Generali sağlığa iki iddialı ürünle giriyor

Gerekli lisansı olmasına rağmen sağlık branşında faaliyet göstermeyen Generali Sigorta, bu alanda iki yeni ürün üzerinde çalışıyor. Mine Ayhan, hayat sigortası için de lisans başvurusu yapacaklarını söylüyor...

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 12.08.2016 - 15:43
  Son Güncelleme: 14.07.2020 - 04:46

AKILLI YAŞAM

Türkiye’de en uzun süre faaliyet gösteren yabancı şirketlerden biri olan Generali Sigorta, farklı branşlara girmeye hazırlanıyor. Sağlık branşında lisansı olmasına rağmen bu alanda faaliyet göstermeyen şirket, iki yeni sağlık ürünü üstünde çalışmalarını sürdürüyor. Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan, “Bu iki ürünün arkasından hayat sigortası da gündeme gelebilir. Sağlık branşında lisansımız var ama hayat tarafında lisans başvurusu yapacağız” diyor.

Mine Ayhan ile Generali Sigorta’nın yeni hedeflerinin yanı sıra sigorta sektörünün durumunu Akıllı Yaşam'a anlattı...

Sektör ve Generali Sigorta açısından yılın ilk yarısı nasıl geçti?

Yılın özellikle ilk 4 ayının Türkiye’deki tüm şirketler için çok kolay geçmediğini düşünüyorum. Şirket olarak bizim için de kolay geçmese de bu dönem için belirlediğimiz hedeflere ulaştığımızı söyleyebilirim. Şirket olarak verimlilik ve sürdürülebilir karlılık sağlayabilmek için gerek oto gerekse oto dışında dengeli ilerlemeye çalışıyoruz. Hem orta vadede gidişatı olumlu gördüğüm hem de hedeflerimizi tutturduğumuz için yılın ilk aylarını pozitif olarak değerlendirebiliyorum.

Sektör ortalamasıyla kıyaslandığında sizin büyüme oranınız ne düzeyde?

Generali olarak ilk 6 aydaki büyümemiz sektör ortalamasının üzerinde. Sonuçlardan oldukça memnunuz. 2016 yılı sonuna kadar da yakaladığımız bu büyüme hızının devam edeceğine inanıyorum.

Yıl sonu için büyüme beklentiniz nedir? 2016 sektör için nasıl bir yıl olacak? Hangi branşlarda büyüme bekliyorsunuz? Büyüme yine oto sigortalarında mı olacak?

Sigorta sektörü olarak 2016 yılından oldukça umutluyuz. Esasında bu yıl da aşmamız gereken zorluklar var. Ancak bu Türkiye sigortacılık sektörü için yeni bir durum değil. Daha zor dönemlerden geçen bir pazar olarak bu yıldan pozitif sonuçlar bekliyoruz. Bu yıl da her yıl olduğu gibi oto sigortalarında önemli bir büyüme bekliyoruz, ancak sektördeki pek çok şirket oto sigortası dışındaki branşlarda büyüme için yılın geri kalana odaklanacak gibi görünüyor. Maalesef oto sigortası dışındaki branşların penetrasyonu (sigortalanma oranı) oldukça düşük. Ancak bu aynı zamanda pazarın büyümesi için önemli bir fırsat olarak görüldüğüne göre Türkiye ekonomisine de katkı sağlayacak olumlu bir süreç olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Generali Sigorta hangi alanlarda büyüyecek, hangi alanlarda frene basacak?

Kasko, ev sigortası, ferdi kaza branşlarında var olmaya devam edeceğiz. Bir yandan da yeni ürün arayışlarımız var. İki yeni sağlık ürünü üstünde çalışıyoruz. Hatta bu iki ürünün arkasından hayat da gelebilir. Sağlık branşında zaten lisansımız vardı, hayat tarafında lisans başvurusu yapacağız. Bunun yanı sıra oluşturduğumuz müşteri ilişkileri stratejisi sayesinde müşterilerimizle oldukça yakınız, onları dinleyip hayatlarını kolaylaştıracak servisler geliştiriyoruz. Yaptırdığımız bağımsız araştırmaların sonuçlarına göre, müşterimizin yüzde 60’ından fazlası Generali Sigorta’yı yakın çevresine tavsiye ediyor. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Türkiye Çağrı Merkezi Ödülleri’nde 7/24 Kişisel Sigorta Danışmanlığı Merkezimiz ile “En Övgüye Değer Çağrı Merkezi” ödülünü, farklı sektörlerden aynı kategoride yarışan dev firmalar arasından sıyrılarak aldık. Tavsiye edilen marka olduğunuzda tüketicilerin size yaklaşımı daha açık oluyor, markayı, ürün/hizmeti herhangi bir dayatma sonucu almadıkları için daha sıcak bir ilişki kurabiliyoruz. Bu bizim açımızdan mutluluk verici bir sonuç. Dolayısıyla bu yıl müşterimizin memnuniyetini artırmak için “yalın ve akıllı” çözümler üretmeye odaklanacağız.

Generali’nin internetten sigorta satışında başarılı olduğu örnek bir ülke var mı?

Cevap olarak tek bir ülkenin adını vermem zor. Çünkü Generali Grup Avrupa’da direkt satış alanında lider konumda. Ayrıca pek çok ülkede, geçmişte her iki kanalın nasıl bir arada kullanacağına dair kafa yorduğumuz geleneksel ve direkt satışlarda birinci sırada yer alıyoruz. Buna örnek olarak Almanya, İtalya ve Macaristan’ı gösterebilirim.

Bu alandaki büyüme planınız nedir?

Dijital tarafta satış odaklı büyümeden ziyade tüketicileri bilinçlendirmeyi ve marka bilinirliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Bildiğiniz dijital alanda büyüme deneyim, yatırım ve zaman isteyen uzun bir süreç. Ancak Generali olarak orta ve uzun vadede bu alanda rekabet avantajı kazanmış bir şirket olarak varlığımızı sürdüreceğiz.

Son dönemlerdeki yasal düzenlemeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye gelişmekte olan bir ülke ve doğal olarak yasal düzenlemeler de sürekli gelişiyor. Biz de diğer sektörlerde olduğu gibi gelişmeleri yakından takip ederek, karar vericilerin tüm sigorta sektörü adına doğru kararlar verebilmesi için gerekli desteği sağlamalıyız.

Size göre Türk sigorta sektörünün en büyük sorunu nedir?

Sigorta sektörü olarak yaşadığımız sıkıntıların başında, zorunlu sigortalar haricinde penetrasyonun oldukça düşük olması ve Türkiye sigorta pazarının yeteri kadar büyüyememesi geliyor. Sigorta sektörünün toplam prim üretiminin yaklaşık yüzde 30’unu trafik sigortaları oluşturuyor. Kişilerin ihtiyaç duyduğu sigortaları yaptırması bir yana, zorunlu olan ürünlerde dahi penetrasyonun düşüyor olması sigorta sektörü açısından önemli bir sorun. Bu noktada ilgili dernekler ve sektörün oyuncuları olarak bizlerin vatandaşlara sigortanın neden yapılması gerektiğini iyi anlatmamız gerekiyor.

“2017 SONUNA KADAR TAŞLAR YERİNE OTURACAK, TRAFİK SİGORTASI UCUZLAYACAK”

İstatistik ve şirketler arası veri paylaşımının önemine değinen Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan, 2017 yılının sonuna doğru şirketlerin bu verileri daha iyi kullanıp daha uygun fiyatlarla hizmet verebileceğini düşünüyor. Özellikle trafik sigortası kaynaklı değişiklikler sonrası sektörün geleceğine yönelik beklentilerin pozitife döndüğüne dikkat çeken Ayhan, asıl başarının ise ancak uzun vadede yakalayabileceği görüşünde. Mine Ayhan, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Yeni kanunun hemen sonrası fiyatlarda yüzde 5 civarında düşüşler görüldü. Vatandaşta bizden kaynaklanan, 'Çok fiyat artırdılar, bir an önce kâr etmenin peşindeler' gibi yanlış bir algı oluşmuştu. Bugün keşke ‘Artık tamam, her şey ayarlandı, rezervlerimizi ve maliyetlerimizi biliyoruz. Fiyatlarımızı da ona göre hesaplayabiliyoruz' diyebilsem. Ama diyemiyorum. Şirketler ancak 2017 sonunda fiyatlamayı doğru yapabilir hale gelecek. Şu anda bir ara noktadayız, şirketler daha iyi hesaplar yapabiliyor. Ama biz hâlâ tarifelerimizi iyi sürücüyle kötü sürücüyü birbirinden ayıracak şekilde yapamıyoruz. Şu anda 20 milyon aracın 16 milyonu trafik sigortası yaptırıyor. 10 milyon hususi aracın da 9 milyonu sigortalı. Ülkemizde trafik sigortalarında hasar gelme oranı yaklaşık yüzde 7.5-8'lerde. Maliyetlerimizi doğru hesaplayabilmek için trafik cezası almış, trafik kural ihlali yapan sürücüler ile kurallara saygılı sürücüleri ayırt edebilmemiz gerekiyor. Avrupa'da araç sürücüsü, aynı zamanda sigortalı olarak

poliçede ismi yazılmış olan kişidir. Orada sigorta şirketleri bu kişinin sürücülük tecrübesi ve kurallara uymasına göre sigorta fiyatını belirliyor. Bizde ise poliçeyi satın alan ile arabayı kullanan kişi aynı olmayabiliyor. Bu yüzden tarifede bir sıkıntı oluşuyor."Etiketler: Mine Ayhan, Generali Sigorta
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ventura27 Ağustos 2016 14:36

  o kırlent yastıkların hali nedir :)

 • sigortacı15 Ağustos 2016 07:59

  Avrupa'nın en büyük 3. sigorta şirketidir Generali. Türkiye yatırımlarını arttırıyor, bu çok açık. Eminim, çok daha iyi yerlere gelecekler, Türkiye'deki kadrosu da çok profesyonel bir ekip ayrıca.

 • CanK12 Ağustos 2016 18:16

  sağlık branşında da aynı başarıyı yakalayacaklarına inanıyorum. tebrikler.

 • ACENTE 12 Ağustos 2016 16:32

  DİĞER BRANŞLARDA GÖSTERDİĞİNİZ ZARAR ETME DENEYİMİNİZİ SAĞLIKTADA GÖSTERİRSENİZ EMİN OLUN YILIN ŞİRKETİ OLMAYA DEVAM EDERSİNİZ.

Generali sağlığa iki iddialı ürünle giriyor