Emekli dul kadınlara emekli eş ve babadan maaş müjdesi

Kendi çalışmasından dolayı SSK’dan emekli aylığı alırken, SSK’lı kocasının ölümünden sonra dul aylığı bağlanan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatı üzerine yetim aylığı da alabilir.

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 16.09.2016 - 10:47
  Son Güncelleme: 21.03.2019 - 09:27

Okurumuz Hatice T. “Kendi çalışmamdan dolayı SSK’dan 1998 yılında emekli oldum. Emekli aylığı almakta iken, SSK’ya tabi çalışmakta olan kocamı 2006 yılında kaybedince ondan dul aylığı bağlandı. 15 gün önce ise Emekli Sandığı’ndan emekli babamı kaybettim. Acaba babamdan dolayı da yetim aylığı bağlanabilir mi?” diye sordu.

Dul ve yetim kadınlara birden fazla aylık veya gelirin nasıl bağlanacağı konusu, değişik zamanlarda çıkan farklı kanunlar dolayısıyla, vatandaşın kafasını karıştırıyor. Aynı anda hem eşinden hem de anne-babadan aylık bağlanması, ölen kişilerin sigorta statüsü, ölüm tarihleri, cinsiyet ve aylık bağlanacak kişinin hangi statüde çalıştığına/emekli olduğuna göre değişiyor.

5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girdiği 30 Eylül 2008 tarihinden önce SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve bankaların emeklilik sandıkları her biri ayrı kurallara tabi idi. Daha önce, eş veya annebaba farklı sosyal güvenlik kurumlarına (biri SSK, diğeri Bağ-Kur’a) tabi ise aynı anda hem eşten hem de anne – babadan aylık bağlanabiliyordu. 5510 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle kız çocuklarının aynı anda eş ve anne-babadan dolayı aylık alma imkânı ortadan kalktı. Hem eş, hem de annebaba 30 Eylül 2008 tarihinden sonra ölmüşse, kız çocuklarının aynı anda dul ve yetim aylığı alması mümkün değil. Ancak, eş ya da anne-babadan birisi 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse, sigorta statüleri de farklı ise her iki aylığı birden almak mümkün.

AYM’NİN İPTAL KARARI

Anayasa Mahkemesi 5510 sayılı yasayı, daha önce işe başlayan devlet memurları yönünden iptal ettiği için, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olarak işe başlamış olan kişiler ve bunların hak sahipleri bu sınırlamanın dışında tutuluyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete başlamış olanlar ile bunların hak sahipleri 5510 sayılı yasadan etkilenmiyorlar.

Dolayısıyla SSK’dan emekli aylığı almakta olan Hatice hanımın eşi SSK’ya, babası Emekli Sandığı’na tabi olduğu için babasının ölümünden dolayı üçüncü aylığı alma hakkı bulunuyor. Üç aylığı da kesinti olmadan tam olarak alabilir.

ÇALIŞAN KADINA SSK VE BAĞ-KUR’DAN YETİM AYLIĞI YOK

Kız çocuğu çalışmıyorsa ve bekârsa bu durumu devam ettiği müddetçe, hangi statüde olursa olsun anne-babasından dolayı yetim aylığı almaya devam eder, evlendiğinde ise kesilir.

Kız çocuğu çalışmaya başladığında SSK veya Bağ- Kur’dan bağlanan yetim aylığı kesilir. Eğer yetim aylığını Emekli Sandığı’ndan alıyorsa SSK veya Bağ-Kur statüsünde çalışmaya başladığında aylık kesilmez. Fakat memur olarak bir işte çalışmaya başlarsa Emekli Sandığı’ndan bağlanan yetim aylığı kesilir.

BİRDEN FAZLA BAĞLANAN GELİR VE AYLIKLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ

1 Ekim 2008’den sonra bağlanan aylık ve gelirler:

-Hem malullük hem de yaşlılık aylığına hak kazanana, aylıklardan yüksek olanı; eşitse yalnız yaşlılık aylığı bağlanır.Yaşlılık aylığı ile dul aylığı bağlanırsa her ikisi de tam ödenir.

-Ana ve babadan ayrı ayrı hak kazanana, yüksek aylık tam, düşük yarım ödenir.

-Birden çok çocuğundan aylığa hak kazanan ana ve babaya en çok ödemeye imkan veren 2 aylıktan yüksek tam, düşük yarım ödenir.

-Hem eşinden hem ana ve babasından ölüm aylığına hak kazanan tercih yapabilir.

-Dul kaldıktan sonra ikinci eşini de kaybedenler iki eşinden kalan aylıklardan birini tercih edebilir. Eşlerden biri iş kazasından ya da meslek hastalığından dolayı ölmüşse, yüksek aylığın tamamı, düşük olanın yarısı ödenir.

1 Ekim 2008’den önce gelir ve aylık alırken, 1 Ekim 2008’den sonra yeni bir dosyadan gelir ve aylığa hak kazananlar:

-2008’den önce yaşlılık aylığı alırken sürekli iş göremezlik geliri bağlananlara yüksek olan yaşlılık aylığı tam, az olan sürekli iş göremezlik geliri yarım ödenir.

-2008’den önce Emekli Sandığı’na tabi eşinden ölüm aylığı bağlanana SSK’lı babadan yetim aylığı bağlanırsa ikisi de tam ödenir.

-2008’den önce ölen SSK’lı eşinden dul aylığı alırken SSK’lı babasından dolayı yetim aylığına hak kazanan kişi tercih yapabilir.

BİRDEN FAZLA AYLIK VE GELİR HANGİ DURUMLARDA BAĞLANIR?

-Anne-baba Emekli Sandığı’na tabi ise ölüm tarihleri ne olursa olsun hem eşten hem anne-babadan iki aylık alınabilir.

-Koca Emekli Sandığı’na, anne-baba SSK’ya tabi ise iki aylık bağlanır.

-Koca Emekli Sandığı’na, anne-baba Bağ- Kur’a tabi ise anne-baba eğer 1 Ekim 1972 – 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001-2 Ağustos 2003 tarihleri arasında ölmüşse ve kocasından bağlanan aylığı brüt asgari ücretin (bin 647 TL) altında ise Bağ-Kur maaşını da alır, aksi takdirde ikinci aylığı alamaz.

-Kocası Emekli Sandığı’na, anne-babası Bağ-Kur’a tabi, anne-babanın ölüm tarihi yukarıdaki tarihlerin dışında ise iki aylık bağlanır.

-SSK ve Bağ-Kur’lular açısından hem koca, hem de anne-baba aynı sigortaya tabi ise ölüm tarihi ne olursa olsun iki aylıktan birini tercih eder veya fazla olan aylık bağlanır.

-Anne-baba SSK’lı, koca Bağ-Kur’lu veya tersi durumda ise bunlardan birinin ya da ikisinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüş olması durumunda her iki aylık bağlanır. Hem anne-baba, hem de koca 30 Eylül 2008’den sonra ölmüş ise tercih ettiği aylık bağlanır.

-Koca SSK’lı, anne-baba Bağ-Kur’lu ve 1 Ekim 1972 - 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001 - 2 Ağustos 2003 arasında ölmüş ise SSK maaşını tam alır. Geliri brüt asgari ücretin altındaysa Bağ-Kur maaşını da alır.

REDDİ MİRAS DUL VE YETİM AYLIĞINI ENGELLEMEZ

Borçlarından dolayı eşinin veya anne-babasının mirasını reddedenler dul ve yetim aylığı haklarını korurlar. Mirasın reddedilmesi hak sahiplerinin dul ve yetim aylığı almasına engel teşkil etmiyor.

ÖLÜM AYLIĞI İÇİN EN AZ 5 YIL PRİM ŞART

Sigortalı çalışırken ölmüşse, eş ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için belli sürede prim bildirme koşulu bulunuyor. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için SSK statüsündeki sigortalı adına en az 5 yıl sigortalı olup 900 gün prim bildirilmiş olması gerekiyor. İki koşulun bir arada sağlanması zorunlu.

Sigortalı Emekli Sandığı veya Bağ-Kur statüsünde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 gün prim bildirimi yapılmış olması gerekiyor.

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için Bağ-Kur’lu sigortalının prim borcu olmaması lazım. Eksik günler varsa Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’da hizmet borçlanması ve geçmişte borcundan dolayı dondurulan sürelerin canlandırılması mümkün. SSK statüsündeki sigortalılar için askerlik borçlanması gibi yollarla eksik süreleri borçlanma ile tamamlama olanağı bulunmuyor. Çalışılan süre geçerli kabul ediliyor.

Ahmet Kıvanç / Tahsin Akça / Gazete HabertürkEtiketler: emekli, maaş, , dul
YORUMLAR (559)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Hatice bölük20 Mart 2019 10:41

  Ben ssk dan emekliyim babam 1995 senesinde rahmeti oldu babam bağlurda emekliydi hem kendi maaşımı hem babadan olan maaşını alabilirmiyim saygılar

 • Hatice erdoğan19 Mart 2019 00:30

  Eşimden dul aylığı alıyorum ssk 100 /50sini aliyorum kizimda alıyor babamdan ssk yetim aylığı alabilirmiyim.

 • berna ortay18 Mart 2019 23:30

  ben ssk emeklisi babamda ssk emeklisiydi bir sene oldu yetim aylığı alabilirmiyim biri alırsn diyo birileri hayır anlamadım

 • lütfiye özkayalar18 Mart 2019 14:34

  babam 2009 da öldü eşim den sgk dan dul ve yetim maaşı alıyorum..babam bapkurlu 4 yıl maaş bağlayıp sonra kestiler..üstelik geri ödemesini eşimin maaşından ödedikleri kadarını kestiler..sgkalışanları bu yasayı bilmiyorlarmıda bağladılar..haksuzlık diz boyu..bir hak ya herkesedir..ya hiç kimseye..

 • lütfiye özkayalar18 Mart 2019 14:34

  babam 2009 da öldü eşim den sgk dan dul ve yetim maaşı alıyorum..babam bapkurlu 4 yıl maaş bağlayıp sonra kestiler..üstelik geri ödemesini eşimin maaşından ödedikleri kadarını kestiler..sgkalışanları bu yasayı bilmiyorlarmıda bağladılar..haksuzlık diz boyu..bir hak ya herkesedir..ya hiç kimseye..

 • YASEMİN ÇAYKARA14 Mart 2019 16:06

  Merhaba ben emekli sandığı emeklisiyim. Babam ssk emeklisi maaşını alabilirmiyim.Babam 1990 yılında vefat etti.

 • Semra tavlak14 Mart 2019 02:31

  Mrb ben ssk emeklisi bekar bayan babam bagkurlu 2007 vefat eti babamdan yetim ayligi alma hakina sahipmiyim

 • Derinsu celık 14 Mart 2019 00:54

  Ssk lıyım ama dulum tek yasıyorum dul maası alabılırmıyım bilgi verırmı sın

 • Dudu çakır .12 Mart 2019 16:39

  Emekli sandığı emeklisiyim , babam sigortadan emekli vafat ettii bu yılda,onun ssk emekli maaşını alabilirmiyim.

 • Raziye kestel12 Mart 2019 01:06

  Ablam ssk dan emekli ve bosanmis .Esinden hic bir gelir ve nafakasi yoktur .Vefat etmis babamin bagkur maasinida alabilirmi

 • Müzeyyen Çar 08 Mart 2019 21:45

  Merhaba ben emekli Sandığından emekliyim babam bakur emeklisiydi babamın mağışını alabilirmiyim .

 • Müzeyyen Çar 08 Mart 2019 21:45

  Merhaba ben emekli Sandığından emekliyim babam bakur emeklisiydi babamın mağışını alabilirmiyim .

 • Nuran boztaş 08 Mart 2019 04:22

  Merhaba ben sskdan emekliyim vergi indiriminden yani malulen babam bağkur dan emekliydi 2006 da vefat etti sonra annem almaya başladı 2012 de de annem vefat etti eşimden ayriyim anne veya baba biri 2008 önce vefat ettiyse alabilirsin diyorlar googlede ama 2 yıl önce başvuru yap tim hakkımın olmadığını söylediler illaki babam emekli sandığı olması gerekiyormuş neden biz insan degilmiyiz memur değil diye bu halka sahip değiliz 2 çocuğum var nafakayı düzensiz ödüyor ev temizliğine gidiyorum rahatsız olduğum için çok zorlanıyorum nerde bu devlet yaa açıklama istiyorum sosyal hizmetlerine gittim yardim istedim maaşım var diye destek alma imkanım yokmuş 1500 alıyorum bir askeri ücret bile değil evim kira söylemisiniz bu durumda ne yapmam gerekiyor allah aşkına

 • Ferdane koç27 Şubat 2019 14:34

  Emekli devlet memuruyum ölen babam bağkur emeklisiydi dul ve yetim maaşı alabilirmiyim

 • sabriye inceoğlu26 Şubat 2019 19:29

  Bende eşimdem dul aylığı alıtorum ama annemin yada babamın maaşından alamıtorum annele babam vafat ettilet eşimde sosyal sigortadan babamla annem de sosyal sigordan olduğuoldığu içi alamıyorum annemin yada babam dan maaş almak istiorum neden memur yada bakur olunca alıyorlar haksızlık bu bende hakkımı istiyoruö

 • Sülfiye boz24 Şubat 2019 01:09

  Ben 2017 de ssg dan emekli oldum babam 2005de vefat etti ssg dan emekliydi babamın emekli maaşını alabilirmiyim eşimden ayrıyım

 • Elvan kaylan23 Şubat 2019 08:06

  Ben sigortalı çalış maktayim babamin atkını alamiyon

 • Birsen 22 Şubat 2019 11:16

  Ben emekli Sandığı emeklisi dul bir bayanim babamda emekli Sandığı emeklisi babamın maasını alabilirmiyim

 • Dilber güzel21 Şubat 2019 12:57

  Ben eşimin vefatından dolayı seseka maşı alıyorum babamın bağkur maşınida almak istiyorum dilekçe verdim alamiyacağımı bildirdiler neden alamıyorum

 • Sıdıka karsilayan21 Şubat 2019 00:19

  2009 yilinda babam vefat etti bağkur emeklisiydi annemle ben beraber alıyorduk fakat daha sonra maaşa anneme devrettim tamamına annem alıyordu tekrar maaşa almak için bagkura muracat ettim alamazsınız defile ne için almadığına öğrenmek istiyorum

 • Filiz limoncu17 Şubat 2019 20:25

  Kamuda çalışan hemsireyim. Esimden boşanali 5 yıl oldu. Universitede 2 kız çocuğu okutuyorum.Ölen babamın bagkur emekliliğinden faydalanabilrmiyim. Bilgi verirseniz sevinirim.

 • Ayşe YALÇIN17 Şubat 2019 02:16

  Eşim ve ben emekli sandığından emekliyiz eşim meffat etti aylığını alıyorum babam ise sskalıydı oda meffat etti onunda alabilirim bilgi verirseniz sevinirim

 • Ayşe YALÇIN17 Şubat 2019 02:16

  Eşim ve ben emekli sandığından emekliyiz eşim meffat etti aylığını alıyorum babam ise sskalıydı oda meffat etti onunda alabilirim bilgi verirseniz sevinirim

 • Gülsün Daş14 Şubat 2019 13:37

  2010 yılında ölen eşimden malül SSK emekli aylığı bağlandı. Kendi emekliliğim yok. 2019 da da SSK emeklisi babam vefat etti. Ondan da aylık bağlanır mı ? Annem de vefat etti.

 • Saime tuncdibek13 Şubat 2019 23:40

  Ben emekli sandığından emekliyim eşim 1998 yılında vefat etti emekli sandığından dul yetim maaşı alıyorum aynı zamanda babam 1988 yılında vefat etti bağkur emeklisi idi babamın maaşını alabilirmiyim teşekkürler

 • Senem Yarar 11 Şubat 2019 18:54

  Ssk dan 2005 te 3600 günden isteğe bağlı emekli oldum. Annem bağkur emeklisiyken 1993 /2 ta vefat etti eşim hayatta emekli Sandığı emeklisi ... Annemin maaşını alabilirmiyim ...

 • Mualla poyraz11 Şubat 2019 17:31

  Ben SSK emekliyim babam SSK san emekli alabilirmiyim

 • Şenel11 Şubat 2019 11:23

  Engelli bekâr ablam babadan emekli maaşı alıyor ama kesintili alıyor. Tam maaş alma durumu varmı. Bununla ilgili bilgisi olan varmı.

 • Ipek kaya07 Şubat 2019 02:31

  Ben memur emeklisiyim. Babam 2016 da vefat etti. Eşimden 2p08 de ayrıldım. Babamda memur emeklisi. Babamın maaşını alabilirmiyim

 • Deniz yaman05 Şubat 2019 21:17

  Kardeşim dul annem babam öldü ikiside ssk emeklisydi ikisindende maaş baglanirmi kardeşime ne kadar baglanir

 • Aysel Karadağ01 Şubat 2019 07:11

  2018 nisanda 4a dan emekli oldum,babam 4a malul emeklisiydi,1984 vefat etti .babamın maaşını alabilirmiyim.

 • Selin selin01 Şubat 2019 06:08

  Ben yurt disinda yasiyorum esimden 4 yil önce bosandim sosyal yardim aliyorum babam 7 ay önce türkiyede vefat etti ssk emeklisi ben yetim ayligini alabilirmiyim

 • Selin selin01 Şubat 2019 05:56

  Ben yurt disinda kaliyorum sosyal yardim aliyorum 7 ay önce babam vefat etti türkiyede yetim ayligi alabilirmiyim bende

 • Beyza kösem31 Ocak 2019 18:34

  Annem 2003 memur emeklisi babamdan emekli parası yok dedem memur emeklisi 2005 te oldu annane işçi emeklisi 2013 te oldu annem birisinin maasından alabiliyor mu

 • Behiye kurt29 Ocak 2019 09:22

  Ben bagkur emeklisi babamdan dulveyetim maasi aliyordum 2013 yilinda emekli oldumsimdi iki aydir maasimi kesiyorlar ben bagkura dava acmakistiyorum nereyeacabilirim cunku bagkura gittim dava yolu acik acabilirsiniz dedi bana dava dilekcesi ornegi yazabilirmisiniz davayi kazanirsam geriye donok kesilen paralari alabilirmiyim

 • Gülhanım yılmaz 29 Ocak 2019 04:08

  Babam vefat etti emekli masi alıyorum devletten dulluk masina baglanabilirmiyim

 • REYHAN BAYSAL 28 Ocak 2019 13:14

  Babamın maaşı neden halen bağlanmadı bilgi alabilir miyim acaba???

 • Ayşe cüneyt27 Ocak 2019 00:24

  Eşim vefat eti sskalı 5ocakta vefat eti maaş baglandı ama babamın annemi maaşına müracat wtim bagkur alamasın dediler ban bir bilgi verirseniz sevinirim

 • Ayşe cüneyt27 Ocak 2019 00:24

  Eşim vefat eti sskalı 5ocakta vefat eti maaş baglandı ama babamın annemi maaşına müracat wtim bagkur alamasın dediler ban bir bilgi verirseniz sevinirim

 • Fatma akyol26 Ocak 2019 02:46

  Hem esimden hem babamdan mas alabilirmiyim

 • Rukiye Tuncel22 Ocak 2019 19:27

  MERHABA EŞIM VEFAT ETTI SSK EMEKLISI BABAM BAĞKUR EMEKLİ EŞİMİN MAŞINI ALABİLİ YORUM BABAMIN MAŞINI ALABILIRMIYIM

 • Aysu yılmaz20 Ocak 2019 20:00

  Ben 1993 yılından bu yana babamın maaşını alıyorum annemle paylaşıyoruz ama ben 540tl alıyoum annem 1.80tl alıyor bu yani benim maaşı 1000tl olurmu yeni yasadan yararlanacakmıyım

 • Perihan evler19 Ocak 2019 19:49

  Ben 1997 yılında çalışmaya başladım.2012 yılına 3600.günden SSK dan emekli. Oldum babam 1977yılında vefat. Etti.bakurluydu annem babamın maaşını alıyordu .annem 04012019 da vefat etti ben eşimden1997 yılında ayrıldım.yani dulum .babamın Bağkur.maaşını alabilirim Saygılar.

 • Rabiya akbuğa17 Ocak 2019 23:42

  Babam bagkur emeklisi 1988 de fefat etti eşimde ssg emeklisi 2018 de vefat etti annem sağ babamdan maaş alıyor ben babamdan da maaş alsam annemin aylık eksilirmi yiksa tam mı alır

 • Yeter ozcan17 Ocak 2019 02:24

  Ben dulum babamdan 210lira para alıyorum duluk masim vardı olum var diye kestiler ben bu şartlar altında dullyk maasi ala bilirmiyim saggilarimla

 • Fevziye ertop13 Ocak 2019 21:45

  Akrabam esinin vefatindan dolayi emekli maasi aliyor kendiside 3600 yastan dolayi yarim maas aliyor.sorum su olacak babasi ssk dan emekliydi vefatindan sonra maasi sadece teyzeme kaldi teyzemin kocasi bagkurdan emekliydi maasi neden o aliyor

 • gül mutlu12 Ocak 2019 22:35

  emekli sandığından emekli dul bayanım babam ssk dan emekli vefat etti babamın emekli aylığını alabilirmiyim

 • Fatma ünal 12 Ocak 2019 22:27

  Merhaba ben fatma Ünal böbrek nakilli yim malulen emekliyim eşim hasta diye terketti evim kira babam 2017 de vefat etti babamın bağkur emeklisi babamın aylığından yararlanabilirmiyim dul aylığından yararlanabilirmiyim bilgi lendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim

 • linda naon11 Ocak 2019 22:59

  2000 yilindan önce ssk dan emekli oldum. Babam bagkur emeklisi idi. 1998 in sonunda vefat etti. Annem onun maasini aldi. 17 Aralik 2018' de annem vefat etti. Benim simdi herhangi bir hakkim var mi, 2004'un sonunda boşanmis bulunuyorum.

 • ÖZGE ÇİÇEK11 Ocak 2019 05:45

  1 çocuklu DULUM SSK li halen çalışmaktayım.Annem (Emekli sandigi) emeklisi 2015 de Vefat etti.kendisinden % 30 yetim maaşı almaktayim.Babam ssk lı Şayet babamda Vefat ederse o zaman kimden ne kadar maaş alırım ve benimde almakta olduğum veya alacagimin toplamı ne olur. ?

 • müjgan toker09 Ocak 2019 21:25

  babam 2005 de vefat etti ablamda ssk dan emekli babam bağkurdan emekliydi ablam babamın maaşına girermi çünki ben babamın maaşını alıyorum 800 tl geçıyor elime acaba ablam ne kadar aliyo teşekkür ederim

 • satiye topal09 Ocak 2019 21:18

  Esimle babamin olumunun arasinda 40gun var esim sigortadan babam bagkurdan emekli her ikisinden de maas ala biliyomuyum

 • Salih 09 Ocak 2019 20:38

  Annem babamin ssk li maasini aliyordu annem babasinin sskli maasinda alabilirmi

 • Hatice özcan06 Ocak 2019 02:50

  Kendim bağkurdan malulüen emekliyim babam SSK dan emekli ve yeni kaybettik ..bn dulum maaş alabilirmiyim teşkler

 • Gülfinaz Yıldız04 Ocak 2019 19:18

  Eşim vef at etti ssk bana maaş bağladı babamda vefat etti ssk emeklisi bana maaş bağlanırmı

 • NECİBE MERAL 04 Ocak 2019 19:17

  Ssk dan emekliyim eşimden ayrıldım rahmetli annemin ssk dan emekli maaşını alabilirmiyim

 • Ayşe ulusoy04 Ocak 2019 13:22

  Ssk emeklisinin babam vakur emeklisiydi öldükten sonra annem masini aldı anne de öldü ben masini babamın alabilirmiyim ssk emeklisiyim

 • Gulsen ustunsoy04 Ocak 2019 00:15

  Annem babasının maaşını alırken teyzem ölen hem eşinden hemde babaşından başından maaş alıyor ıkiside ssk li bu nasıl oluyor

 • rümeysa şenyılfız03 Ocak 2019 13:19

  kendim emekliyim ancak babam vefat etti ssk dan emekli bende ssk dan emekliyim babamın emekli maaşını alabilirmiyim

 • Buse sarıkaya 01 Ocak 2019 11:43

  Babamın vefatından sonra annem maaşa bağlandı.babam bağkur emeklisiydi aynı anda annem dedemden de maaşa bağlanması mümkün mü dedem esnaf bağkur emeklisi

 • Sevgi uzum31 Aralık 2018 21:37

  Millet 3 farklı kurumdan 3 maaş birden alabiliyor iken biz ssk emeklilerinin neden ssk emeklisi anne yada babadan bir maaş alamıyoruz.bukadar açık ara haksızlık olmaz.buyuk saçmalık ve ayırımcılık var.1400 tl emekli maaşla kira ver fatura öde ve yaşamaya çalış.Pes doğrusu.

 • Nurten dundar29 Aralık 2018 20:31

  Babam 2010 vefa etti kendisi ssk emeklisi idi şimdi maaşını ablam aliyo benimde eşim 2017de vefat etti ssk emekliydi ben babamda yetim aylığı alabilirmiyim

 • Selma zenkin29 Aralık 2018 12:57

  Babam almanyada ben eşimden ayrıldım siğortasından faydalanabilirmiyim

 • Nuray KALAYCI29 Aralık 2018 04:03

  Babam 1995 yılında vefat etti..kendisi SSK emeklisi idi..şimdi annem alıyor maaşını.. Ben de SSK emeklisiyim..dulum.. Babamdan da maaş alabilir miyim? Cevaplarsanız sevinirim..teşekkürler..

 • Nur emek28 Aralık 2018 11:58

  Emekli sandığından emekliyim babam bağkurluydu babamın maaşını alamayacağım söyleniyor bu dogru mu

 • Vijdan atayman28 Aralık 2018 01:22

  Annem babamdan maas alıyordu biz üç kardeşte alıyordu sonra annem babanın maaşından çıktı annemin hakkını kızlara vermediler havuz sistemi var dediler annenizin hakkı orda toplanıyor diye bu doğrumu acaba

 • Mediha türkoğlu27 Aralık 2018 23:03

  Malul gazi kızıyım ama memur olarak çalışıyorum eşimden ayrıldım iki okuyan cocuğum var babamdan dul yetim maaşı alablirmiyim.

 • Ayşe26 Aralık 2018 15:28

  Ben ve eşim emekli sandığından emekliyim eşim meffat etti saklı babamda meffat etti babamın maaşını da alabilirim bilgi verirseniz sevinirim

 • huri senkal24 Aralık 2018 19:36

  ben almanyadan 250 yuro emekli aliyorum þurķiyede yasiyorun annem ssk babam bagkur babamin maasini kestiler neden aceba nolur yardìm edin saygilar

 • Semahat Ünal 24 Aralık 2018 19:15

  2006 da sgk ölen eşinden maaş alan dul bayan 2015 de ölen sgk li babasından yetim maaşı alabilir mi

 • günseri komesli24 Aralık 2018 16:02

  benemekli memurum babamın bağkur maaşında yararlanabilirmiyim

 • Serpil akbaş22 Aralık 2018 18:53

  Sgk emeklisiyim babamın da sgk dan emekliliği vardı. Aynı zamanda kanser hastasıyım ve dulum babamın maşını bağlatabiliyormuyum?

 • Havva Eriten22 Aralık 2018 03:17

  Ben özel isteğe. Bağlı emekli oldum bosandim esimden babam ssk emeklisi vefat etti 2005 te babamin maasini da alabilirmiyim

 • Aysel gürbüz 20 Aralık 2018 12:17

  Ben ölmüş eşimin ssk dul yetim maaşı aliyorum ölmüş babamın ssk maaşı alabilirmiyim

 • Sevim Yalçın20 Aralık 2018 10:29

  Ben emekli sandıgından emekliyim babam 99 da vefaat etti çiftçi bagkur emeklisi idi ben maaşını alabilirmiyim ben dulum

 • Serpil Yaman 17 Aralık 2018 09:09

  Şu anda sigortalı bir işte çalışıyorum. Eşimden ayrıldım. Babam 92 de vefat etti. Esnaf Bağkur emeklisi. Ben babamın maaşını alabilirmiyim onu öğrenmek istiyorum.

 • Emine dal 16 Aralık 2018 22:57

  Eşim 5yıl oldu vefat ettiği babamda emekli sandığı emeklisi ve babamın maaşını alamıyorum Arkadaşım var o da aynı durumda fakat alıyor çok ilginç

 • Huriye can16 Aralık 2018 14:18

  Babam yurt dışından emekli 8yil önce kaybettik eşimden 3yil önce bosandik babamın emekli masini alabilirmiyim

 • Reyhan gül14 Aralık 2018 08:55

  Eşimden ayrıldım kayınpederinin emekli maaşı alabilirmiyim

 • e.g14 Aralık 2018 00:18

  ben kendim engelli emekli sandığı emeklisiyim babam ssk emeklisi babam 1990 yılında vefat etti ben 2013 yılında emekli oldum bende babamın maaşını almak istiyorum müracat ettim alamazsın dediler peki alanlar nasıl alıyor 3 maaş birden bu haksızlık değilmi kimsenin hakkını da istemiyorum babamın maasını istiyorum lütfen banada yardımcı olun cvp

 • A, Batur12 Aralık 2018 22:18

  Ben memur emeklisi babam SSK emeklisi babam 1992 de mefat etti maaşını alabilirmiyim babam 1980 de emekli oldu