Emekli dul kadınlara emekli eş ve babadan maaş müjdesi

Kendi çalışmasından dolayı SSK’dan emekli aylığı alırken, SSK’lı kocasının ölümünden sonra dul aylığı bağlanan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatı üzerine yetim aylığı da alabilir.

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 16.09.2016 - 10:47
  Son Güncelleme: 22.09.2018 - 22:10

Okurumuz Hatice T. “Kendi çalışmamdan dolayı SSK’dan 1998 yılında emekli oldum. Emekli aylığı almakta iken, SSK’ya tabi çalışmakta olan kocamı 2006 yılında kaybedince ondan dul aylığı bağlandı. 15 gün önce ise Emekli Sandığı’ndan emekli babamı kaybettim. Acaba babamdan dolayı da yetim aylığı bağlanabilir mi?” diye sordu.

Dul ve yetim kadınlara birden fazla aylık veya gelirin nasıl bağlanacağı konusu, değişik zamanlarda çıkan farklı kanunlar dolayısıyla, vatandaşın kafasını karıştırıyor. Aynı anda hem eşinden hem de anne-babadan aylık bağlanması, ölen kişilerin sigorta statüsü, ölüm tarihleri, cinsiyet ve aylık bağlanacak kişinin hangi statüde çalıştığına/emekli olduğuna göre değişiyor.

5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girdiği 30 Eylül 2008 tarihinden önce SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve bankaların emeklilik sandıkları her biri ayrı kurallara tabi idi. Daha önce, eş veya annebaba farklı sosyal güvenlik kurumlarına (biri SSK, diğeri Bağ-Kur’a) tabi ise aynı anda hem eşten hem de anne – babadan aylık bağlanabiliyordu. 5510 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle kız çocuklarının aynı anda eş ve anne-babadan dolayı aylık alma imkânı ortadan kalktı. Hem eş, hem de annebaba 30 Eylül 2008 tarihinden sonra ölmüşse, kız çocuklarının aynı anda dul ve yetim aylığı alması mümkün değil. Ancak, eş ya da anne-babadan birisi 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse, sigorta statüleri de farklı ise her iki aylığı birden almak mümkün.

AYM’NİN İPTAL KARARI

Anayasa Mahkemesi 5510 sayılı yasayı, daha önce işe başlayan devlet memurları yönünden iptal ettiği için, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olarak işe başlamış olan kişiler ve bunların hak sahipleri bu sınırlamanın dışında tutuluyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete başlamış olanlar ile bunların hak sahipleri 5510 sayılı yasadan etkilenmiyorlar.

Dolayısıyla SSK’dan emekli aylığı almakta olan Hatice hanımın eşi SSK’ya, babası Emekli Sandığı’na tabi olduğu için babasının ölümünden dolayı üçüncü aylığı alma hakkı bulunuyor. Üç aylığı da kesinti olmadan tam olarak alabilir.

ÇALIŞAN KADINA SSK VE BAĞ-KUR’DAN YETİM AYLIĞI YOK

Kız çocuğu çalışmıyorsa ve bekârsa bu durumu devam ettiği müddetçe, hangi statüde olursa olsun anne-babasından dolayı yetim aylığı almaya devam eder, evlendiğinde ise kesilir.

Kız çocuğu çalışmaya başladığında SSK veya Bağ- Kur’dan bağlanan yetim aylığı kesilir. Eğer yetim aylığını Emekli Sandığı’ndan alıyorsa SSK veya Bağ-Kur statüsünde çalışmaya başladığında aylık kesilmez. Fakat memur olarak bir işte çalışmaya başlarsa Emekli Sandığı’ndan bağlanan yetim aylığı kesilir.

BİRDEN FAZLA BAĞLANAN GELİR VE AYLIKLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ

1 Ekim 2008’den sonra bağlanan aylık ve gelirler:

-Hem malullük hem de yaşlılık aylığına hak kazanana, aylıklardan yüksek olanı; eşitse yalnız yaşlılık aylığı bağlanır.Yaşlılık aylığı ile dul aylığı bağlanırsa her ikisi de tam ödenir.

-Ana ve babadan ayrı ayrı hak kazanana, yüksek aylık tam, düşük yarım ödenir.

-Birden çok çocuğundan aylığa hak kazanan ana ve babaya en çok ödemeye imkan veren 2 aylıktan yüksek tam, düşük yarım ödenir.

-Hem eşinden hem ana ve babasından ölüm aylığına hak kazanan tercih yapabilir.

-Dul kaldıktan sonra ikinci eşini de kaybedenler iki eşinden kalan aylıklardan birini tercih edebilir. Eşlerden biri iş kazasından ya da meslek hastalığından dolayı ölmüşse, yüksek aylığın tamamı, düşük olanın yarısı ödenir.

1 Ekim 2008’den önce gelir ve aylık alırken, 1 Ekim 2008’den sonra yeni bir dosyadan gelir ve aylığa hak kazananlar:

-2008’den önce yaşlılık aylığı alırken sürekli iş göremezlik geliri bağlananlara yüksek olan yaşlılık aylığı tam, az olan sürekli iş göremezlik geliri yarım ödenir.

-2008’den önce Emekli Sandığı’na tabi eşinden ölüm aylığı bağlanana SSK’lı babadan yetim aylığı bağlanırsa ikisi de tam ödenir.

-2008’den önce ölen SSK’lı eşinden dul aylığı alırken SSK’lı babasından dolayı yetim aylığına hak kazanan kişi tercih yapabilir.

BİRDEN FAZLA AYLIK VE GELİR HANGİ DURUMLARDA BAĞLANIR?

-Anne-baba Emekli Sandığı’na tabi ise ölüm tarihleri ne olursa olsun hem eşten hem anne-babadan iki aylık alınabilir.

-Koca Emekli Sandığı’na, anne-baba SSK’ya tabi ise iki aylık bağlanır.

-Koca Emekli Sandığı’na, anne-baba Bağ- Kur’a tabi ise anne-baba eğer 1 Ekim 1972 – 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001-2 Ağustos 2003 tarihleri arasında ölmüşse ve kocasından bağlanan aylığı brüt asgari ücretin (bin 647 TL) altında ise Bağ-Kur maaşını da alır, aksi takdirde ikinci aylığı alamaz.

-Kocası Emekli Sandığı’na, anne-babası Bağ-Kur’a tabi, anne-babanın ölüm tarihi yukarıdaki tarihlerin dışında ise iki aylık bağlanır.

-SSK ve Bağ-Kur’lular açısından hem koca, hem de anne-baba aynı sigortaya tabi ise ölüm tarihi ne olursa olsun iki aylıktan birini tercih eder veya fazla olan aylık bağlanır.

-Anne-baba SSK’lı, koca Bağ-Kur’lu veya tersi durumda ise bunlardan birinin ya da ikisinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüş olması durumunda her iki aylık bağlanır. Hem anne-baba, hem de koca 30 Eylül 2008’den sonra ölmüş ise tercih ettiği aylık bağlanır.

-Koca SSK’lı, anne-baba Bağ-Kur’lu ve 1 Ekim 1972 - 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001 - 2 Ağustos 2003 arasında ölmüş ise SSK maaşını tam alır. Geliri brüt asgari ücretin altındaysa Bağ-Kur maaşını da alır.

REDDİ MİRAS DUL VE YETİM AYLIĞINI ENGELLEMEZ

Borçlarından dolayı eşinin veya anne-babasının mirasını reddedenler dul ve yetim aylığı haklarını korurlar. Mirasın reddedilmesi hak sahiplerinin dul ve yetim aylığı almasına engel teşkil etmiyor.

ÖLÜM AYLIĞI İÇİN EN AZ 5 YIL PRİM ŞART

Sigortalı çalışırken ölmüşse, eş ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için belli sürede prim bildirme koşulu bulunuyor. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için SSK statüsündeki sigortalı adına en az 5 yıl sigortalı olup 900 gün prim bildirilmiş olması gerekiyor. İki koşulun bir arada sağlanması zorunlu.

Sigortalı Emekli Sandığı veya Bağ-Kur statüsünde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 gün prim bildirimi yapılmış olması gerekiyor.

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için Bağ-Kur’lu sigortalının prim borcu olmaması lazım. Eksik günler varsa Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’da hizmet borçlanması ve geçmişte borcundan dolayı dondurulan sürelerin canlandırılması mümkün. SSK statüsündeki sigortalılar için askerlik borçlanması gibi yollarla eksik süreleri borçlanma ile tamamlama olanağı bulunmuyor. Çalışılan süre geçerli kabul ediliyor.

Ahmet Kıvanç / Tahsin Akça / Gazete HabertürkEtiketler: emekli, maaş, , dul
YORUMLAR (414)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Seden unsal19 Eylül 2018 01:50

  Eşim çalışmıyor.Babam 2001 yılında vefaat etti ve o zaman 3kizkardesime ve anneme bağkur maaşı bağlandı.Hepimuz ayrı ayrı maaşımızı aliyorduk.2006 yılında evlendim ve babamdan aldığım yetim maaşı kesildi.Esim 7 aydır çalışmıyor.Tekrat başvursam babamın yetim maaşını alabilir miyim ve annemin maaşından kesilir mi

 • Hayriye akçay 19 Eylül 2018 00:27

  Esim oldu ssk dan emekli masa kaldi bana babam oldu oda ssk emekli masi bana balanirmi

 • Zehra 18 Eylül 2018 23:53

  Eşimi 2009 yılında kaybettim SSK dan dul aylığı alıyorum. Babam annem 2 yıl önce vefat etti, babamda SSK emeklisi yetim aylığı alabilir miyim ?

 • Seyhan yapıcı18 Eylül 2018 11:14

  Merhaba eşim isteğe bağlı Bağ-Kur dan emekli ben ek5 tarım sigortası ödüyorum eşim vefat etti eşimden yüzde elli maaş bağlandı babamı yeni kaybettim babamda annemde tarım Bağ-Kur dan emekli anne ve babadan maaş bağlanır mı

 • Aysel arik18 Eylül 2018 02:14

  Esim 1985de mefat etti esimden bakur emeklisiyim babam ise 2005de nefat etti babamda bakur emeklisiydi iki kardesimin kocalari sigorta emeklisiydi mefat etti kocalari babamin maasini aliyorlar ben neden alamiyorum ben baska ana babadanmiyim neden bu haksizlik birde kurumlar birlesti deniliyor nerde bu adalet lutfen bu ayrimciliga bir care bulunsun yetkililere rica ediyorum bizde azbir masla gecinecez diye cabalayip duruyoruz bizi aydilatirsaniz sevinirim saygilar

 • Fahriye bodur17 Eylül 2018 18:06

  15Ağustos eşimi kaybettim babam 2016 aralıkta öldü babambağkurlu idi babamın maaşına baglanabilirmiyim

 • Dikmen madran 16 Eylül 2018 20:48

  Babam 18 yıl oldu kaybettik babam bagkur emeklisi bende sgklı çalışıyorum babamımn aylıgını şuan annem alıyor anneme birşey olursa ben ala bilirmiyim

 • Çiğdem fıcıcı15 Eylül 2018 09:50

  Ablam babamın maaşını alıyor ben de iki yıldır alıyorum ablam şimdi nikahsız yaşıyor ben bu durumda ne yapabilirim ablam şeker hastası tşk

 • Zubeyde ozen14 Eylül 2018 20:27

  2008 yılından sonra olen baba ve esın neden iki masını bir ödemiyor sgk uc tane olanları oduyorda ıkı segakayı neden vermiyor 2008 sonra ölenlerin tek makas adeletmi bu

 • Gülsen Atakoç 11 Eylül 2018 15:44

  SSK emeklisiyim babamda SSK emeklisi öldü bana aylık bağlanırmı

 • Gülsen Atakoç 11 Eylül 2018 15:39

  SSK emeklisiyim dulum ölen babamda SSK emeklisi bana aylık bağlanırmı

 • Ümmühan Ay09 Eylül 2018 18:58

  Emekli sandığından emekli maaşı alıyorum. Emekli sandığından emekli olan ve vefat eden eşimden dolayı da dul maaşı alıyorum. SSK emeklisi vefat eden babamdan da yetim maaşı alabilir miyim?

 • HEDİYE GÜNDÜZ08 Eylül 2018 15:05

  Kendim ssk emekliyim annem ssk emekli öldü dulum maşını alabilirmiyim

 • S.C.07 Eylül 2018 11:54

  Ben SGK dan emekliyim. Babam da SGK dan emekli oldu ve vefat etti. Ben esimden boşandım. Acaba babam dan yetim aylığı alabilir miyim?

 • Farah Yılmaz06 Eylül 2018 14:02

  SGK lı olarak çalışıyorum Bağ-Kur’lu babam 2017 yılında vefat etti maaşını annem alıyor ben bekarım babamdan Bağkur maaşı bana bağlanır mı

 • Gülbahar Güven06 Eylül 2018 00:13

  Nasıl bir haksızlık bu kendim SSK emeklisiyim ölen SSK emeklisi babamın maaşını alamıyorum öte yandan hiç çalışmamış bir bayan hem kocadan hem babadan her ikisi de SSK olduğu halde çift maaş alabiliyor suçumuz kendi emeğimizle emekli olmak mı nasıl bir adalettir anlamıyorum

 • Sadegul duyar05 Eylül 2018 23:26

  Merhaba esimden ayrildim 4.yil oldu babam annem vefat etti bn sigortalı calisiyorum asgari ücretle ama yetmiyor ben babamın aylığını ala bilurmiyim

 • nadirekaragoz62@gmail.com05 Eylül 2018 18:23

  Ben emekli sandığından emekliyim babam Bağ-Kur emeklisi ve vefat etti. Babamdan maaş bağlanır mı bilgilendirir Deniz sevinirim

 • Lütfiye Sipahioğlu 05 Eylül 2018 13:44

  Ben eşimden maaş alıyorum SGK dan emekli babam da SGK emeklisiydi vefat etti babamdan maaş alabilirmiyim

 • Ayse simsek05 Eylül 2018 10:34

  Ben ssk emeklisiyim bayanim dulum . Babam 2sene evvel vefat etti. Oda bagkur emeklisi. Ondan maas alabilirmiyim..

 • Sevim ağrak04 Eylül 2018 18:36

  Ben ssk emeklisiyim dulum bagkurlu babamdan yetim aylığı alabilirmiyim

 • Şenay aydemir04 Eylül 2018 11:19

  Sskdan emekliyim aşk lo ölen babadan aylık alabilirmiyim

 • Fadime karataş03 Eylül 2018 21:28

  Babam yaşıyor sigorta emeklisi bense eşimden ayrıldım dul bir bayanım babam yaşarken maaşını bölebilirmiyim

 • nur gaye duruslu28 Ağustos 2018 14:22

  kendim sgk dan emekliyim dulum sgk li b olen babamdan maas alabilirmiyim

 • Süreyya citak26 Ağustos 2018 20:25

  Güzel bilgiler aldim tessekkür ederim.

 • Serap ayse morgul23 Ağustos 2018 22:51

  Kendim enekli sandigindan enekliyim esimden bosandim.emekli sandigindan emekli rahmetli babanin maasini alabilirmiyim

 • necati tas23 Ağustos 2018 15:42

  Kayinpederim ogrwtmandi 2008 ylinda mefat etti. Kayin validem kayinpederin maasini aliyor kayinvalidemin babasda ogretmendi trafik kazasindan mefaat etti kayinvalidemin annesi maasini aliyor . kayinvalidem babsindan maas alirmi

 • Nuray Dağlı 21 Ağustos 2018 20:20

  Eşim vefat etti ondan dul maaşı bağlandı babamdanda yetim aylığı alabilirmiyim ikiside aynı ssk

 • Birsen erbil18 Ağustos 2018 00:30

  Ssk emeklisiyim baska gelirimde yok ssk emeklisi babamin maasini alamazmiyim burut asgari ucretten maasim az

 • Ayse Bolat17 Ağustos 2018 01:55

  Ben emeliyim esimden ayriyim babam da emekliydi vefat etti.maasini alabilirmiyim?

 • H nilgün ağım 16 Ağustos 2018 20:46

  Babam 1989 da vefat etti ben eşimden ssk maaşı alıyorum kendimde ssk emeklisiyim babamdan mas alabilirmiyim

 • H nilgün ağım 16 Ağustos 2018 20:46

  Babam 1989 da vefat etti ben eşimden ssk maaşı alıyorum kendimde ssk emeklisiyim babamdan mas alabilirmiyim

 • serife gencay..serife saner16 Ağustos 2018 12:45

  ilk esi sskli ikinci esi emekli sandigi emeklisi ikisinden de dul ayligi aliyor.alabilirmi.

 • nilgun evin16 Ağustos 2018 12:41

  ben emekli sandigi emeklisiyim babam bagkur emeklisiydi vefat etti.babamdan maas alabilirmiyim

 • Tülin ararat09 Ağustos 2018 02:24

  Emekli sandığından maaş alan bir emekliyim dulum babam 1991 yılında vefat etti oda emekli sandığı emeklisiydi bu durumda ben babamın maaşını alabilirmiyim

 • Sevgi Duman 06 Ağustos 2018 19:43

  Annem babam öldükten sonra babamın aylığı anneme bağlandı birde kız kardeşime bağlandı vede bna bağlandı aradan çok zaman geçmesine rağmen annem evlendi evlendi babamın maaşı kesildi daha sonra evlendiği adamda öldü annem kendi emekli oradan maaş alıyor ölen adamin da maaşını alıyor aradan zaman geçti ablam mefat etti ablam in mefatinden sonra annem sosyal sigortalar kurumuna gidip bnm babamın maaşını almak için dilekçe sunup babamdan olan masada bağlanmak istemiş sosyal sigortadan annemi maaşa baglamislar annem 3 maaş i birden alabilirmi nasıl alır babamda annemde emekli oldukları yer sosyal sigortalar kurumu buna nasıl bir yanıt alabilirim

 • Nalan o06 Ağustos 2018 17:24

  Iki Bagkur emeklisi ölen eşten dul maaşı alabiliyormu

 • Yıldız konukcu05 Ağustos 2018 17:23

  Ben bu yıl emekli oldum.Babam s.s.k emeklisiydi vefat etti maaşı anneme kaldı.Annemde 2012 de vefat etti ben elimden ayrıldım babamın maaşını alabilirmiyim.

 • DENİZ AKER04 Ağustos 2018 14:39

  Sgk emeklisi Babam 1998 de vefat etti maaşı anneme bağlandı bende 2015 senesinde kendi çalışmalarımdan dolayı Sgk emeklisi kadınım bekarım babamın emekli maaşını alabilirmiyim

 • saliha kazak04 Ağustos 2018 01:41

  Benim kardesim hem annesinin hemde babasinin ayligini aliyor kendisi dul.ama kocasiyla beraber yasiyor. Nasil oluyor bi anlamis degilim adelesizlik.degilde bi nedir

 • Mualla Keten04 Ağustos 2018 01:09

  Babam emekli sandiginda iken vefat etti,ben sgk.liyim babamin maasini alabilirmiyim.Babam 1960 da vefat etti ben 2006 sgk dan emekli oldum.Lutfen cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

 • Nilgün Aktas 03 Ağustos 2018 19:01

  Merhaba , babam 1999 da vefat etti Türkiyeden emekliydi temeli dönüs yapti . Ben 2003 den beri bosandim 3 cocugum var . Annem ve ablam ikisi Bana karsi calisiyorlar ablam babamin emekliginden faydalaniiyor Ben ise üvey evlat muamelesi görüyorum gözüm ancak acildi olanlari simdi anliyabiliyorum !!! Gecmiste olan haklarimi Bana geri ödeme hakkini sorucaktim ? Bana yardimci olabilirseniz Cok sevinirim tessekür ederim

 • Müzeyyen akkaya.03 Ağustos 2018 11:53

  Ben 2003 yılında ssk dan emekli dulum babam bağkur emeklisiydi 2012 vefat etti babamdan maaş bağlanırmı.

 • Meral gerdan01 Ağustos 2018 20:08

  Merhaba, ben sskdan emekliyim. Boşanmışım. Babam vefat etti oda ssk emeklisiydi ben vabamın maaşını alabilirmiyim

 • perihan yorgun 0505265766427 Temmuz 2018 15:02

  ben emekli sandıgı emeklisiyim ölen eşimden bagkur maaşı almaktayım baban da eylül 2008 yılında öldü onunda maaşını alabilirmiyim

 • Hatice25 Temmuz 2018 16:52

  Neden cevaplamıyosunuz acaba

 • Zehra dağ24 Temmuz 2018 08:45

  Merhaba yüzde 50 engelli vergi indiriminden faydalanarak ssk emekisi oldum 2013 yılında iki oğlum var dulum babam 2017 yılında vefat etti ssk emeklisi babamın ölüm maaşını alabilirmiyim

 • Pelin Gümüş 21 Temmuz 2018 20:18

  Merhaba babam tarım bagkurlu be 10 mayıs 2018 de vefat etti.annem dul aylığı alıyor.1995 yılında vefat eden sigorta emeklisi dedemin maaşını da yetim aylığı almak icin ankara hizmet akdikle çalışanlar genel müdürlüğüne gönderdi.gelen cevapta sadecedul aylığından vazgeçmesi durumunda dedemin aylığını alabiliceginisoylediler.ikisini alabilir diyor yazınızda. Yardımcı olursanız sevinirim.tesekkurler.

 • Gönül Kaçar 20 Temmuz 2018 21:42

  Merhaba sigortadan emekli bayan babası sigortalı ölünce babadan maaş alabiliyorsa benim durumumda olan bagkurdan 2013te emekli olan biri 1987yılında emekli öpülen babadan neden alamıyor sigorta bağkur birleşmesini aydinlatirsaniz sevinirim saygilarimla

 • Dilek ince20 Temmuz 2018 21:33

  Ben ssk emeklisiyim ,dulum babam bagkurlu onun maasini da alabilirmiyim?

 • Gönül kacar20 Temmuz 2018 15:58

  Eş sağken boşanan bayan eşi seneler sonra ölürse o eşten maaş alabilirmi

 • Gönül kaçar 20 Temmuz 2018 15:56

  Ben 2013 yılında bagkurdan emekliyim babam bağkur emeklisi iken 1987yılında öldü annem maasaliyo bende babamdan annemle beraber babamın maaşından alabilirmiyim eşimden bosandim

 • Faize saral 19 Temmuz 2018 20:55

  Esim 1986 yilinda 8.ayin 3under vefat etmistir SSK Dan esimden malulen emekli mask aliyorum babam da 2010 4.ayin 1 inde vefat etti babam SSK li olup Ben onun maasini hem esimden hem babamdan alabilir miyim cevp verirseniz cok memnun olurum torba yasasindan yararlana bilir miyim saygilarimi sunarim yetkili birisinden cevap vekliyorum

 • Gönül Kaçar19 Temmuz 2018 17:22

  Babam bağkur emeklisi iken 1987yılında öldü ben kendim 2013 yılında emekli oldum babamdan maaş alabilirmiyim eşimden bosandim

 • Habibe19 Temmuz 2018 07:23

  Benim eşim 2014 mefat etti ben mağlulen mâğsa balandım bende bi fabrikada calışıyordum ve cıktım babamda 2005de mefat ettiği icin bağkurdan yetim mağaşın bağlandım tekrar işe girdim kesildi işten cıktım ve mağsımı bağkur geri bağlamıyo. Bu nasıl bağlanır tekrar

 • S.A 14 Temmuz 2018 01:01

  Emekli sandığından 1997 de emekli oldum.Esimden 1998 den beridir vefat eden eşimden ssk dan dul yetim aylığı almaktayım.Babam 1989 yılında vefat etti bakur emeklisiydi ondan da bana maaş baglanabilirmi

 • Selma yılmaz11 Temmuz 2018 16:16

  Dedem sigorta emeklisi vefat etti annem sigorta emeklisi dul dedemin maaşını alabilir mi dedem 2008 den önce vefat etti

 • F.K.08 Temmuz 2018 01:35

  Memur emeklisiyim. Babam ssk emeklisiydi. Emekli sandığı eşinin maaşını alırken ssk emeklisi babasının maaşını alanlar var. Ben neden alamıyorum.

 • Zennure Demir06 Temmuz 2018 23:15

  Babamdan Bağkur maaşı almaktayım 17 ekim 2018 aşk dan emekli olacağım babamdan aldığım Bağkur maaşını almaya devam eder miyim.Babanın ölüm tarihi 1984.

 • Refika Özgül06 Temmuz 2018 18:38

  Emekli öğretmenim.1981 de SSKlı olarak işe başladım.1992 de ise öğretmenliğe başladım.Şuan emekliyim.1997 de ölen SSK lı babamdan maaş alabilir miyim?

 • Hacer kaptantogrul05 Temmuz 2018 05:32

  Ben ssk emeklisiyim 2 008de emekli oldum babamda ssk emeklisi babamin maaşını alabilirmiyim ve ya yetim ayligi

 • Belgin yeğen 04 Temmuz 2018 23:51

  Ben bagkur emeklisiyim babamin yetim ayligini alabilirmiyim

 • Belgin yegen04 Temmuz 2018 23:49

  Ben bagkurdan emekliyim babamin du yerim ayligini alabilir miyim belgin

 • Murat 04 Temmuz 2018 15:15

  Babam sgk emeklisi annem emekli sandigi annem babamin maasindan alabilirmi? 19 yasindayim okuyorum bende alabilir miyim?

 • Nurhayat. Er dem30 Haziran 2018 00:46

  04 12 1917 de vefat eden bagkur emeklisi esimin olum ayligini aliyorum 1990 yilinda vefat eden ssk emeklisi babamin yetim ayligini alamiyorum 3 aylik alan varken biz niye magdur oluyoruz bizimde yetim ayligimizin baglanmasini istiyorum ayri kurumlar ve baska bir ayligim yok bu.. sorunun cozulmesini istiyoruz

 • Mukadderturan 29 Haziran 2018 15:56

  Neden sigorta ayligi alan babadan sigortali olup ayligini alamiyor bu yetim maaslari ayni devletin kasasindan cikmiyomu neolur buda ayarlansa iki sigorta yetim maasi verse

 • Mukadder turan 29 Haziran 2018 15:48

  Ben sigorta emeklisiyim babamda sigortadan emekli ben maas ala bilirmiyim

 • Dilek Akbaşoglu29 Haziran 2018 13:44

  Babam 2016 da vefat etti SSK emeklisiydi bende Bağ-Kur dan emekli olsam yine babamın maaşını alabilirmiyim

 • EmiNe yılmaz29 Haziran 2018 01:13

  Haksızlık değilmi emekli bir bayan eğer babası emekli sandığına bağlı ise onun maaşını alabiliyor.ssk ve bağkurlu olursa alamıyor.bu eşitsizlik değilmi

 • Merve Dericioglu28 Haziran 2018 18:31

  Ben ssk emeklisiyim,babam ssk emeklisi ve vefat etti maas alabiliyormuyum,herkez uc ayligi birden aliyor,hem butun kurumlar birlesti bize neden haksizlik yapiliyor

 • Ezel28 Haziran 2018 17:39

  Eşim den 3 yıl önce ayrıldım babam vefat etti 4 ay önce babam emekli di maaş ala bilir mi yim

 • Aynur28 Haziran 2018 09:25

  Ben ssk emeklisiyim dul kaldım babam bağkur annem ssk emeklisiydi ikiside 2000 binden önce vafat ettiler onların maaşlarınıda alabilirmiyim

 • Poyraz28 Haziran 2018 00:24

  Babam 2018 vefaat etti annem ssk emekli aylığını alıyor ama babası 2009 vefaat etti oda bağkur emeklisiydi aynı anda ondanda alabilirmi

 • Müzeyyen Muşlu27 Haziran 2018 13:02

  annem SSK emeklisiydi 03 06 2007 yılında vefat etti ben eşinden boşanmış isteğe bağlı emekliyim hem annenin hem kendi maaşımı alabilirmiyim

 • Yasemin Kılıç 27 Haziran 2018 08:41

  SSK emeklisiyim, babam bağkur emeklisiydi. 2.eşi de vefat etti. Ondan çocuğu yok. Benim bir erkek kardeşim var.Hic evlenmedim,ssk maaşım alırken babamın bağkur emeklisinden faydalanabilir miyim?

 • AYŞE VARL8K27 Haziran 2018 00:22

  Merhaba. Ben emekli sandığından emekliyim. Bosandim. Babam bağkur emeklisiydi. 2014 yılında vefat etti. Babamın maaşını alabilirmiyim

 • Hatice erdem25 Haziran 2018 14:34

  Benim annemin babası 1991 yılında vefat etti ssk emeklisi. Babamda ssk emeklisi 2011 yılında vefat etti annem hem babasının hem de kocasının maaşını alabilirmi

 • Hatice erdem25 Haziran 2018 14:34

  Benim annemin babası 1991 yılında vefat etti ssk emeklisi. Babamda ssk emeklisi 2011 yılında vefat etti annem hem babasının hem de kocasının maaşını alabilirmi

 • Fatma25 Haziran 2018 14:06

  Kendim emekli sandığından emekli maaşı alıyorum eşim vefat etti ondan emeklimaaşının bir kısmını alıyorum babam bağkur emeklisi onun maaşından alabilirmiyim

 • günaydı20 Haziran 2018 12:01

  saçma arkadaşım alıyor ben alamıyorum tarih farklı onun babası 2009 benim babam 2014 onlarında kesilsin

 • Perihan kara17 Haziran 2018 16:17

  Babamdan SSK maaşı alıyorum kendim bağkurluydum şimdi iki maaşı alabilirmiyimp

 • İlkay Şen17 Haziran 2018 00:16

  Annem 2017 yılında vefat eden eşinden sgk dan dul maaşı alıyor. 2009 yılında vefat eden babasının bağkur maaşını da alabilir mi

 • Nevin öztürk14 Haziran 2018 16:20

  Beyim 1/2/2018de vefat etti ssk emekli maaşın alıyorum babam ssk emeklisi 57,sene evvel öldü emekli sandığa başvuru yaptım aylık bağlanması bu durumu şikayet etmek istiyorum o senelerde bakur varmıydı iki taraf ssklı olmayacakmış bu nasıl bir kanun bana yardımcı olursanız sevinirim

 • Oya Acar13 Haziran 2018 22:54

  ssk emeklisiyim. Eşimden uzun yıllar önce boşandım. sskdan emekli olan babam 2013te öldü. Babamın mmaşını alabilir miyim.

 • Gönül guler13 Haziran 2018 04:07

  Emekliyim ama bankaya kredi borcu oduyorum evim kira eşimden ayrılıyorum hiç bir gelirim yok babam memur emeklisi maaşını alabilirim

 • Nilüfer aslan12 Haziran 2018 08:59

  Annemin babası subay emeklisi ölen babamda memur emeklisi Annem iki maaş alabilirmi

 • Latife altan12 Haziran 2018 08:29

  Benim babam emekli ben babamın üzerinden görünüyorum dulum ben dulluk maaşı baglattira bilirmiyim kendime

 • Suzan döner08 Haziran 2018 22:49

  Kendim emekliyim bayram ikramiyesi aldım eşimin bayram ikramiyesi yatmadı

 • Şengül karakocluoglu08 Haziran 2018 01:26

  Ben 2001 de özel bir bankanın sandığından emekli oldum yani ozel sandik emekli maaşım var. Eşim 3.10 2017 tarihinde vefaat etti ve bana ssk dan dul aylığı bağlandı. Babam tc emekli sandığı emeklisiydi ve 1987 yılında vefaat etmisti annem babamdan 24 yil dul aylığı almıştı. Snnemde 2011 yılında vefaat etmisti.Babamdan yetim aylığı alabilirmiyim.

 • Nurcan Gökmen08 Haziran 2018 00:21

  Ben kendim emekli maaşı alıyorum eşim vefat ettiği.için dul aylığıda alıyorum fakat bayram ikramiyesi sadece birinden verildi ben eşimin kazanmış olduğu bu haktan eşim vefat ettiği için yararlanamıyorum sanki cezalandırılıyorum bayramlarda dul ve yetimlere asıl yardım yapılacağına verilen ikramiye verilmiyor zaten maddi ve manevi zorlanırken bu durum günah deyil mi saygılarımla

 • Sevim polat07 Haziran 2018 14:15

  Esim ve ben Emekli Sandigindan emekli olduk. Esimi 2010 da kaybettim. Dul masi aliyorum. Bayram ikramiyesi dul maasi aldigim bankaya gittigimde ikramiye yatmamis. Emekli dul olanlara ölen eş için ikramiye yok mu? Cevap verirseniz cok memnun olurum. Iyi günler.

 • Nühet dal07 Haziran 2018 12:17

  Selam 30 10 2018 Ssk dan emekli oluyorum babamdan aldığım yetim aylığını almaya devam edebilirmiyim teşekkürler

 • PERİHAN YORGUN07 Haziran 2018 11:55

  NEKADAR SÜREDE CEVAP VERİLİR İNCELENİR

 • YASEMİN SAKİR07 Haziran 2018 11:54

  SSK LI OLARAK CALISMAKTAYIM EŞİMEN AYRLDIM BABAMIN SSK MAASINI ALABİLİRMİYİM

 • YASEMİN SAKİR07 Haziran 2018 11:51

  EŞİMDEN AYRILDIM SSK LI OLARAK CALIŞMAKTAYIM 2008 DE OLEN BABAMIN SSK LI MAASINI ALABİLİRMİYİM

 • Damla07 Haziran 2018 03:54

  Ben 2013 yilinda ssk emeki oldum.Eşimi2012 yılında kaybettim sgk emeklisi idi bana eşimdden maaşının 75 dul aylığı olarak bağlandı.2006 yılında ssk emeklisi olan babamı kaybettim babamın maaşnıda alabilirmiyim

 • Ayşe Hızar 04 Haziran 2018 11:23

  Babam vefat edeli yıllar oluyor şu an annem alıyor maaşı bende 4 yıl önce eşimden boşandım şimdiye kadar babamda maaş almadım nasil alırım yardımcı kursanız saygilar

 • Yorgun yolcu04 Haziran 2018 03:21

  Bağkur emeklisi yetim aylığı alıyorum boşandım 7 yıldır devlet dul aylığı bağlarmı lütfen cvp verirseniz çok sevinirim

 • Menekse dogan02 Haziran 2018 21:40

  Annemle ssk maaşını paylaşıyoruz acaba bayram parasini da paylasirmiyiz

 • Nazmiye karaduman31 Mayıs 2018 22:30

  Eşinden bağkur maşı almaktayım. Babam 1976 yılında öldü ssk masını annem alıyordu annemizde bir yıl önce öldü babamın maaşın alabilir miyim

 • Gül ilhan31 Mayıs 2018 17:35

  Ben hastanede çalışan taşeron işçisinin babam emekli sandığı emeklisi onun maasonin bir kısmını alıyorum.bosandigim eşimle beraber yaşıyorum şikayet olduğu taktirde maaşım kesilirmi

 • Sevgi arda30 Mayıs 2018 01:45

  Ben ve eşim SSK emeklisiyiz eşimi bu yıl annemi geçen yıl kaybettim annem emekli sandığındaki dün emekliydi her ikisinden aylık alabilirmiyim

 • Güneş Yusufeli28 Mayıs 2018 15:41

  Babam annemle boşanma asamasindalar.Anneannem 8 sene önce vefat etti.Işci emeklisi.Annem anneannemin maaşını bütünüyle alabilir mi? Alabilirse bu bosandiktan ne kadar süre sonra gerçeklesir

 • yağmur28 Mayıs 2018 05:18

  Dul ve yetimler statüsune gore kimi iki maas kimi üc maaş aliyor bu buyuk adaletsizlik bunlarin tek şemsiye altinda herkeze aynı oranda dul yetim maasi verilmesimi talep ediyorum ve cok kiside boyle dusunuyor bu adaletsizlige bir son verilmesini diliyorum

 • Ilknur28 Mayıs 2018 03:49

  Ben 2016 sgk emeklisiyim dilim babam sgk emeklisiydi 1 ocak 2008 kaybettim yetim aylığı alabilirmiyim