Emekli dul kadınlara emekli eş ve babadan maaş müjdesi

Kendi çalışmasından dolayı SSK’dan emekli aylığı alırken, SSK’lı kocasının ölümünden sonra dul aylığı bağlanan kadın, Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş babasının vefatı üzerine yetim aylığı da alabilir.

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 16.09.2016 - 10:47
  Son Güncelleme: 20.03.2018 - 14:14

Okurumuz Hatice T. “Kendi çalışmamdan dolayı SSK’dan 1998 yılında emekli oldum. Emekli aylığı almakta iken, SSK’ya tabi çalışmakta olan kocamı 2006 yılında kaybedince ondan dul aylığı bağlandı. 15 gün önce ise Emekli Sandığı’ndan emekli babamı kaybettim. Acaba babamdan dolayı da yetim aylığı bağlanabilir mi?” diye sordu.

Dul ve yetim kadınlara birden fazla aylık veya gelirin nasıl bağlanacağı konusu, değişik zamanlarda çıkan farklı kanunlar dolayısıyla, vatandaşın kafasını karıştırıyor. Aynı anda hem eşinden hem de anne-babadan aylık bağlanması, ölen kişilerin sigorta statüsü, ölüm tarihleri, cinsiyet ve aylık bağlanacak kişinin hangi statüde çalıştığına/emekli olduğuna göre değişiyor.

5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’nın yürürlüğe girdiği 30 Eylül 2008 tarihinden önce SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve bankaların emeklilik sandıkları her biri ayrı kurallara tabi idi. Daha önce, eş veya annebaba farklı sosyal güvenlik kurumlarına (biri SSK, diğeri Bağ-Kur’a) tabi ise aynı anda hem eşten hem de anne – babadan aylık bağlanabiliyordu. 5510 sayılı yasanın yürürlüğe girmesiyle kız çocuklarının aynı anda eş ve anne-babadan dolayı aylık alma imkânı ortadan kalktı. Hem eş, hem de annebaba 30 Eylül 2008 tarihinden sonra ölmüşse, kız çocuklarının aynı anda dul ve yetim aylığı alması mümkün değil. Ancak, eş ya da anne-babadan birisi 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse, sigorta statüleri de farklı ise her iki aylığı birden almak mümkün.

AYM’NİN İPTAL KARARI

Anayasa Mahkemesi 5510 sayılı yasayı, daha önce işe başlayan devlet memurları yönünden iptal ettiği için, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olarak işe başlamış olan kişiler ve bunların hak sahipleri bu sınırlamanın dışında tutuluyor. 1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete başlamış olanlar ile bunların hak sahipleri 5510 sayılı yasadan etkilenmiyorlar.

Dolayısıyla SSK’dan emekli aylığı almakta olan Hatice hanımın eşi SSK’ya, babası Emekli Sandığı’na tabi olduğu için babasının ölümünden dolayı üçüncü aylığı alma hakkı bulunuyor. Üç aylığı da kesinti olmadan tam olarak alabilir.

ÇALIŞAN KADINA SSK VE BAĞ-KUR’DAN YETİM AYLIĞI YOK

Kız çocuğu çalışmıyorsa ve bekârsa bu durumu devam ettiği müddetçe, hangi statüde olursa olsun anne-babasından dolayı yetim aylığı almaya devam eder, evlendiğinde ise kesilir.

Kız çocuğu çalışmaya başladığında SSK veya Bağ- Kur’dan bağlanan yetim aylığı kesilir. Eğer yetim aylığını Emekli Sandığı’ndan alıyorsa SSK veya Bağ-Kur statüsünde çalışmaya başladığında aylık kesilmez. Fakat memur olarak bir işte çalışmaya başlarsa Emekli Sandığı’ndan bağlanan yetim aylığı kesilir.

BİRDEN FAZLA BAĞLANAN GELİR VE AYLIKLARIN BİRLEŞTİRİLMESİ

1 Ekim 2008’den sonra bağlanan aylık ve gelirler:

-Hem malullük hem de yaşlılık aylığına hak kazanana, aylıklardan yüksek olanı; eşitse yalnız yaşlılık aylığı bağlanır.Yaşlılık aylığı ile dul aylığı bağlanırsa her ikisi de tam ödenir.

-Ana ve babadan ayrı ayrı hak kazanana, yüksek aylık tam, düşük yarım ödenir.

-Birden çok çocuğundan aylığa hak kazanan ana ve babaya en çok ödemeye imkan veren 2 aylıktan yüksek tam, düşük yarım ödenir.

-Hem eşinden hem ana ve babasından ölüm aylığına hak kazanan tercih yapabilir.

-Dul kaldıktan sonra ikinci eşini de kaybedenler iki eşinden kalan aylıklardan birini tercih edebilir. Eşlerden biri iş kazasından ya da meslek hastalığından dolayı ölmüşse, yüksek aylığın tamamı, düşük olanın yarısı ödenir.

1 Ekim 2008’den önce gelir ve aylık alırken, 1 Ekim 2008’den sonra yeni bir dosyadan gelir ve aylığa hak kazananlar:

-2008’den önce yaşlılık aylığı alırken sürekli iş göremezlik geliri bağlananlara yüksek olan yaşlılık aylığı tam, az olan sürekli iş göremezlik geliri yarım ödenir.

-2008’den önce Emekli Sandığı’na tabi eşinden ölüm aylığı bağlanana SSK’lı babadan yetim aylığı bağlanırsa ikisi de tam ödenir.

-2008’den önce ölen SSK’lı eşinden dul aylığı alırken SSK’lı babasından dolayı yetim aylığına hak kazanan kişi tercih yapabilir.

BİRDEN FAZLA AYLIK VE GELİR HANGİ DURUMLARDA BAĞLANIR?

-Anne-baba Emekli Sandığı’na tabi ise ölüm tarihleri ne olursa olsun hem eşten hem anne-babadan iki aylık alınabilir.

-Koca Emekli Sandığı’na, anne-baba SSK’ya tabi ise iki aylık bağlanır.

-Koca Emekli Sandığı’na, anne-baba Bağ- Kur’a tabi ise anne-baba eğer 1 Ekim 1972 – 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001-2 Ağustos 2003 tarihleri arasında ölmüşse ve kocasından bağlanan aylığı brüt asgari ücretin (bin 647 TL) altında ise Bağ-Kur maaşını da alır, aksi takdirde ikinci aylığı alamaz.

-Kocası Emekli Sandığı’na, anne-babası Bağ-Kur’a tabi, anne-babanın ölüm tarihi yukarıdaki tarihlerin dışında ise iki aylık bağlanır.

-SSK ve Bağ-Kur’lular açısından hem koca, hem de anne-baba aynı sigortaya tabi ise ölüm tarihi ne olursa olsun iki aylıktan birini tercih eder veya fazla olan aylık bağlanır.

-Anne-baba SSK’lı, koca Bağ-Kur’lu veya tersi durumda ise bunlardan birinin ya da ikisinin 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüş olması durumunda her iki aylık bağlanır. Hem anne-baba, hem de koca 30 Eylül 2008’den sonra ölmüş ise tercih ettiği aylık bağlanır.

-Koca SSK’lı, anne-baba Bağ-Kur’lu ve 1 Ekim 1972 - 3 Ekim 2000 veya 8 Ağustos 2001 - 2 Ağustos 2003 arasında ölmüş ise SSK maaşını tam alır. Geliri brüt asgari ücretin altındaysa Bağ-Kur maaşını da alır.

REDDİ MİRAS DUL VE YETİM AYLIĞINI ENGELLEMEZ

Borçlarından dolayı eşinin veya anne-babasının mirasını reddedenler dul ve yetim aylığı haklarını korurlar. Mirasın reddedilmesi hak sahiplerinin dul ve yetim aylığı almasına engel teşkil etmiyor.

ÖLÜM AYLIĞI İÇİN EN AZ 5 YIL PRİM ŞART

Sigortalı çalışırken ölmüşse, eş ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanabilmesi için belli sürede prim bildirme koşulu bulunuyor. Ölüm aylığı bağlanabilmesi için SSK statüsündeki sigortalı adına en az 5 yıl sigortalı olup 900 gün prim bildirilmiş olması gerekiyor. İki koşulun bir arada sağlanması zorunlu.

Sigortalı Emekli Sandığı veya Bağ-Kur statüsünde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için en az 1800 gün prim bildirimi yapılmış olması gerekiyor.

Ölüm aylığı bağlanabilmesi için Bağ-Kur’lu sigortalının prim borcu olmaması lazım. Eksik günler varsa Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’da hizmet borçlanması ve geçmişte borcundan dolayı dondurulan sürelerin canlandırılması mümkün. SSK statüsündeki sigortalılar için askerlik borçlanması gibi yollarla eksik süreleri borçlanma ile tamamlama olanağı bulunmuyor. Çalışılan süre geçerli kabul ediliyor.

Ahmet Kıvanç / Tahsin Akça / Gazete HabertürkEtiketler: emekli, maaş, , dul
YORUMLAR (257)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Tülay armut18 Mart 2018 19:42

  Merhaba benim babam 2008 den çok önce vefaat etmiş askerliğinide saydırırsak 185 günü eksik ve 900 günü dolduramıyoruz hiç bir yerden de bir gelirim yok nasıl yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz rica etsem

 • Umay Nur16 Mart 2018 23:12

  Babam 84 yaşında ve ben 40 yaşında hiç evlenmedim.Sağlık sorunları ile ilgilenmek durumunda olduğum için çalışamıyorumda.Allah gecinden versin babam vefat ederse(ssk)emeklisi babam annemle ayrı.Benim alacağım maaş yüzde 50 ve 800 tl yapıyor ben 40 dan sonra nasıl iş bulup çalışacağım?o para ile ev geçindirmem oldukça zor.Bu gibi 50 yaşına dek anne babasına bakmak için çalışamayanlar var onlara yönelik yeni bir düzenleme varmı?

 • Melahat t15 Mart 2018 18:51

  Eşim 2015 de vefat etti ssk emelisiydi maaşını alıyorum babam 2017 de vefat etti bağkur emeklisiydi babamın maaşını alabilir miyim

 • ozdemir guner13 Mart 2018 12:34

  ssk dan emekli dul babam bagkur emeklisi aylıgını baglatabilirmiyim aldıgım aylık 420ytl

 • Safiye Gültop12 Mart 2018 20:10

  Ben 2003 yılında emekli sandıgından emekli oldum esimde ayni kurmdan emekli oldu ama eşim bir yıldiŕ vefat etti onun maaşını alıyorum babamda sskdan emekli idi annem babam vevat ettiler babamın maaşınıda alabilirmiyim aydınlatırsanız sevinirim.

 • Songül Sevil Karakan 12 Mart 2018 03:46

  Ben 2006 da ssk dan emekli oldum, bekarım ve kendi emekli maaşımı almaktayım. 2007 de vefat eden babam bağkurdan emekli oldu ve maaşı üvey anneme bağlandı. Ben ssk emeklisi olarak babamdan yetim aylığı alabilirmiyim. Yanıtlarını sevinirim.

 • Ayşe yılmaz 11 Mart 2018 23:12

  Ben 2005 Mayıs sgk emekliyim Babam 1987 aralık-2007 vefaat etti Babam da sgk emeklisi idi ben Babamın maaşını alabilirmiyim

 • semra sadak10 Mart 2018 21:21

  ben 2012 yılında sgk dan emekli oldum 1986 yılında olen bagkur emeklisi babamın maasını alabilirmıyım

 • Feray NUR10 Mart 2018 09:37

  Ben 2003 yılından beri ssk emeklisiyim. Eşimden 2016 yılında boşandım. Babam bağ-kur emeklisi iken 1998 yılında vefat etti. O zaman bekar olmama rağmen kendim çalıştığım için babamın maaşını alamadım. Annem de Ssk emeklisi iken 2015 yılında vefat etti. Ssk bana emekli oldugum ve annemin ssk li, babamın da bağ-kur lu olduğu ıçin her ikisinden de maaş bağlanamıyacağını söyledi. Bu konuda detaylı bilgi edinmek istiyorum.

 • İnci ceylan05 Mart 2018 08:42

  SGK emeklisiym eşinden ayrıldım babam 2015 de vefat etti oda SGK emeklisiydi onun da maaşı ni alabilirmiym

 • İrfan eldiven02 Mart 2018 22:30

  Kayınpeder 2005 yılında vefat etti SSK dan 222 pirim günü var askerlik borçlanması yaparsam kayinvademe kocasından emekli maaşı bağlanır mı.tesekurler.

 • E Yasar söngor01 Mart 2018 22:28

  Ben sskadan emekliyim babam bakurlu annem ssk harikisi öldüler bendulum tek maşlagecinemiyorum ikibinden önce ölduller evim kira hic malvarligim yok anneminmi babaminkinemi alabilirim yardimci olabilirmisiniz rica ediyorum

 • Gulden kınalı01 Mart 2018 16:45

  Babam bağkur emeklisi dulum 2007"istege bağlıdan emekli oldum herkes gibi bende babamın maaşını almam için ne yapmam gerekiyor devlet memuruna verilen hak bize neden verilmiyor üç maaş alanlara adaleti devlet bizlere de versin gencine miyorum işsiz evladım var yardımcı olun lütfen

 • Gülden kınalı01 Mart 2018 15:01

  Babam bakır emeklisi 2005yılında vefaat etti ben2007yılında SSK emekli oldum işsiz bir evladım var geçinemiyorum babamın maaşını almam için ne yapmam lazım

 • Candan yucel25 Şubat 2018 20:27

  Bıktım aşk ya gidip gelmekden.un kalanı beni hep yanlış yönlendirdi.

 • Candan yucel25 Şubat 2018 20:26

  Ben 48 doğumluyum. Almanyadan malulen emekliyim Türkiyede bagkurluydu babam 1995 de oldu dul oldugum icin alabilirmiyim.kısım almanya yazın türkiyede yaşıyorum.

 • Ayşe Daş21 Şubat 2018 23:05

  Bağkur emeklisiyim, emekli maaşı bağlandığı tarihte babamdan aldığım Bağkur maaşı kesildi.İkisi de aynı kurum olduğu için mi alamıyorum . Eşimden ayrıldım,babam 2000 de vefat etti

 • Naciye karaman20 Şubat 2018 15:26

  Ben memur çalışanın.babamm 2008 den önce Aşkdan emekli oldu. 3 yıl önce babam vefat etti. Ben eşimden boşandım babamdan maaş alabilirmiyim.

 • Naime Çolakoğlu 19 Şubat 2018 00:01

  Bagkur dan emekliyim 1560 ytl maaş alıyorum babam 1978 öldü bagkur emeklisiydi maaşım askeri ücretin altında babamın emekli maaßini alabilirmiyim üzerime 1 evim var

 • Bostan çiçek18 Şubat 2018 16:18

  Dedem ssk emeklisiydi ölümünden sonra dul annem maaşını alıyor ben bekarım ve 60 yaşındanyım o maaştan bende faydalanabilirmiyim nasıl ve nezaman

 • Hülya Kasapoğlu 16 Şubat 2018 17:48

  Ben devlet memuru emeklisiyim dulum babam Bağ-Kur emeklisiydi vefat etti ben onun maaşını alabilirmiyim. Lütfen beni aydınlatırmısınız.

 • Filiz yesil16 Şubat 2018 15:33

  Babam bagkur emeklisi idi 1999 vefat etti.Ben calisiyorum bekarim.babamin emekli maasini neden alamiyorum.calisiyorda olsam babamin hak ettigi neden benim olmuyor?

 • Birsen Ertana 15 Şubat 2018 11:10

  Ben 2003yılnda emekli sandığından emekli oldum. Babam Bağkur emeklisi idi vefat etti. Ben 15 yıldır eşimden ayrıyım. Şuanki annem babamın maaşını alıyor bende alabilirmiyim.

 • Zeliha delikan14 Şubat 2018 19:09

  Babam bagkurdan emekli öldü annem maasini alıyor bende esimden bosandim babamın bagkurundan maaş alsam annemin maaşı eksilir mi?

 • M kazım yıldız12 Şubat 2018 12:41

  Annem eşinden 2005 yılında maaş almaya başlamıştır annemin babası 1996 yılında mefat etmiş olup anneme 2011 yılında babasının maaşını verdiler bu maaşı 22017 yılına kadar aldıktan sonra devlet babasının maşını kesti ve geri ödeniyor bunu için nasıl bir hak sahibi olabilir

 • filiz coskun11 Şubat 2018 22:57

  Benim ablam eşinden bagkur emekli eşinden aylık alıyor babamdan olan maastanda alıyor iki ablamla birlikte babasgk kocasi bagkur ablamin eşi ikibin sekizden sonra vefat etti nasıl bağladılar maaşa anlamadım

 • Selma Öztürk09 Şubat 2018 14:58

  Annem Bağkur emeklisi babamdan ayrı dedem SSK emeklisiydi vefat etti annem emekli olmasına rağmen babasından maaş alabilirmiyim? teşekkürler

 • Selda uzun 08 Şubat 2018 15:42

  Ben ssk dan emekli oldum babamın maaşı alıyordum babam 99 da vefat etmişti babamın maaşı 3 e bölünüyor onu almaya devam edermiyim

 • Yasemin07 Şubat 2018 23:38

  Ben eşimden formalite ayrıldım bu esnada babam vefat etti ben tekrar nikah yapcağımdan eşimle babamın maaşını almak istemiyorum başvuru yappmazsam hepsini annem alırmı artı eşimle tekrar nikah yatığımda çeyiz parası alırmıyım

 • Aliye Karaali07 Şubat 2018 04:39

  Ben emekli sandığı eşim ve babam SSK emeklisi Babam 1962 de eşim 2018 ocak ayında vefat ettiler. Dul ve yetim aylığı alabilirmiyim.

 • Zeynep bahce07 Şubat 2018 00:26

  Ben ssk dan emekliyim babam 1992 vefat etti ssk emeklisi idi eşimden ayrildim babamin maasindan da yararlanabilirmiyim

 • meryem sariaydin04 Şubat 2018 12:07

  Eşim vefat etdi eşimden aylik aliyorum dul ayli babamda 2005 vefat etmişdi bagkurluydu eşimde ssk her ikizindende aylik ala bilirmiyim

 • ayse yalçın01 Şubat 2018 16:32

  esimle aynı kurumdan emekliyiz yani emekli sandığı eşim meffat etti babamda ssklı babamda meffta etti her ikisinide alabilirmiyim bilgi verirseniz memnun olurum

 • Nurhayat saygı Kastamonu31 Ocak 2018 21:52

  2013 yılında (Postaneden) emekli sandığından emekli bekar bayanım. Babam bağ kur dan emekli. 2006 yılında vefat etti. Babamdan maaş alabilirmiyim .

 • Nagihan Karaca 31 Ocak 2018 19:51

  Bağkur emeklisiyim bekarım.babamı yeni kaybettim emekli sandığından emekli olan babamdan maaş alabilirmiyim

 • Meral gelisgen29 Ocak 2018 21:05

  Ben ssk emeklisiyim babam 25 yil once bagkur emeklisi idi ozaman vefat etti ben gecen yil esimden ayrildim babamdan maas alabilirmiyim

 • Hatice özdemir 24 Ocak 2018 21:08

  10 ay önce anne ve babam dan mekli aylığı alıyordum evlendim iptal oldu şimdi eşimden ayrıldım aylık tekrar ala bilirmiyim

 • sultan boyracı 23 Ocak 2018 13:25

  bn eşimden maaş alıyorum ama babamdan alamıyorum babam tarım bagkurlusuydu esim SSK ydi neden babamın maaşını alamiyorum

 • Birgül tuktakaya22 Ocak 2018 19:11

  Ben ssk dan emekliyim babam bağkur emeklisiydi üvey annem nikahlıyken babamı huzurevine yatırdı vefatından sonra maaşını alıyor bende başvursam alabilirmiyim dul bir bayanım

 • Sevinç levent21 Ocak 2018 14:19

  Ben 2008 ssk dan emekli oldum şimdi boşandım babamda ssk emeklisiydi vefat etti ben babamın maaşını alabilirmiyim

 • Birsen kartal18 Ocak 2018 21:21

  Ben emekliyim esimden bosandim. Babam vefat etti annem maaşını aliyor annem vefat ettiği taktirde ben babamin maaşını alabilirmiyim tesekkurler

 • Fatma anbarci16 Ocak 2018 15:07

  Eşim 1996 da vefat etti bagkurdan emekli aylığı alıyorum ne kendimde bagkurdan emekli olursam eşimin de emekli aylığını alabilirim yoksa kesilirmi

 • Aydan Eren12 Ocak 2018 01:54

  Yine büyük bir haksızlığı daha anlatayım banka emeklisi dul bayan ki banka emeklileri çok iyi maaş alıyorlar ve ayni zamanda onlara emekli sandığı emeklisi ölmüş babalarınında maaşı veriliyor ama ben emekli sandığı emeklisi olduğum ve babamda enekli sandığı emekli sandığı emeklisi olduğu gerekçesi gösterilerek maaş bağlanmıyor o zaman bankadan emekli olmuş 4500 lira emekli maaşı alana niye babasından maaş bağlanıyor bu büyük haksızlık ben onun aldığı maaşın yarısından az maaş alıyorum

 • Aydan Eren12 Ocak 2018 01:48

  Ne kadar büyük bir haksızlık bir bayan emekli sandığından emekli kocasından ve Ssk lı babasından maaş alabiliyor ama emekli sandığı emeklisi yetim bayan emekli sandığı emeklisi babasından yetim aylığı alamıyor bu büyük haksızlık

 • meryem çolak11 Ocak 2018 06:28

  Ben ölmüş babamdan aylık alırken sesekali işte çalıştığım için aylığım kesildi babam bağkur emeklisi idi , şimdi kendim emekli oldum tekrar babamın maaşı bağlanabilir mi acaba bunu nasıl öğrenmem gerekir.

 • Selma şahin09 Ocak 2018 09:32

  Cevaları hemen alabiliyormuyuz

 • Selma şahin09 Ocak 2018 09:29

  2007 evlendim o zaman çeyiz parası yoktu . s şimdi baş vursam bağkurdan alabilirmiyim.

 • Ayten08 Ocak 2018 03:47

  Emekli sandığından emekli bekarım.Bağkur lu ölen babam dan maaş alabilir miyim?

 • Sukran yildiz05 Ocak 2018 22:49

  Ben emekli sandigindan emekliyim babamda emekli sandigindan emekli dulum babamdan maas alabilirmiyim esim ssk emeklisi edimden az aliyorum

 • Kifayet Bayoğlu05 Ocak 2018 18:48

  Emekli sandığından emekli bekarım. Bağkur lu ölen babamdan maaş alabilir miyim ?

 • Fatma saglam02 Ocak 2018 19:23

  Eşim sığıra emeli vefat etti babam vefat etti ikiside maha ala bilirmiyim gelir ve malına ilgisi varmı kesilme ihtimali varmi

 • Ethem Gül 30 Aralık 2017 12:02

  babam 2001 yılında vefateti annem babamın BAĞ-KUR masını alıyor Dedemde 2006 yılında vefateti anne annemde dedemin BAĞ-KUR masını alıyordu bu yıl anneanem vefateti annem babasının BAĞ-KUR masınıda alma hakı varmı şimdiden verceni cevap icin teşekkür ederim

 • Ayşe altun24 Aralık 2017 12:14

  Eşim 11.11.2017 vefat etti kendisi emekli memur du.babamda işçi emeklisiydi oda 1997 vefat etti.ben herhsngibiryerde çalışmadım ev hanim iyim.ben babamın bağlanmış olduğu maaşı alabilirmiyim ve toplu bi ödeme bi söz konusu varmi.

 • Tsry23 Aralık 2017 23:48

  Annem 27 7 2015 bağkur girişi var prim gün sayısı 414 gün görünüyor 2017 Ocak ayında vefat etti benim yetim maaşı alabilmem için prim günü az geldi denildi bu aradaki boşluğu kapatmak hakkım varmı yukardaki yorumda okuduğum ara boşluğu canlandırma birazda olsa umut oldu borçlanma hakkım varsa ne kadar olur lütfen yardım edin teşekkürler

 • zk21 Aralık 2017 00:59

  Ben bosanan bi bayanim babadan maas aliyorum birde devlettin cocuk parasi aliyom bu mumkunmu cvp

 • Ayfer doğan18 Aralık 2017 19:40

  Esim 2002 yilinda vefat etti.ssk li maaş aliyorum. Babam 1996 yilinda vefat etti. O da ssk li babamdan da maaş alabilirmiyim?

 • Aylin kacar16 Aralık 2017 12:19

  Ben emekki öğretmenim babam sigortadan emekli babam beş yıl önce vefat etmiştir babamın maaşını alabilirmiyim

 • AYSEL canpolat07 Aralık 2017 00:55

  Ben 2010 da emekli oldum SSK dan babamda SSK'dan emekli vefat etti babamın maaşı bana bağlanırm dulum

 • Elif 04 Aralık 2017 22:41

  Babamı 2 ay önce kaybettim hiç bir gelirim yok babamım maaşı 200tl ydi acaba bana ne kadar bağlanır.benden baska maaş alacak kimse yok

 • İffet sevil02 Aralık 2017 15:26

  Kız kardeşim ssk emeklisi dul. Babadan bağkur maaşını yetim aylığı adı altında alabilir mi? Baba 1987 haziranda vefat etti

 • nejla kole01 Aralık 2017 20:11

  esim 1999da vefat etti sskdan emekliyim babamiin maasini alabilirmiyim ssk emeklisi 2008de vefat etti

 • Ayşe Terme30 Kasım 2017 15:28

  Ben dul bir kadınım babam ssk emeklisi ben ssk dan emekli olunca iki maaş birden alabilirmiyim

 • Ayşe terme30 Kasım 2017 14:41

  Ben şuanda evde hizmet sigortasından yararlanıyorum babam ssk emeklisi babam vefat ettiğinde ben dul bir kadınım babamın maaşını alabilirmiyim. Kendim emekli olduğumda iki maaşı da alabilirmiyim

 • ahmet mert 28 Kasım 2017 19:15

  siz dul bir kadına ölen kocası ve babasının maaşını iki maaş verirseniz SGK ve devlet hiçbirzaman ihya olmaz

 • Şükran filiz22 Kasım 2017 12:25

  Ben ssk calusaniyum dulum babamda ssk emeklisi vefat etti maaşını alabiliyormuyum

 • Mustafa öksüz 18 Kasım 2017 20:46

  Babam 1973 yılından 1998 kadar esnaf kooperatif Üyelik ve esnafı idi 1998 yılında babama bakara verilmesi için delikli Bagkur giriş belgesi verdiler ama babam esnaf kopatatife geriye dönük parayı yatırdı ama Bagkur a getiremedi Bagkur numarası var ama giriş gözükmüyor babam 2004 yılında öldü annemı nasıl emekli edebilirim

 • Ayten sipahi16 Kasım 2017 22:57

  Ben ssk emekliyim babam bağkur mu oldu maaşını alabilirmiyim babanın ölüm tar 1991

 • Durdane artis 16 Kasım 2017 01:30

  Eşimde ssk bobamda ssk li ikisinide alabilimiyim bana yardımcı olun

 • Semra yavuz15 Kasım 2017 00:31

  Baba 1985 yilinda sgk işçi emeklisi oldu. 2004 yilinda vefat etti DUL kizi 2009 da bağkurdan emekli oldu ve maas aliyor. ( eşten maas almiyor ) Babasindan da maas baglanabilir mi ?

 • aysel kutlu13 Kasım 2017 20:03

  Sayın yetkili Babam SSK/Bağkur emeklısı iken 1995 yılında vefat etti.Babamın vefat etmesinden sonra ev kadını olan anneme babamın maaşı bağlandı o dönemde ben Emeklı sandığına tabı bir devlet kurumunda memur olarak çalışmaktaydım kız kadreşim ise Türk Ticaret Bankasında çalışıyordu annem ise 2007 yılında vefat etti biz iki kız kardeşte evlenmedik ve şu an emeklıyız ve bügüne kadar annem ve babamdan dolayı maaş almadık maaş almaya hakkımız varmı varsa ne yapmamız gerekıyor saygılar

 • Ayşe kandaz13 Kasım 2017 19:53

  Eşim felç geçirdi sağ olmasına rağmen babamın maaşını alabilirmiyim eşimde malülen emekli oldu prim çok düşük

 • huriye uz09 Kasım 2017 13:33

  2006 yilinda esimi kaybettim SSKdan dul ve yetim ayligi baglandi.2014 yilinda babami kaybettim BAGKUR dan da dul ve yetim ayligi baglandi.bugun ise kendi emeklilik yasim geldi.emekli olursam hem esden hem de babamdan maas alabilirmiyim?

 • Hatice bebek04 Kasım 2017 15:54

  Benim esim 2014 de vefat etti 1000 günü vardi dul massı baglandi oda 660 lira 2 cocugada 300 şerlira herbirine babamin masini ala bilirmiyim eşimde babam ssk dan ben calisiyorum yetismedi icin esimin maasi alabilrsem ne yapmaliyim beni bilgilindirirmisinizi

 • İlknur karanfil02 Kasım 2017 19:46

  Ben kendim SGK emekliyim babam 2004yılında vefat etti annem babamdan maaş alıyor ben başvuru yapsam babamın maaşından Olabilirmiyim

 • Meryem İşbırakmaz02 Kasım 2017 02:11

  Cevaplar ne kadar Sürede veriliyor

 • Meryem İşbırakmaz 02 Kasım 2017 02:10

  Ben isteğe bağlı SSK emeklisiyim babamda SSK emeklisiydi babam vefat etti 2013 te ben eşimden ayrıldım tek Kızım annemde öldü babamdan önce ben babamın maaşını alabilirmiyim

 • Ismigül kalburcu28 Ekim 2017 13:51

  Merhaba Ben almanyada yasiyorum ve ölen annemin bagkur maasini almak istiyorum su an calismiyorum ve Dulum gerekli evraklar ve almanyada issizlik parasi alabilirmiyim diye soracaktim tesekkürler

 • Saniye turan27 Ekim 2017 22:18

  Eşim 2004 yılında vefat etti 2007 yılında maaşı bağlandı babam 2016 yılında vefat etti bagkurluydu babamın maaşını alabilirmiyim yardımcı olusanız çok sevinirim

 • SAMİYE ATEŞ27 Ekim 2017 18:28

  EMEKLİ SSK LIYIM BABAM BAĞKURLU İDİ VAFAT ETTİ YETİM AYLIĞI ALABİLİRMİYİM.

 • Yıldız Yılmayan26 Ekim 2017 22:52

  Babam 2003 aralık ayında vefat etti ssk emeklisi idi dedem de ssk emeklisi annem her ikisindednde maaş alabilirmi

 • Elif uslu26 Ekim 2017 17:58

  Bosanma sürcinde ölen babamın maaşını alabilirmiyim

 • Tunay artağan25 Ekim 2017 17:07

  Ben ssk dan emekliyim babamda ssk dan emeklidi 2007 nisan ayında vefat etti babamın maaşını hak ediyormuyum bilgilendirirseniz sevinirim

 • GONCAGÜL CöMERT 25 Ekim 2017 15:58

  ölen babamın maşını almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 • Sevda kıraç24 Ekim 2017 23:38

  Annem SSK emeklisi babamın SSK maaşınida alıyor SSK emeklisi babasının kiminde alabilirmi

 • Gulser karakaya @Gmail. Com24 Ekim 2017 19:51

  Babamda annemde sgk emeklisi idi bende sgk emeklisiyim babadan maas alabilimiyim

 • Şenay Top24 Ekim 2017 18:40

  Ben eşimden ayrıldım babam sskdan emekli vefat etti maaş başvusu yaptım ne zaman gelir ve nekadar alabilirim

 • ahmet koçyiğit24 Ekim 2017 00:38

  annem SSK emeklisi, 2003 yılında vefat eden emekli sandığından emekli babamdan 2. maaşı alıyor, 1999 yılında vefat eden SSK emeklisi annesinden de maaş alabilir mi? yani 3. maaşı alabilir mi?

 • Fatma Ünsal23 Ekim 2017 23:46

  Ben emekli sandığından emekli bekar bir bayanım, annem 2014 de babam 2016 da vefat etti.Babam emekli sandığından,annem Bağ-kur dan emekli, annemin ya da babamın maaşından yararlanabilirmiyim .

 • Hatice özyıldırım23 Ekim 2017 01:51

  Ben SSK emeklisiyim dulum. Babam Bağkur emeklisi ölüm aylığı alabilirmiyim

 • Fatma ücbas22 Ekim 2017 17:32

  Esim 2014 de babamda 2013 de vefat etti almanyada yasiyorum alman vatandasiyim babamin ayligini alma hakkim var mi

 • Nuran özbilenler22 Ekim 2017 10:57

  Ben devletin cıkardıgı annelik hakkı yasasından 3 çocuktan yararlandım 29bin yatırdım emekli oldum babamın emeklimaaşını alabilirmiyim

 • Şebnem oyuk 13 Ekim 2017 20:30

  Ben 3 yıl önce eşimden ayrıldım. Sgk dan emekli oldum.babam sgk emeklisi 1 hafta önce 9 ekim 2017 tarihinde vefat etti.annen 4 ay once 6 haziran 2017 yılında vefat etti.hangisinin maaşını alabilirim

 • Cengizalbayrak10 Ekim 2017 23:47

  Baban sskadaemekli baba vefat eti anemin babasida vefat eti masini alabilirmi

 • Ayse Aydın10 Ekim 2017 14:19

  Kendim bagkur emeklisiyim babam ssk emeklisi babam 2014 yılında vefat etti.Babamın maasını alabilirmiyim.

 • Ismail Alkan 10 Ekim 2017 09:22

  Annem ssk emekli babam dan boşandı dedem bakur emekli siydi dedem vefat etti annem dedemin mahşı nı alabilirmi

 • Sevim celik08 Ekim 2017 00:02

  Merhaba:esim 16ekim 2008 devefat etti ondan bagkur ayligi aliyorum.babam 8 kasim2009 da vefat etti.basvurdum ve babamdan aylik baglandi babam ssk emeklisiydi.ben ise basladim ve ssk yapilcagi icin babamdan aldigim aylik kesildi.ben dilekce verdim anneme baglansin diye .4 sene gecti ben artik calismiyorum tekrar basvurdum .simdide esinizden aliyosunuz denilip baglanmiyor.nasil oluyor anliyamadim onceden veriliyodu simdi neden verilmiyor .babaminkini alirsam esimden aldigim kesilirmis.esimden 850 tl aliyorum .babamdan alirsam 435 tl alicam cok sacma birsey bu yaptiklari.ikisinden alma hakkim hicmi yok. tesekkurler

 • Aysun Uygur04 Ekim 2017 21:16

  Ben devlet memuru olarak çalışmaktayım babam ssk kaç an emekli ben babamdan yerim aylığı alabilirmiyim

 • Zehra lule28 Eylül 2017 20:02

  Babam emekli sandigindan emekli iken vefat etti.bende emekli sandigindan emekliyim. Babamdan yetim ayligi alabilirmiyim

 • Aysel aksu25 Eylül 2017 17:45

  Kendim SSK emeklisiyim babamda SSK emeklisi vefat etti babamın maasını alabilirmiyim

 • selahattin öz25 Eylül 2017 14:14

  karı koca ikiside ssk lı olarak çalışmakta iken koca emekli oldu ve vefat etti vefat eden kocanın maaşını eş almaya başladı. Taki eş emekli olana kadar. Eş emekli olunca vefat eden kocanın maaşı kesildi. Neden kesildi.

 • Zuleyha yucel24 Eylül 2017 00:57

  Maas alma gunu ay tarlhl

 • havva kalayci23 Eylül 2017 18:38

  yurt disinda yasiyorum calisiyorum . Ailem istanbulda ben esimden bosandim 10 yil önce . gecen sene babam vefat etti. Yetim maasi baglanirmi bana..

 • Arzu aydin 23 Eylül 2017 14:12

  Annem esinden dolayi dul ayligi aliyor babasi 2008 den once oldu babasinin maasindanda faydalanabilirmi alabilirmi babasinin maasini bilgi verirseniz sevinirim

 • Ayla Dural23 Eylül 2017 01:09

  Neden 2008 den sora emeklilerin günahı ne oncekiler alıp sonrakilere vermemek adaletsizlik degilmi zaten 2008 den sonra emekli olanların maaslarida düşük bizde onlar kadar emek verdik bu haksızlığın duzeltilmesini istiyoruz

 • leyla19 Eylül 2017 09:50

  Annem yatalak hasta emekli sandığindan maaş almakda babamdan yaşlılık parası da alabilirmi

 • nilüfer19 Eylül 2017 09:47

  Babam 1977 yılında öldü dedem ise daha önce öldü ikiside emekli sandığı annem iki maaşi da alabilirmi

 • ENGİN AYDIN15 Eylül 2017 13:19

  emekli sandığından emekli maaşı olan dul bir kadinim...annem ve babam da emekli sandığına tabii..olumleri halinde herhangi birinden maaş alma şansım olabilir mi?

 • Ahmet cann13 Eylül 2017 15:17

  İyi günler 24 yaşındayım açıköğretim üniversite okuyorum aynı zaman da sigortalı olarak çalışıyorum babam 1993 yılında vefat etti. Yetim maaşı alabilirmiyim. Babam sgk emeklisi (abim üniversite öğrencisi idi hem sigortalı olarak çalışıyordu hemde yetim maaşı alıyordu sgk yi aradığında babası 1994 yılından önce ölenler sigortalı bir iste çalışsalar dahi yetim maaşı alabilirler demişlerdi.) bunun doğruluğu varmıdır İyi çalışmalar

 • Meryem erkan11 Eylül 2017 22:16

  Merhaba eşim 13 yıl önce vefat etti , 6 ti yıl öncede onun maaşını yatırım emekli oldum aynı zamanda da sigortalı çalışıyorum artı bağ-kur gisimde var ,1999dan ve olmuş olan babamın bağ-kur masini annem alıyordu ve 3 yıl önce yaklaşık öldü şimdi onuda ben alabilirmiyim

 • Nermin yazici11 Eylül 2017 13:20

  Ben dul um kendim 4c emeklisi eşim 2012 yılında vefat etti eşimin dul maasini alıyorum babam bakurlu emeklisi 2016 yılında vefat etti babamın yetim maasini alabilirmiy

 • Ne. Yaz11 Eylül 2017 13:17

  Ben kendim emekli sandığı 4c emeklisi eşim 4a ssk emeklisi kendi maaşımı ve eşimin dul maasini alıyorum babam bakurlu emeklisi 2016 yılında vefat etti babında yetim maasini alabilirmiyim

 • ezgi29 Ağustos 2017 11:46

  Annem Ve Babam Emekli. 1 Kızımla Yanlız Yaşıyorum. Sosyal Güvencem Yok Hiçbir Destek Ve Nafaka almıyorum. Anne ve Babama Dava Açıp Emekli Maaşlarına Dahil Olma Hakkım Varmı acaba Şimdiden Teşekkürler

 • Nuriye karakoc29 Ağustos 2017 01:48

  1992 YILINDA OZEL BIR BANKADAN EMEKLI OLDUM 1970 YILINDA OLEN BABAMIN MAASINI ALABILIRMIYIM AYNI ZAMANDA ESIMDEN 1980 YILINDA BOSANDIM

 • Nur dal28 Ağustos 2017 19:57

  Baba emekli sandigi vefat edince diger dul kardesede para baglanirmi

 • Oğuzhan atılkan 28 Ağustos 2017 17:33

  Teyzem dul kocasından maaş aliyo aynı zamanda babasida vefat etti annesinin babasindan aldığı maaş dan da maaş alabilirmi alırsa yüzde kaç alır

 • N.Mehmet26 Ağustos 2017 12:46

  Allah devlete zeval vermesin.

 • Ali Tavukcuoglu23 Ağustos 2017 21:16

  Ablam SSK Emeklisi Eşi Vakur emeklisi idi20016 da vefat etti, Babam 1998 de vefat etti Emekli Sandigi emeklisi idi Ablam hem babamdan hem eşinden maas alabilir mi alırsa yüzde kac alır bir baska ablam şu anda babamdan yetim maasi alıyor. Cevaplarsaniz çok sevinirim.

 • Emine karabaş 21 Ağustos 2017 23:11

  Cevabım ne zaman gelebilir

 • Emine karabaş 21 Ağustos 2017 23:09

  Babam devlet demir yollarinda isci ssk emeklsi mefat etti şuanda yetim aylığına alıyorum acaba emekli sandigi sayılırdı satılırsa ek ikramiyesi alabilirmi

 • Yıldız serdaroğlu21 Ağustos 2017 22:47

  Babam ekim 2013 de vefat etti Annem mart 2017 vefat etti Babamdan maaş alıyorum anneminki bağlanırmı

 • gul yavas21 Ağustos 2017 14:25

  Ben Ssk Emeklisiyim 2010 Babam 2012 de Öldü Onun da emekli Maasi ssk Hic Evlenmedim Babamin maasini Alabilirmiyim Anne Baba Öldu

 • Canan19 Ağustos 2017 20:48

  Ben çalışmıyorum 3tane çocuklarım var eşimden bosanmadayiz maddi sıkıntılarım var nafikami ve babamdan emekli maaşından alabilirmiyim babam sağ cvp bekliyorum lütfen

 • Ayse akar19 Ağustos 2017 17:27

  Ben bagkur dan emekliye babam emekli sadigindan emekli babamın maaşı dul ve yetim maaşı olarak bana baglanirmi

 • Candan İnal19 Ağustos 2017 12:03

  Bağkur’dan emekliyim, eşim de Bağkur emeklisi ve kısa zaman önce kaybettim. Babam Emekli Sandığı’na tabi ve 30.09.2008 den önce vefat etmişti. Babam ve kocamdan aylık alabilir miyim?

 • Hatice türkoğlu17 Ağustos 2017 15:51

  Ben emekli sandığından emekliye bekarım.sskdan emekli ölen babamdan yetim aylığı alabilir miyim?

 • canangültekin63@hotmail.com17 Ağustos 2017 11:06

  Kendim emekli sandığından emekliyim. Esimden ayrıldım .annem emekli sandığı.babam SSK emeklisi her ikisinde 2008 den önce vefat etti. Hem annemden hemde babandan maaş alabilirmiyim

 • Ayse eraslan15 Ağustos 2017 19:42

  Esinden ayrılmıs olan kadın bir iste çalısırsa sgk lı babasının bağkur maasını alabilirmi

 • Kamil çelik13 Ağustos 2017 16:02

  Merhaba; Annemin dul ve yetim maaşını aynı anda alma durumu nedir. Rahmetli dedem SSK emeklisiydi ve 30.08.2006 yılında vefat etti . Rahmetli babam da SSK emeklisiydi ve 20.08.2007 yılında vefat etti Babamın emekliliğinden dolayı annem dul maaşı alıyor. Zaruri ihtiyaçları nedeniyle annem ;2006 yılında vefat eden dedemden kalma yetim aylığı için başvuru yapmak istiyoruz .Sonuç ne olur? Teşekkürler..

 • Şengül Akoglu 13 Ağustos 2017 03:01

  Annem ssk emeklisi, babamda ssk emeklisiyi, annem babamdan dul aylığı alıyor. annemin babası Bağkur emeklisiydi 1999 da vefat etti.Annem babasından maaş alabilirmi?

 • canan ferferi12 Ağustos 2017 17:46

  eşim 26 şubat 2017de vefat etti bagkurra 618 gün ödemesi var nasıl emekli yapabilirim

 • Arife kaya12 Ağustos 2017 10:00

  Baban 1995 te vefat etti tarım dan emekliye ben tek olarak yetim aylığı ne kadaralabilirim

 • Ayten Atmaca12 Ağustos 2017 08:35

  2000 yılında babam vefat etti.Bagkur emeklisi.Ben 8 ay oldu SSK dan emekli oldum.Eşimden 1buçukyil oldu boşandim. Annem babamın maaşıni aliyo. Bende babamın maasindan alabiliyomuyun.Kaçta kaçını alabiliyorum.Annemden kesip bana mı vericekler

 • Hulya 11 Ağustos 2017 19:26

  Annem babamdan ssk emeklis alıyor dedemde yeni öldü dedem de yurt dışından emeklisi var annem dedemden de maaş ala bilirmi teşekkürler

 • Füsun cndk10 Ağustos 2017 14:57

  Ben ssk calisaniyim dulum babam 2017 yılbasinda vefat etti üvey annem maasini aliyor peki sskdan emekli babamın maasini bende alabiliyormuyum

 • Nurcan Büyükcan10 Ağustos 2017 01:04

  2015'de SSK'dan emekli oldum.2007'de vefat eden Bağkur emeklisi babamdan maaş alabilirmiyim.Teşekkürler

 • ÖZLEM KARA09 Ağustos 2017 17:01

  EŞİNDEN YENİ DUL AYLIĞI BAĞLANMIŞ BİRİ SİGORTALI BİR İŞTE ÇALIŞTĞINDA DUL AYLIĞI KESİLİYOR MU ? TEŞEKKÜR EDERİM

 • Neriman kök 09 Ağustos 2017 07:43

  Ben ssk calisaniyim dulum babamda sskdan emekli babamın maasini alabiliyormuyum

 • ddvlet pögè08 Ağustos 2017 04:05

  Emekliyim babamdan maas allabilirmiyom dulum hamurdan emekliydi

 • devliet poge08 Ağustos 2017 04:01

  Kendim emekliyim dulum babamdan bakur emeklidi parasi alabilirmiyim

 • Ayşe İzci08 Ağustos 2017 00:26

  Esimden ayrıldim. Emekli sandiğı emeklisiyim. Bir de serbest işyerim var. Bagkur eneklisi vefat eden babamın ayliğını alabilir miyim?

 • Dilek M. 07 Ağustos 2017 17:42

  Eşimden ayrıldım. Meb de sgk lı kadrolu öğretmenlik yapıyorum. Babam 2006 da bağ-kur emeklisi olarak vefat etti. Babamdan maaş alabilir miyim?

 • aysel Kılıç 05 Ağustos 2017 16:09

  Baba ölüm maaşı alırken kendi sigortami isteğe bağlı ödenirmi

 • nilay uçansoy04 Ağustos 2017 20:08

  ben ssk dan emekli dul bir bayanım babam emekli snadğından emelki vefat ettii hem kendi aylığımı hem babamdan maaş alabilrmiyim

 • Sinan sungur03 Ağustos 2017 21:23

  Annem ssk emeklisi ölen dedemde bağkur emeklisi annem dedemin emekli maasini alabilirmi bor bilgi alabilirmiyim deden 2007 yilinda vefat etmisti annem emekli olmadan once aliyordu sonradan emekli olunca kesildi muracaat etsek tekrardan alirmi

 • Zerrin Temiz01 Ağustos 2017 16:00

  Babam emekli sandığı emeklisiylen 2012 de vefat etti.Ben ssk emeklisiyim dul bayanım yeni yasa düzenlemesine göre babamdan yetim aylığı bağlatabilirmiyim .saygılar

 • Ruhsar yekenkunrul30 Temmuz 2017 23:55

  Ben bağ kurdan emekli.maaşı alıyorum kesimde SGK dan emekli. Esim ölünce onu da alıyorum annem bagkur babam SGK dan ben bunlardan birini de alabilirmiyim babam 1994 de vefat etti annem de,2016 vefat etti beni aydinlatirsaniz çok memnun olurum.

 • Emine FİDAN29 Temmuz 2017 13:54

  Ben SSK.emeklisiyim.annem Kıbrıs SSK.emekli vefat etti .zulüm yetim maaşı alabilirmiyim

 • Birgül Gezici (Çağlar 27 Temmuz 2017 14:13

  Bu sayfaya üç kere yazdım ama bir cevap alamadım lütfen sorularıma bir cevap verir bana yol gösterirseniz sevinirim

 • Birgül Gezici 27 Temmuz 2017 14:06

  Merhaba ben üç yıl önce eşimden ayrıldım kendim ssk emeklisiyim babam 1990yılında annem 1999yılında vefat ettiler ikiside sok emeklisiydi ben şu an çok mağdurum bana anne ve babamdan maaş bağlanırmı ne yapmalıyım

 • kamile köse26 Temmuz 2017 11:17

  bn 94 95 yılında asımdem ayrıldım ne o bn evlenmedık bırduyuma gore esımı vefatı halınde emeklı maasına muracad edıp olen esımın aylıgını alabılırmıyım

 • Fatma Karaçelik 26 Temmuz 2017 09:33

  Merhaba ben eşimle ayrıyım 2 tane çocugum var babamın 1800 gün sigortası var babamın maaşını alabilirmiyim acaba

 • Yasemin ozipek24 Temmuz 2017 13:53

  Ben ssk müteahhitlik firması personel ve muhasebeden emekli babam ssk mimusavirliginden emek miydi alabilirmiyim ayligini

 • naile yılğın22 Temmuz 2017 11:29

  eşim sigortadan emekli 2007de eşimi kaybettim babam bağkurdan emekli 30 yıl oldu babamı kaybedeli babamın maaşınıda alabilirmiyim teşekkür ederim

 • Gülhan Kuzey18 Temmuz 2017 11:30

  Annem 2014 yılında vefat etti.kendisi üvey babamın vefatından sonra üvey babamdan dolayı hem almanyadan hemde sgk dan emekli maaşı alıyordu.Bana üvey babamın emekli maaşları bağlanırmı?kendim sgk dan isteğe bağlı prim ödeyip emekli oldum.ve eşimden boşandım.yani bekârım.açıklık getirirseniz sevinirim.

 • ahmet aktaş17 Temmuz 2017 22:48

  üçüncü maaş mümkünmü