FDA 'O ilacı kullanmayın' uyarısı yaptı!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) mide yanması için satılan Zantac markalı ilaçların kanser riskini artırdığını belirterek kullanılmaması uyarısında bulundu.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 02.04.2020 - 11:18
    Son Güncelleme: 02.06.2020 - 01:27

FDA çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketlerden uzun süre depolandığında kansere neden olan madde birikimine yol açtığı saptanan ilacın satışına son verilmesini istedi.

Daire, ranitidin olarak da bilinen ilacı reçetesiz kullananlara derhal bırakma, hekim önerisiyle kullananlarasaysa alternatif tedaviler için doktorlarına danışma çağrısı yaptı.

Pek çok üretici aylar önce ranitidini piyasadan çekmişti.

FDA, eylül ayında yaptığı açıklamada, ilacın insanlarda kanserojen olduğu düşünülen ve N nitrosodimetilamin (NDMA) adı verilen bir tip nitrözamin maddesi içerdiğini belirtmişti.

FDA'nın ilacın kullanımını sınırlama kararı, Valisure isimli bir eczane tarafından yürütülen araştırmanın sonuçları üzerine alındı. Valisure yaptığı testlerin ranitidin içeren tüm ürünlerde FDA'nın günlük limitlerinin çok üzerinde NDMA bulunduğunu gösterdiğini ve ilacın derhal piyasadan kaldırılması gerektiğini açıklamıştı.

Daire, hastalara NDMA içermeyen diğer mide yanması ilaçlarını kullanabileceklerini söyledi.Etiketler: FDA, İLAÇ, UYARI, KANSER
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
FDA 'O ilacı kullanmayın' uyarısı yaptı!