Fırat Kuruca’dan çarpıcı açıklamalar

AvivaSA CEO’su Kuruca, Türkiye’de insanların emeklilik için yaptığı tasarruf oranlarını yetersiz bularak, her bireyin senelik ortalama 3200 euro biriktirmesi gerektiğini söyledi.

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 10.02.2017 - 14:14
  Son Güncelleme: 18.02.2020 - 00:36

SIGORTAGUNDEM.COM

AvivaSA CEO’su Fırat Kuruca, BES, Türkiye'de tasurruf ve hisselere  yönelik çarpıcı açıklamalar yaptı. Bloomberg HT’de Arzu Maliki'nin sunduğu "Üst Düzey" programına konuk olan Fırat Kuruca BES için, "Bireysel Emeklilik’te otomatik katılımla yeni bir devir başlıyor diyebiliriz“ dedi.. Türkiye'de emeklilik için yapılan tasarruf oranlarının yeterli olmadığını işaret eden AvivaSA CEO’su Kuruca, her bireyin ortalama 3200 euro senelik emeklilik tasarrufu yapması gerektiğini ifade etti. Fırat Kuruca, üç yıl önce Borsaya gelen AvivaSA hisselerinin de yatırımcısına yüzde 50 kazandırdığını belirtti, "Dünyanın en büyük fonları AvivaSA'ya yatırım yapmış durumda“ dedi.

AvivaSA CEO Fırat Kuruca, Arzu Maliki’nin sorularına şu yanıtları verdi.

BES ÇOK CAZİP BİR SİSTEM

-Otomatik Katılım'da (BES) son gelişmeler neler?

- Öncelikle Bireysel Emekliliğe katılımın oldukça iyi bir inisiyatif olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 2003 yılında yani 13 sene evvel hayatımıza giren Bireysel Emeklilik’te otomatik katılımla yeni bir devir başlıyor diyebiliriz. Öncelikle bine aşkın çalışanı olan şirketler buna dahil olacak, daha sonra 250 ve 100'ü aşkın çalışanı olan şirketler 2 senelik bir süre içinde Otomatik Katılıma dahil olabilecekler. Sistemdeki Cayma opsiyonunu değerlendirmek için henüz erken diye düşünüyorum.
Devlet katkılarıyla beraber gayet cazip bir sistem. Türkiye'de sistem işveren katkısıyla daha da cazip hale gelecektir.

-Türkiye'nin tasarruf açığı ve BES'in katkısı nasıl olur?

- Aviva'nın Avrupa'da 9 ülkede yaptığı araştırmada, Gayri Safi Milli Hasıla‘ya göre emeklilik dönemi için en fazla tasarruf açığı olan ülke Türkiye. Bizde emeklilik yaşı oldukça gençtir, mesela 48 yaşında emekli olan var. Bundan sonra yaş biraz artacaktır ama Türkiye oldukça genç bir emeklilik nüfusuna sahip. Çalışan nüfusun emekli nufusuna oranı da oldukça azalıyor, buna bakıldığında Türkiye'nin emeklilik dönemi ihtiyaçları çok fazla. Türkiye'de insanların emeklilik için yaptığı tasarruf oranları yeterli değil, aşağı yukarı her bireyin ortalama 3200 euro senelik emeklilik tasarrufu yapması gerekli.

-AvivaSA'nın çalışmaları neler?

-1 milyona yakın bir müşteri kitlemiz oldu son 13 sene içerisinde ve otomatik katılımla daha da fazla müşteriye ulaşmayı düşünüyoruz.

BİR SENE İÇİNDE MÜŞTERİ SAYISINI 2’YE KATLAYABİLİRİZ

-AvivaSA 2016'da nasıl bir sene geçirdi?

-Bireysel Emeklilikte %30'a yakın bir büyüme kaydettik toplam fon büyüklüğünde, 800 bine aşkın müşteriye ulaştık, aşağı yukarı 12 milyar fon ile kapattık 2016'yı. 2017'de BES ile beraber katılımcı sayımızda artış bekliyoruz. Bu sene içerisinde 6-6.5 milyon kişi otomatik katılıma dahil olacak, AvivaSA'nın da payı %25 seviyesinde olduğunu düşündüğümüzde oldukça yüksek bir rakamdan bahsediyoruz. 1 sene içerisinde müşteri sayısını 2'ye katlayabiliriz.
İlk raundda 450 şirketin olduğunu görüyoruz, bunların 130 tanesiyle anlaşma yapmış durumdayız, bilindik markalar var ve ilk katkı paylarını da ödediler. 300 bine yakın katılımcıyı da daha Ocak-Şubat aylarında gördük.

BİREYSEL EMEKLİLİK FONLARI BORSAYA GELECEK

-AvivaSA'nın hisse senedi performansı nasıl?

-Biz 2014 yılında halka arz olmuştuk, oldukça başarılı bir halka arzdı, son 4 seneninde en büyük halka arzıdır İstanbul Borsası açısından. Yatırımcılarımıza da çok iyi performans sağladığımızı görüyoruz. Halka arzımızdan beri %50 değer kazandırdık, oldukça iyi bir performanstı.
Umarım Bireysel Emeklilik Fonları da Borsa'ya Türk yatırımcılar lehine yabancı ağırlığını artıracaktır, ilgi gösterecektir. Dünyanın en büyük fonları AvivaSA'ya yatırım yapmış durumda, Türkiye'ye oldukça uzun vadede bakıyorlar ve bizde bu inançlarını boşa çıkartmıyoruz.

-Hayat Sigortası tarafında nasıl performans gösterdiniz?

-Maalesef burada da olması gereken seviyede değiliz. Pazar yeterince gelişmiş değil, müşteri farkındalığı az, pazara yeni ürünlerin katılması lazım. Ama son 5 senede biraz daha ilerleme oldu. Biz önümüzdeki 3 sene içinde İngiliz ortağımız Aviva ile yeni ürünleri de piyasaya süreceğiz.

-Varlık Fonu hakkındaki düşünceleriniz?

-Emeklilik fonları zaten Gayrimenkul Yatırım Fonlarına, Altyapı Fonlarına, Melek Yatırımcı Fonlarına ve Türkiye Varlık Fonu‘na yatırım yapabiliyor. Yani Varlık Fonları da yatırım yapabileceğimiz fonlardan bir tanesi. Bu yeni oluşum da bize bir olanak sağlayacak.Etiketler: bireysel emeklilik, BES, Arzu Maliki, hayat sigortası, otomatik katılım, Fırat Kuruca, Üst Düzey, Türkiye, emeklilik tasarrufu, AvivaSA, Varlık Fonu
YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • SİZLERİ ALLAH,A HAVALE EDİYORUM.10 Şubat 2017 18:42

  Ülkeyi yiyipte bitirenlerin yanında çalışanlardan daha ne beklersinizki pastaya hep beraber ortak olmuşlar birde DALGALARINI geçiyorlar .

 • mimribar.10 Şubat 2017 18:40

  SENİN TUZUN KURU BU YÜZDEN RAHAT KONUŞUYORSUN PEKİ EMEKLİLER NE YAPACAK GEÇİM YÜZÜNDEN aldığımız maaşlarımız bile yetmediğinden birde bankalara borçlandık sen neden bahsediyorsun hangi ülkede yaşıyorsun tabiki 15000 tl maaş alırsanız ülkede insanların nasıl zorlan geçindiklerinide bilmezsiniz .

 • Tolga Daniş10 Şubat 2017 17:42

  Oldu gözlerim doldu

 • selami10 Şubat 2017 17:41

  arkadaş herkesin kendi aldığı maaşı aldığını sanıyor galiba

 • HERKES Mİ10 Şubat 2017 16:40

  3200 euro yani 12 bin 500 lira. Asgari ücret ayda bin 400 liradan yılda yapar 16 bin 800 lira. Türkiye'de kaç kişi asgari ücretle çalışıyor? Herhalde benden iyi biliyordur muhterem. Ama diyor ki, "Sen eşek gibi çalış. Bir yılda 16 bin 800 lira kazan. Bunun 12 bin 500 lirasını biriktir (Tabii ki sistem içinde.) Geri kalan 4 bin 300 lirayla bir yıl boyunca kiranı öde, çoluğunla çocuğunla ye. Ne yaparsan yap."

 • Analist10 Şubat 2017 15:52

  Bu ekonomide ayda yaklaşık 1050 TL biriktirmemizi önermiş. Ekmek bulamayan pasta yesin diyor.

 • Osman Güzel10 Şubat 2017 15:46

  Siz dalga mı geçiyorsunuz Allahaşkına ? Maaşlar kaç lira da EUR 3200 birikmesi gerekiyormuş.O birikimi yapanlar CEO ya da Direktörler. Zaten zirveye çıkanlar, eş ,dost, akraba, metres, sevgili asansörlerini kullanıyor. Boğaziçili Boğaziçiliyi çekiyor.ODTÜlü ODTÜlüyü. Mason, tarikat, hemşehri üçgenlerine girdin mi girdin..Ya sadece çalışıp, haysiyetle çalışanlar mı yılda EUR 3200 biriktirecekler ? AVİVASA CEOsu, biraz kafasını çalıştırSA !

 • serhat10 Şubat 2017 15:43

  Şaka herhalde

 • osman10 Şubat 2017 14:48

  bunlar euro ile maaş aldıkları için rahat konuşuyorlar demesi kolay biriktirmesi o kadar kolay mı?

 • aslı10 Şubat 2017 14:48

  kaç Türk yılda 3200 euro kazanıyor, sayın genel müdür önce onu hesaplasın

 • Firat10 Şubat 2017 14:46

  Bu finansçılar başka bir Türkiye'de yaşıyorlar. Kendi söylediklerine kendileride inaniyorlar hani .

Fırat Kuruca’dan çarpıcı açıklamalar