Fiyat serbestliği rekabeti artıracak

Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Çetin,trafik sigortası prim tutarlarına getirilen fiyat düzenlemesini değerlendirdi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 09.01.2014 - 11:44
    Son Güncelleme: 26.11.2019 - 04:54
Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Çetin,  “Fiyat serbestisinin, son yıllarda sektörde diğer branşlarda olan rekabetçi yaklaşımı trafik sigortasında da artırabilecek” dedi.

Trafik sigortası prim tutarlarına getirilen fiyat düzenlemesi sektör paydaşları tarafından olumlu karşılandı. AA muhabirine düzenlemeyi değerlendiren Güneş Sigorta Genel Müdürü Serhat Süreyya Çetin, trafik sigortası prim tutarlarına esneklik sağlayan düzenlemelerin sektördeki rekabetçiliği artıracağını belirterek, "Fiyat serbestisi, son yıllarda sektörde diğer branşlarda olan rekabetçi yaklaşımı trafik sigortasında da artıracaktır" dedi.

Toplamda 17 milyon sürücüyü yakından ilgilendiren yeni trafik sigortası düzenlemesine ilişkin bilgiler veren Çetin, "Yeni düzenlemeyle birlikte trafik poliçelerinin fiyatlandırma esaslarını belirleyen tarife talimatı değiştirildi. Böylelikle şirketlere, istatistiki sonuçlarını kendilerine özgü bir tarife modeliyle fiyatlama serbestisi geldi. Aslında bu serbesti, son birkaç yıldır önemli ölçüde uygulanıyordu.

Serbestiyi sınırlayan tek husus minimum ve maksimum fiyat bandı uygulamasıydı. Buna göre şirketler il, araç tarife grubu ve bireysel/ticari ayrımı bazında belirledikleri başlangıç primlerini, hasarsızlık basamak indirim/artırımları uygulandıktan sonra başlangıç primlerinin en fazla yüzde 10 altına indirebiliyorlardı. Üst bant ise yüzde 500 olarak uygulanmaktaydı" diye konuştu.

Alt ve üst bant uygulamanın kalkmasıyla şirketlerin, isterlerse belirledikleri başlangıç primlerinin altına istedikleri oranda düşebileceklerini aktaran Çetin, "Bu değişiklikler hiçbir şekilde risk primini etkilemeyeceğinden, doğru primin alınması için tamamen yeni bir ortam gerektirmiyor. Aksine düşük riskli sigortalı ile yüksek riskli sigortalı primlerini daha geniş bir aralıkta belirleyebilme fırsatı sunuyor. Özellikle müşteri penceresinden bakıldığında, önceye göre müşteri bazlı fiyatlama yapma olanağının arttığını söyleyebiliriz" değerlendirmesini yaptı. Düzenlemeyle fiyatı belirleme aşamasında sigortacılara geniş bir inisiyatif getirdiği yönündeki yorumlara katılmadığını bildiren Çetin, "Hali hazırda bant sisteminde de şirketler başlangıç primlerini serbestçe belirleyebiliyorlardı. Fiyatlamada pazar dinamikleri, her zaman sınırların belirlenmesinde en etkili faktör olmuştur. İçinde bulunduğumuz serbest rekabet ortamında da fiyatların serbestçe belirlenebilmesi gerekiyordu ve düzenleme bize bunu getirdi" ifadelerini kullandı.  

Sürücülerin kazaya karışma oranlarının hali hazırda indirim alabildiğini, düzenlemeyle bu konuda yeni bir uygulama olmadığını dile getiren Çetin, şöyle devam etti: "Sigortalı, poliçesi süresince herhangi bir kazaya karışıp hasar yapmazsa, poliçesini yenilediğinde belli bir oranda indirim hakkı kazanır. Böylelikle hasar yaparak sisteme maliyet üreten sigortalıya göre daha düşük bir maliyetle sigorta ihtiyacını karşılayabilir. Günümüz tarifelerinde de bu orana dikkat ediyoruz. Sigortalının sadece poliçe süresindeki kaza durumuna değil, geriye dönük kaza istatistiklerine de bakıyoruz. Hasarsızlık oranını fiyatlama çalışmalarında bir tarife değişkeni olarak kullanıyoruz. Bu nedenle yeni bir uygulama olarak ifade edilmesinin çok da doğru olmadığı görüşündeyim."  

 "Düzenleme müşteri ve sigortacı için memnuniyet verici"

Getirilen düzenlemenin hem sektör hem de sürücüler açısından olumlu bir yenilik olduğunu kaydeden Serhat Süreyya Çetin, "Serbest piyasa ortamında fiyatlamanın şirketler tarafından serbestçe belirlenmesi son derece olumlu bir gelişme. Diğer taraftan sigortalılar açısından da olumlu uygulamaları barındırıyor. Bu nedenle düzenleme her iki taraf için de memnuniyet verici" dedi.  "Düzenleme sektördeki rekabetçiliği nasıl etkileyecek?" sorusuna ise Çetin, "Teorik olarak baktığımızda değişikliğin tek başına etkili olacağı görüşünde değilim. Fakat yeni uygulama ile, risk skalasında bazı sigortalıların primleri artacak bazılarının ise düşecektir. Fiyat serbestisinin, son yıllarda sektörde diğer branşlarda olan rekabetçi yaklaşımı trafik sigortasında da artırabileceğini düşünüyoruz" yanıtını verdi.

 “ Hazine, trafik sigortası prim tutarlarının değiştirilmesini isteyebilecek"

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Atilla Oksay ise kamuoyunda "zorunlu trafik sigortası" olarak bilinen Karayolları "Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası" primlerinin 2008 yılından itibaren Hazine Müsteşarlığı tarafından yayımlanan yönetmelik hükümleri çerçevesinde şirketler tarafından serbestçe belirlendiğini anımsattı.  Yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle indirim ve artırım basamakları muhafaza edildiğini, uygulanacak indirim ve artırım oranlarının belirlenmesinin şirketlere bırakıldığını aktaran Oksay, "Bunun yanında indirim - artırımların nasıl hesaplanacağı, gerekli bilgilerin ibraz edilememesi durumunda prime ne kadar yükleme yapılacağı, primlerin azami ne kadar artırılabileceğine ilişkin oranlar da şirketlerce serbestçe belirlenebilir hale gelmiştir" bilgisini verdi. Hazine Müsteşarlığı'nın denetim ve gözetim işlevinin devam ettiğini dile getiren Oksay, "Şirket tarifeleri hakkında şirket yetkili aktüeri tarafından hazırlanacak rapor denetime hazır olacak şekilde şirket merkezinde saklanacak ve tarifelere ilişkin özet gerekçeler şirketlerce tarifelerle beraber Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'ne iletilecektir. Hazine Müsteşarlığı, sigorta şirketlerinin mali bünyelerinin güçlendirilmesi, sektörde haksız rekabetin engellenmesi, sigorta şirketlerinin sigorta yapmaktan kaçınmasının önlenmesi amaçlarıyla sigortacılık esasları çerçevesinde trafik sigortası prim tutarlarının değiştirilmesini isteyebilecek" diye konuştu.

"Hiç hasar yapmamış kişilere, yüzde 20'den daha yüksek hasarsızlık indirimi uygulanabilecek"

Yapılan düzenlemeyle, zorunlu trafik sigortasında daha şeffaf bir sistem kurulduğunu belirten Oksay, şunları kaydetti: "Tüketicilerin doğru fiyatla buluşabilmeleri net bir şekilde serbest tarife rejiminden geçmektedir. Örneğin trafik sigortasında uygulanmakta olan en yüksek hasarsızlık indirimi oranı yüzde 20 iken, tarifelerin şirketlerce serbestçe belirlendiği kasko sigortalarında hasarsızlık indirim oranları yüzde 60'a kadar ulaşmaktadır.  Dolayısıyla, yıllarca sistemde yer alan ve hiç hasar yapmamış kişilere, değişiklik sonrasında yüzde 20'den daha yüksek hasarsızlık indirimi uygulanabilecek ve bu segmentte yer alan sigortalılar poliçelerine daha düşük prim ödeyerek kavuşabileceklerdir. Bunun yanında hasar frekansı yüksek sigortalılar ise sisteme yükledikleri yük oranında daha yüksek prim ödeyecekler ve hasar daha hakkaniyetli bir şekilde paylaşılacaktır."  
 


Etiketler: güneş sigorta, trafik sigortası, Serhat Çetin
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Fiyat serbestliği rekabeti artıracak