Emekliler 1 yıl geçinebilmek için kaç yıl çalışmalı

Komsomolskaya Pravda gazetesi tarafından yapılan bir araştırmada farklı ülkelerde emeklilerin bir yıllık ihtiyaçlarını gidermek için çalışma hayatlarında ne kadar süre emek vermeleri gerektiğini hesapladı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 20.06.2018 - 09:01
    Son Güncelleme: 19.03.2019 - 18:49

İhtiyarlıkta bir yıllık geçimini sağlaması için, vatandaşların emeklilik öncesi ne kadar süre çalışması gerekiyor? Komsomolskaya Pravda gazetesi, farklı ülkelerde emeklilerin bir yıllık ihtiyaçlarını gidermek için çalışma hayatlarında ne kadar süre emek vermeleri gerektiğini hesapladı. Rusya'da ve Türkiye'de bu süre kaç yıl? 

Gazetenin oluşturduğu tabloya göre, vatandaşların ihtiyarlık döneminde bir yıllık geçimlerini sağlamak için, emeklilik öncesi en fazla çalışmaları gereken ülke Meksika (3 yıl 10 ay). Bu süre Danimarka'da 3 yıl 7 ay, Gürcistan'da 3 yıl 7 ay, ABD'de 3 yıl 5 ay, Estonya'da 3 yıl 2 ay, Ukrayna'da 3 yıl 1 ay.

Rusya'da çalışabilir nüfusa dahil olan kişilerin, emekli olduklarında bir yıllık geçimlerini sağlayabilmek için 2 yıl 4 ay, Türkiye'de çalışanların 2 yıl 1 ay çalışmaları gerektiği hesaplandı. Fransa'da ise bu süre 3 yıl 2 ay.

Bloomberg ajansının haberinde, Rusya'da emeklilik yaşının erkeklerde beş yıl artırılarak 65 yaşa, kadınlarda seki yıl artırılarak 63 yaşa çıkarılacağını iddia edilmişti. 

Ülkede emeklilik yaşının kademeli oalrak 2019 yılında artırılmaya başlanacağı, emeklilik yaşında yeni sürelere geçiş sürecinin en az beş yılda tamamlanmasının planlandığı öne sürülmüştü. Etiketler: geçinme, emekli, çalışma
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Emekliler 1 yıl geçinebilmek için kaç yıl çalışmalı