sonra ölmüşse, kız çocuklarının aynı anda dul ve yetim aylığı alması mümkün değil. Ancak, eş ya da anne-babadan birisi 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse, sigorta statüleri de farklı ise her iki aylığı birden almak mümkün.

AYM’NİN İPTAL KARARI

Anayasa Mahkemesi 5510 sayılı yasayı, daha önce işe başlayan devlet memurları yönünden iptal ettiği için, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olarak işe başlamış olan kişiler ve bunların hak sahipleri bu sınırlamanın dışında tutuluyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete başlamış olanlar ile bunların hak sahipleri 5510 sayılı yasadan etkilenmiyorlar.

Dolayısıyla SSK’dan emekli aylığı almakta olan Hatice hanımın eşi SSK’ya, babası Emekli Sandığı’na tabi olduğu için babasının ölümünden dolayı üçüncü aylığı alma hakkı bulunuyor. Üç aylığı da kesinti olmadan tam olarak alabilir.

ÇALIŞAN KADINA SSK VE BAĞ-KUR’DAN YETİM AYLIĞI YOK

Kız çocuğu çalışmıyorsa ve bekârsa bu durumu devam ettiği müddetçe, hangi statüde olursa olsun anne-babasından dolayı yetim aylığı almaya devam eder, evlendiğinde ise kesilir.

Kız çocuğu çalışmaya başladığında SSK veya Bağ- Kur’dan bağlanan yetim aylığı kesilir. Eğer yetim aylığını Emekli Sandığı’ndan alıyorsa SSK veya Bağ-Kur statüsünde çalışmaya başladığında aylık kesilmez. Fakat memur olarak bir işte çalışmaya başlarsa Emekli Sandığı’ndan bağlanan yetim aylığı kesilir.

BİRDEN FAZLA BAĞLANAN GELİR VE AYLIKLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ

1 Ekim 2008’den sonra bağlanan aylık ve gelirler:

-Hem malullük hem de yaşlılık aylığına hak kazanana, aylıklardan yüksek olanı; eşitse yalnız yaşlılık aylığı bağlanır.Yaşlılık aylığı ile dul aylığı bağlanırsa her ikisi de tam ödenir.

-Ana ve babadan ayrı ayrı hak kazanana, yüksek aylık tam, düşük yarım ödenir.

-Birden çok çocuğundan aylığa hak kazanan ana ve babaya en çok ödemeye imkan veren 2 aylıktan yüksek tam, düşük yarım ödenir.

-Hem eşinden hem ana ve babasından ölüm aylığına hak kazanan tercih yapabilir.

-Dul kaldıktan sonra ikinci eşini de kaybedenler iki eşinden kalan aylıklardan birini tercih edebilir. Eşlerden biri iş kazasından ya da meslek hastalığından dolayı ölmüşse, yüksek aylığın tamamı, düşük olanın yarısı ödenir.

1 Ekim 2008’den önce gelir ve aylık alırken, 1 Ekim 2008’den sonra yeni bir dosyadan gelir ve aylığa hak kazananlar:

-2008’den önce yaşlılık aylığı alırken sürekli iş göremezlik geliri bağlananlara yüksek olan yaşlılık aylığı tam, az olan sürekli iş göremezlik geliri yarım ödenir.

-2008’den önce Emekli Sandığı’na tabi eşinden ölüm aylığı bağlanana SSK’lı babadan yetim aylığı bağlanırsa ikisi de tam ödenir.

-2008’den önce ölen SSK’lı eşinden dul aylığı alırken SSK’lı babasından dolayı yetim aylığına hak kazanan kişi tercih yapabilir.

BİRDEN FAZLA AYLIK VE GELİR HANGİ DURUMLARDA BAĞLANIR?

-Anne-baba Emekli Sandığı’na tabi ise ölüm tarihleri ne olursa olsun hem eşten hem anne-babadan iki aylık alınabilir.

-Koca Emekli Sandığı’na, anne-baba SSK’ya tabi ise iki aylık bağlanır.

-Koca Emekli Sandığı’na, anne-baba Bağ- Kur’a tabi ise anne-baba eğer 1 Ekim 1972 – 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001-2 Ağustos 2003 tarihleri arasında ölmüşse ve kocasından bağlanan aylığı brüt asgari ücretin (bin 647 TL) altında ise Bağ-Kur maaşını da alır, aksi takdirde ikinci aylığı alamaz.

-Kocası Emekli Sandığı’na, anne-babası Bağ-Kur’a tabi, anne-babanın ölüm tarihi yukarıdaki tarihlerin dışında ise iki aylık bağlanır.

-SSK ve Bağ-Kur’lular açısından hem koca, hem de anne-baba aynı sigortaya tabi ise ölüm tarihi ne olursa olsun iki aylıktan birini tercih eder veya fazla olan aylık bağlanır.

-Anne-baba SSK’lı, koca Bağ-Kur’lu veya tersi durumda ise bunlardan birinin ya da ikisinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüş olması durumunda her iki aylık bağlanır. Hem anne-baba, hem de koca 30 Eylül 2008’den sonra ölmüş ise tercih ettiği aylık bağlanır.

-Koca SSK’lı, anne-baba Bağ-Kur’lu ve 1 Ekim 1972 - 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001 - 2 Ağustos 2003 arasında ölmüş ise SSK maaşını tam alır. Geliri brüt asgari ücretin altındaysa Bağ-Kur maaşını da alır.

REDDİ MİRAS DUL VE YETİM AYLIĞINI ENGELLEMEZ

Borçlarından dolayı eşinin veya anne-babasının mirasını reddedenler dul ve yetim aylığı haklarını korurlar. Mirasın reddedilmesi hak sahiplerinin dul ve yetim aylığı almasına engel teşkil etmiyor.

ÖLÜM AYLIĞI İÇİN EN AZ 5 YIL PRİM ŞART

Sigortalı çalışırken ölmüşse, eş ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için belli sürede prim bildirme koşulu bulunuyor. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için SSK statüsündeki sigortalı adına en az 5 yıl sigortalı olup 900 gün prim bildirilmiş olması gerekiyor. İki koşulun bir arada sağlanması zorunlu.

Sigortalı Emekli Sandığı veya Bağ-Kur statüsünde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 gün prim bildirimi yapılmış olması gerekiyor.

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için Bağ-Kur’lu sigortalının prim borcu olmaması lazım. Eksik günler varsa Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’da hizmet borçlanması ve geçmişte borcundan dolayı dondurulan sürelerin canlandırılması mümkün. SSK statüsündeki sigortalılar için askerlik borçlanması gibi yollarla eksik süreleri borçlanma ile tamamlama olanağı bulunmuyor. Çalışılan süre geçerli kabul ediliyor.

Ahmet Kıvanç / Tahsin Akça / Gazete HabertürkEtiketler: emekli, maaş, , dul
YORUMLAR (1089)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • süheyla sallar24 Ağustos 2021 10:13

  ben isteğe bağlı sigortalıyım eşim vefat etti oda sigortalı ikimizin maaşını alabilirmiyim

 • ZEHRA ALPARSLAN23 Ağustos 2021 13:17

  merhabalar annem 78 yaşinda babamın vefatından sonra ssk emeklısı alıyor.tekrar yaşlilik maaşida alabilirmi

 • ZEHRA ALPARSLAN23 Ağustos 2021 13:09

  ben eşimden ayrıldım ssk emeklısıyım babam ssk emeklısıydı vefatından sonra emeklı maaşinı annem alıyor.bende babamın maaşindan yada dul maaşini almaya hakkım varmı

 • Bilgi Yaman15 Temmuz 2021 13:57

  Hayırlı günler parası niye kesiliyor acaba 8 buçuktan 100'de 8 buçuktan zam yapıldı derdi fakat dullara eksik verildi 160-170 alacağımı 125 125 lira verildi Acaba neden Onu bir zahmet bana aydınlatırsanız çok memnun olurum

 • İrem bosyan25 Haziran 2021 00:50

  SGK emekli dul kadın 2010 yılında ölmüş tarım bakurundan babasından yetim aylığı alabilir mi

 • Ayşe topaktaş 22 Haziran 2021 17:03

  Ben 1998 yılında ozel bir banka emeklisiyim yani emekli sandığı babamda aynı kurumdan emekli ve 1956 tarihinde işe baslamis bir fiil çalışıp 1981 yılında emekli oldu 0cak 2021 de vefat etti ben babamin maaşını alabilirmiyim ayrıca eşim bagkur emeklisi idi dul maaşı aliyorum bilgilendirirseniz sevinirim ve eşimin maaşının yüzde kaçını almam gerekir bu konuda bağkur bana borç çıkardı

 • Merve Deniz12 Haziran 2021 18:56

  Ben öğretmenim babam emekli subaydı vefat etti.Emekli olunca onun emekli ayligi yuksek ise kacta kacini tercih edebilirim.

 • Ayfer sazli11 Haziran 2021 12:15

  Babamdan yetim ayligi aliyorum kibrista işe başlasam mağasim kesilirmi

 • Bilgi Yaman11 Haziran 2021 12:05

  İyi günler sizden ben size devamlı yazıyorum fakat bir sonuç alamıyorum bu kadar insan yazı yazıyor herkese para veriyor bağ-kur'lulara gelince para yok bu bizim hakkımız emekli sandığına Gelince üç yerden maaş alan var bağ-kur'lulara gelince para yok Niçin bağ-kur'luların parası kesildi Bey'in sigortalı Onun parasını alıyorum Fakat annem bağ-kur'lu onun parası bağlanmadı Bu kadar kişi yazıyor diyor hiç bir sonuç yok Bizler de emekli sandığı gibi istiyoruz benim Ablamlar alıyorlar �ki ablam da alıyor o zaman herkesin parası kesilsin bizlere niye hak tanımıyor biraz da Bunu büyüklerimize iletir misiniz cevabınızı bekliyorum ilginize teşekkür ediyorum

 • Candan02 Haziran 2021 17:51

  Sosyal Güvenlik Kurumu çerçevesinde farklı sigorta türlerinde emekli maaşı alınması durumunda kadınlara özel haklar tanınmıştır. Buna göre kadın sigortalıların SSK'dan emekli olması halinde eş ve babalarının farklı sigorta türlerinden olan emekli maaşlarının bağlanmasının önü açılmıştır. Bu şartla birlikte SGK'dan üç maaş alabilme ihtimali doğmuştur. SSK'dan emekli aylığı alan kadın sigortalıların, BAĞ-KUR emeklisi eşlerinden dul aylığı ve Emekli Sandığından emekli olan babalarından yetim aylığı alması verilmiştir. Bu bilgi doğru mu. Ne yapmalıyız..

 • Candan02 Haziran 2021 17:38

  2008 de çıkan 5510 sayılı yasa değişti mi. ssk.dan emekli olan kız çocuklarının Bağkur emeklisi babasından 2. aylığı alabilmesi imkanı doğdu mu. Bu konuda 5510 sayılı kanun değişikliği oldu mu, son durum nedir..

 • Nazik Yüce29 Mayıs 2021 16:05

  Merhaba emekli sandığı emeklisiyim.2012 yılında babam vefat etti.SSK emeklisiydi.Kendisinden maaş bağlatabilir miyim.

 • Melek27 Mayıs 2021 14:52

  Merhaba, çalışan ssk liyim bir yil sonra 25 yilim ve prim gunum doluyor isten ayrılmayı dusunuyorum babam emekli sandığından emekli saglik için ondan yararlanabilir miyim

 • Ayşe cura25 Mayıs 2021 23:51

  Ben dulum hiç bir gelirim yok evim kira babam emekli Sağ onun maaşından faydalanabilirmiyim acaba bilgi istiyorum

 • Bilgi Yaman18 Mayıs 2021 08:49

  Hayırlı günler emekli sandığına 3 tane bağış bu maaş veriyor sigorta ile bağ-kur'lulara sigorta olan alıyoruz ama bağ-kur'lulara ne derse Vermiyor bu bir haksızlıktır bunu biraz sa büyüklerimize iletir misiniz biraz Sökü Belki bize iletir misiniz Bu yazıları bu kadar insan müracaat eden var fakat sonuç yok Bu bir haksızlık değil de emekli sandığına veriyorsa bize de versin Biz de eşimizden alıyoruz annemizden niye almıyorsun alan alıyor Bizler Niye almıyor Bu bir haksızlık ilginize teşekkür ederim

 • derya17 Mayıs 2021 18:21

  Merhaba benim babam 1998 oldu SSK emeklisi idi ben ise ise giriş tarihim 1996 SSK idim fakat isteğe bağlı bagkura geçtim yetim aylığı ve ileride emekli olursam her iki maadida alabilirmiyim

 • Dinçer15 Mayıs 2021 10:54

  Emekli sandığındaki emekli dul ablam emekli sandığından emekli annem ve babam ölünce emekli maaşlarını alabilirmi

 • Duygu Sayar12 Mayıs 2021 15:05

  Kendim devlet memuru emeklisiyim.Esim ssk emeklisi iken vefat etti.Babam devlet memuru emeklisi 1969 yılında vefat etti.Hem esimden hem babamdan emekli maasi alabilir miyim?

 • Hamiye Sezal ve Dilay Altınsoy06 Mayıs 2021 01:14

  İsteğe bağlı sigortadan emekli maaşı alıyorum,emekli sandığına bağlı vefat eden babamdanda yetim maaşı alıyorum,ben 100/30 unu annemde 100/60ını,annem bağ kurdan emekliydi,10 gün önce vefat etti.şimdide ssk dan emekli kızkardeşimin eşi vefat etti,oda ssk dan emekliydi .biz iki kız kardeşin maaş durumu şimdi nasıl olacak.

 • FİLİZ NEROVALI 04 Mayıs 2021 13:29

  Merhabalar annem dul maaşı aliyor babam ssk dan emekli annem daha once hic bir yer de çalışmamış dedem den olan maaşını annem alabilir mi her ikiside ssk dan emekli ikin ci maaşa cok ihtiyaci var babandan olan maaşını su an annem alamiyor borctan dolayısıyla maas gelmiyor

 • İsmet aykın29 Nisan 2021 19:15

  Eşimden ayrıldım babam vefat etti annemin babası da vefat etti annem eşinin maaşından feragat halinde babasının maaşını alıp bende kendi babamın maaşını alabilir miyim annemin babası ve benim babam da bağkur emeklisi

 • Sevinç çiçek25 Nisan 2021 15:38

  Ssk emeklisiyim babam emekli sandığı maaşını alabilirmiyim

 • Nevin kacar18 Nisan 2021 16:58

  SSK dan kendim emekli bayanım. babam emekli sandığından emekli..annem sağ...iki evlierkek kardesim var... babamın maaş dagilili nasil olur

 • Meliha yemenici18 Nisan 2021 02:16

  Babam 1990da vefat etti bagkur emeklisi idi eşim 2017de vefat etti esimden dul ması alıyorum babamdan bagkur emeklisi ni alabilirmiyim çok ihtiyacım var hemen haber bekliyorum çok tesekkurler

 • Emine gacar17 Nisan 2021 20:44

  Baba ssk esiminkide ssk ikisinde alabilirmiyim

 • mehmet bektaş12 Nisan 2021 10:01

  annem ssk malül aylıgı almakta babamdan ölüm 2016 babasıda bagkur tarım emeklisi idi ölüm 2003 annem babasından maaş alabilirmi tşk.

 • Beyhan yilmaz07 Nisan 2021 22:55

  Ben 58 yaşında bayanım 750 iş günüm var nasil emekli olabilirim

 • Döne özdere03 Nisan 2021 17:42

  Ben sgk da hala calışıyorum eşimden Ayrıldım babam bağkurdan emekli idi mefat etti hem sgk calışıp hemde babamdan maaş alabilirmiyim

 • Cem saraç31 Mart 2021 18:11

  Ablam 3600 den emekli olursa anbemin aldığı babamın emekli maaşını kesintisiz alırmı

 • Gülyar bahşi27 Mart 2021 19:50

  Benim eşim bağkurdan emekli idi vefat etti 2018 babam 2005 te vefat etti bana Allah rızası için yardımcı olurmusunuz eşimin maaşı krediye gidiyor ne olursunuzabamın maaşının bağlanması için yardımcı olun

 • Selma akkaya26 Mart 2021 04:39

  Bağkur emeklisi SSK emeklisi babadan yetim aylığı alabilirmi

 • elvida obay25 Mart 2021 21:56

  esim 20 ekim 1920vefat etti esimin mağşını alıyorum babamda vefat 1990 öldü bağkur emeklisi ondanda mağş alabirmiyim bilgi rica ediyirum tesekkürler

 • selma demirkaya24 Mart 2021 13:36

  2009/7 ayında babam vefat etti aylığı anneme kaldı 2019 yılında annem vefat etti kız kardeşim memur emeklisi eşi vefat etti bağ-kur aylığı alıyor eşinden kalma, 1 ekim 2008 den önce memurdu babamdan kalan aylıktan da alabilir mi tşk

 • Selma kartal17 Mart 2021 17:58

  Merhaba,esim ssk li ve 2021 de vefat etti.babam bagkurlu ve 1990 da vefat etti.esimin ve babamin da maasini alabilir miyim

 • Filiz Us 16 Mart 2021 11:5516 Mart 2021 11:55

  SSK dan bir yıl sonra emekli olucam.Dul bayanım. Vefat etmiş bağkur emeklisi babamın maaşını alabilirmiyim.

 • Emine balcı13 Mart 2021 16:45

  Merhaba, boşanmış biri olarak uzun yıllardır vefat eden babamdan yetim aylığı alıyordum. Kız kardeşim de boşanmış ancak ihtiyacı olmamasından dolayı kendisi başvurmamıştı. Ancak geçtiğimiz ay kızkardeşimde yetim aylığına başvurmak durumunda kaldı. Başvuru sonrası sgk dan bir kağıt geldi 19 bin tl borç çıkartmışlar ve geri ödememi istiyorlar. Bu neyin nesidir, sgk beni niye borçlandırdı? Bu borcu durdurabilmemin yolu nedir yardımlarınızı rica ediyorum.

 • Saadet tuncay11 Mart 2021 13:49

  Emekli öğretmenim Bosandim Vefat eden Babamin bağkur emekli maaşını alabilirmiyim?tesekkurler

 • Süheyla Satir09 Mart 2021 21:59

  Merhaba Benim babam 1993 de vefat etti bagkur emekli ben ssk emeklisiyim dulum babamdan maas alabilirmiyim

 • Sultan boyraci07 Mart 2021 13:17

  Eşimden maaş alıyorum babam da vefat etti babamın maaşını alamıyorum neden acaba

 • GĞÜGÜ04 Mart 2021 15:51

  Kolay gelsin benim babam 2005 vefat etti eşim ise ise 2018 bana maaş bağlamıyorla benim krdim var eşimininmaaşı krediye gidiyor Allh rızas içi babamın maaşını bağlanmasına yardım olurmusunuz

 • Ayşe çolak 03 Mart 2021 19:22

  Ben sgk emeklisiyim eşimden ayrıldım babam bağkur emeklisi idş vefat etti onun maaşını alabilirmiym

 • Leyla dündar02 Mart 2021 01:04

  Merhabalar öncelikle benim babam 2001 yılında vefat etti sgk lı vede eşim de 2021 yılında vefat etti oda bağkur emeklisi iki başımaaşıda ala bilirmiyim yardımcı olun

 • sidika dogan01 Mart 2021 19:37

  ben 4ali olarak calisiyorum babam ssk emekli ama vefat etti 10senedir ben esimden bosandim babamin emekli maasini alabilirmiyim

 • SERAP AYTÖRE 28 Şubat 2021 20:18

  Babam ssk dan emekli 2011 de vefat etti eşim bagkurdan emekli oda 2017 de vefat etti babaminda maaşını alabilirmiyim