Generali’nin dijital dönüşümü “yeni normal”e cuk oturdu

Generali Sigorta, yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğü değişim ve yenilenme çalışmalarıyla tüm sistemlerini dijital çağa uyumlu hale getirdi.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 02.10.2020 - 13:34
    Son Güncelleme: 27.02.2021 - 20:48

AKILLI YAŞAM DERGİSİ 
BERRİN UYANIK BEKAR 

Generali Sigorta, yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğü değişim ve yenilenme çalışmalarıyla tüm sistemlerini dijital çağa uyumlu hale getirdi. Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sunay Koray, “Generali Sigorta artık dijital bir oyuncu. Müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak dijital dönüşüme dair tüm adımları attık. Gelişen dijital ekonomi ve finansal teknolojilerle birlikte dijital sigortacılığın daha da hızlı büyüyeceğine inanıyoruz” diyor...

Generali Sigorta Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sunay Koray, tüm dünyayı saran ve Türkiye’de de etkisini gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sigorta sektörüne etkilerini Akıllı Yaşam okurları için değerlendirdi. 

2020’nin ilk 8 ayında gündemi neredeyse tamamen salgının kapladığını hatırlatan Sunay, sigortacıların da salgının sağlık açısından yönetimi ve ekonomik etkilerine uyum sağlama amacına odaklandığını vurguluyor. Salgının günlük hayata etkilerinin farklı müşteri beklentileri ve ihtiyaçlarını da beraberinde getirdiğini söyleyen Sunay, “Bu süreçte sağlık ve hayat sigortası ürünlerine talep arttı. Finansal sigorta ürünleri de hem bireysel hem de kurumsal alanda önem kazandı. Kasko ve trafik sigortalarını salgından en çok etkilenen branşlar listesinde üst sıralarda yer aldı. Salgın ayrıca, aniden ortaya çıkabilecek, günlük hayatı ve işleyişleri derinden etkileyebilecek olaylara-durumlara karşı geliştirilen sigorta ürün ve hizmetlerine yönelik talepleri de artırdı” diyor...

2020 yılının ilk 8 ayı sektör ve Generali Sigorta için nasıl geçti? Hangi branşlar daha çok büyüdü?
Ekonomik dinamiklerdeki değişimler, küresel büyümede yavaşlama ve ticaret savaşları gibi dış faktörlerin yanı sıra ülke ekonomisinde özellikle de zor geçen 2019 yılının ardından, ekonomik göstergelerde ciddi ve hızlı iyileşmelerle beraber çok daha yüksek büyüme oranlarını tüm branşlarda görmeyi umut ediyorduk. Ancak salgınla değişen dinamikler süreci farklı bir noktaya taşıdı.
Salgının günlük hayata etkileri, farklı müşteri beklentilerini ve ihtiyaçları da beraberinde getirdi. Bu süreç sağlık ve hayat sigortalarına talebi artırdı. Diğer yandan, finansal sigorta ürünleri hem bireysel hem de kurumsal alanda önem kazandı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonominin neferi olan KOBİ’ler süreçten olumsuz etkilendi. KOBİ’lerin yaşadığı kayıplara yönelik ürün ve hizmetler daha da değer kazandı. Bu salgın ayrıca, aniden ortaya çıkabilecek, günlük hayatı ve işleyişleri derinden etkileyecek olaylara-durumlara karşı sunulacak sigorta ürün ve hizmetlerine talepi de artırdı.
İlk 8 ayda yeni gündemimiz sağlık oldu. Salgının sağlık açısından yönetimi ve ekonomik etkilerine uyum sağlama amacına odaklandık. Zamanımızın büyük bir bölümünü, iş süreçlerimizi bu koşullar ekseninde organize ederek ilerledik.
Bunun sonucunda da müşteri memnuniyetini artırmayı başardığımız, hizmetlerimize aksatmadan ve hatta geliştirerek devam ettirdiğimiz, yeni iş yaratmada zorlandığımız ama yenilemelerde trendimizi koruduğumuz başarılı bir 8 ay geçirdik.

Salgın sürecinden sigorta sektörü ve şirketiniz nasıl etkilendi? Önümüzdeki dönemde nasıl bir strateji izleyeceksiniz?
Lokal olmayan, her ülkenin ve ekonominin etkilendiği bir süreçle karşı karşıya kaldık. Koronavirüs salgını, birçok ülkenin hem sosyal hayatı hem de ekonomisinde büyük hasarlara, değişimlere yol açtı. Salgın sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında ise sigortacılık geliyor. Sektörün mevcudiyet nedenlerinden biri de malum bu gibi durumlar karşısındaki duruşu ve aksiyon planları. Bu süreçte yapılan analizler gösteriyor ki insanlar sağlık kadar ekonomik gelir kaybı endişesini de yaşadı ve yaşamaya devam ediyor. Bu durum
ekonomiyi, sektörü ve sigorta talebini doğrudan etkiledi, etkilemeyi de sürdürecek. Ayrıca salgının günlük hayata etkilerinin, farklı müşteri beklentilerini ve ihtiyaçları da beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz.
Salgın da bir dinamik ve bu dinamiğin tek farklı yanı içinde, daha önce deneyimlemediğimiz tarzda bir belirsizlik barındırması. Generali Sigorta olarak salgının ilk döneminde de, yeni normalleşme döneminde de hızlı bir şekilde beklenti ve ihtiyaçlara cevap sunduk. Önümüzdeki dönemde odaklanılması gerekecek konu, sürdürülebilir şekilde bu gibi süreçlerin yönetimi için şirketimizin ve sektörün hazır olması. Bu da dağıtım kanallarının çeşitliliği ve esnekliğinin yanı sıra ürünlerin kapsamının genişletilmesi ve dijital altyapıların bu gibi süreçleri çok daha esnek şekilde yönetmek üzere hazır bulundurulmasıyla mümkün olacak.
Değişkenlik gösterecek bir diğer husus da olası müşteri davranış ve taleplerini etkin gözetlemek, yorumlamak ve müşteri tarafından daha çok yönlendirilen bir ortama doğru sektörün evrilmesi olacak.
Generali Sigorta olarak sadece salgın sürecinin getirdiği ve getireceği müşteri beklentilerini değil, yeni jenerasyonların önümüzdeki 15 yıllık davranış ve taleplerine yönelik pazarlama, ürün ve yönetim planımızı da şimdiden hazırladık. Çünkü salgın gibi olası kriz senaryolarının yanı sıra yeni gelecek kuşakların beklentilerini de şimdiden gözlemek ve ona göre reaksiyon almak gerekiyor.

Kasko ve trafik sigortaları salgın sürecinden nasıl etkilendi?
Kasko ve trafik sigortaları salgın sürecinden en çok etkilenen branşlar listesinde üst sıralarda yer aldı. Salgının etkisini gösterdiği ilk çeyrek ve nisan ayında etkilenen bu iki branşta, haziran itibarıyla iyileşmeye tanıklık ettik. Özellikle insanların evde kaldığı mart, nisan ve mayıs ayları içerisinde kasko branşında gerek yeni poliçe satışlarında gerekse yenilemelerde düşüşler dikkat çekti. Kasko ve trafik branşında haziran ayından itibaren normale dönüş başladı. Bu dönemde bankaların taşıt kredisi faizlerini düşürmesiyle birlikte artan araç satışları kasko branşını olumlu etkiledi.
Diğer taraftan, bu dönem mobilitenin azalması sebebiyle oto sigortaları hasar frekansında beklendiği gibi bir iyileşme gözlendi. Bu da üretim kaybını geçici de olsa finansal anlamda bir ölçüde telafi etti.
Artık sektörümüzün lokomotifi durumundaki oto sigortalarının normal üretim ve büyüme seviyesine dönüşü için tüm ekonomik birimlerin çalışması gereken bir döneme girmiş durumdayız.

Tamamlayıcı sağlık sigortaları hızlı büyüyor. Sizce özel sağlık sigortalarının yerini alıp ana bir ürün grubu haline gelebilir mi?
Salgınla birlikte sağlık sigortasına talebin arttığı bir gerçek. Tamamlayıcı sağlık sigortası, özü itibarıyla müşteri segmenti, mali güç ve benzeri kriterleri barındıran bir fiyatlama yapısı içeriyor. Sağlık gibi vezgeçilmez bir hizmete, sıra beklemeden ve hekimlerin kaliteli zaman ayırmasına olanak sağlayan bir sigorta ürününden bahsediyoruz. Bu anlamda günümüz müşteri beklenti ve memnuniyetine çok uygun bir özelliğe sahip. Bu doğrultuda bizim de beklentimiz bu ürünün sağlık sigortaları içindeki payının giderek artması, sektörün temel ürünlerinden biri haline gelmesi yönünde.

Dijital tarafta büyüme nasıl gidiyor?
Bizim için dijitalleşme; satış, hasar, destek operasyonları gibi her süreçte ve dağıtım kanalı ayrımı gözetmeden, her kanalın kendi dinamiklerine uyumlu dijital dönüşümü iş yapış şekli olarak algılamak anlamına geliyor. Bu anlamda ciddi bir değişim dönüşüm çalışması yürütüyoruz.
Bildiğiniz üzere Generali Sigorta, son 2 yıldır büyük bir değişim ve yenilenme içerisinde. Bu dönemde mevcut sistemimizi dijital çağa uyumlu hale getirerek dönüştürdük. Generali Sigorta artık dijital bir oyuncu. Müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak dijital dönüşüme dair tüm adımları attık. Bütün hasar ve poliçe süreçlerimizi dijitalleştirdik. Bu sayede poliçe sahiplerimiz, istedikleri zaman web sitemizden, mobil hesabımızdan poliçe bilgilerine ulaşabiliyor; hasar ihbarında bulunup, hasar durumunu sorgulayabiliyor. Acente portalımızı, web sitemizi, mobil uygulamamızı dijital dönüşüme uygun çerçevede dizayn ettik. Başta kasko ve KOBİ olmak üzere birçok ürünü şekillendirip satın alabileceğiniz yeni bir sistem kurduk. Bu dönüşümün adımlarından biri olarak “Benim Kaskom” hizmetinin ardından, acentelerimizin iş yapış biçimlerini değiştirme ve dağıtım kanallarını dijitalleştirme ekseninde hazırladığımız dijital platform GATE’i hayata geçirdik. Ayrıca kullanıcı dostu olarak tasarlanan, tek bir ekran üzerinden çapraz satış yapma ve tek bir tuşla teklif detaylarını paylaşma imkanı sunan, hızlı, kolaylaştırılmış, pratik yapısıyla dikkat çeken direkt satış platformumuzu süreçlerimize entegre ettik.
Sadece Generali Sigorta deği acentelerimizin de dijitalleşmesi için adımlar atıyoruz. Eğitim süreçlerimizi dijital ortama uyumlu hale getirerek acentelerimize tüm branşlarda eğitim verdik. Nisan ortasında başladığımız eğitimlere bugüne kadar 800 katılımcı iştirak etti. Bu eğitimleri fiziki olarak organize etmek istesek hem zaman hem de maliyet açısından 2 yıl gibi bir süre gerekirdi. Dijital ortamda eğitim ve bilgilendirmeleri etkili olarak kullandık. Eğitimlerde hem yazılı hem de sözlü olarak aldığımız geri bildirimlerle süreçlerimizde birçok iyileştirme yaptık. Yılın ikinci yarısında da eğitimlere devam ediyoruz.
Dijital alanda kazandığımız tecrübe ve kaynakları acentelerimizle de paylaşmak üzere çalışmalar yapıyoruz. Bu bağlamda acentelerimizin pazarlama faaliyetlerine destek verdik. Acentelerimizin sigortalılarıyla iletişimlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla, sosyal medya mecralarında kullanılmak üzere özel iletiler hazırladık, dijital pazarlama çalışmalarına tam destek sunduk. Son dönemde pazarlama ekiplerimizin hazırladığı görseller sosyal mecrada oldukça ilgi çekti.
Gelişen dijital ekonomi ve finansal teknolojilerle birlikte dijital sigortacılığın büyük bir yol kat ettiğine ve edeceğine inanıyoruz. Mevcut altyapımızı ve pazarlama ile satış süreçlerimizi bu teknolojik gelişmelere paralel olarak geliştiriyoruz. Müşterilerimize hem offline hem de online alanda nasıl ulaşacağımız üzerine kafa yoruyoruz. Odak noktamız, ürün ve hizmet kalitesinin yanı sıra müşteriye hangi durumda, hangi kanallardan ulaşacağımız. Generali Sigorta olarak yaşadığımız dijital dönüşümün ve gelinen noktanın salgın döneminde ne kadar kıymetli olduğunu deneyimlemiş olduk.

Önümüzdeki dönemde hangi alanlarda büyümeyi hedefliyorsunuz?
Her şeyden önce, sektörümüzün de temel ürünleri olan, hedef ürünlerimiz kasko, KOBİ, tamamlayıcı sağlık ve konut sigortaları olmaya devam edecek. Bu ürünleri “bilindiği gibi olmayan” içerikte ve yapıda müşterilerimize sunmaya devam edeceğiz.
Bildiğiniz üzere uzun süredir üzerinde çalıştığımız tamamlayıcı sağlık sigortası ürünümüzü yakın zamanda lanse ettik. Sigortalıların daha kapsamlı, kaliteli ve daha uygun fiyatlarla sağlık hizmetlerinden yararlanabilmelerini sağlayacak Generali Tamamlayıcı Sağlık Sigortası'nın toplam üretimimiz içerisinde ilk 5 üründen biri olmasını hedefliyoruz.
“Modüler Kasko” ürünümüz oldukça iyi gidiyor. Sunduğu esnek teminat paketleriyle bütçe ve ihtiyaca göre tamamen isteğe bağlı olarak özelleştirilebilen, aynı zamanda ekstra indirim opsiyonları da sunan "Benim Kaskom" ürünümüzde büyümeye devam etmek istiyoruz.
Yine modüler KOBİ ürünümüz “Ekmek Teknem”, adıyla uyumlu şekilde küçük ve orta büyüklükteki girişimcilere sigorta güvencesi sunma hedefiyle hayata geçti.
Modüler özellikli ve niş ürünleri müşterilerimize sunmaya devam edeceğiz. Çok yakın zamanda bu ürünlerle ilgili yeni lansmanlarımızı yapıyor olacağız.

Altyapı yatırımlarının durduğu bir süreçte bireysel mi yoksa kurumsal sigortacılık mı daha hızlı büyüyecek?
Generali Sigorta olarak bağlı olduğumuz grubun stratejisiyle de paralel olacak şekilde, bireysel sigortacılık ile özellikle KOBİ’lere yönelik küçük ve orta ölçekli kurumsal sigortalar stratejimizin merkezinde yer alıyor. Bu strateji, sigortanın tabana yayılması amacıyla uyumlu bir strateji ve aynı zamanda sürdürülebilir olacaktır.
Şunun da bilincindeyiz ki tabana yayılmış bir sermaye yapısı, orta ve uzun vadede altyapı ihtiyaçlarını da beraberinde getirecektir. Bu yüzden portföyümüzün ağırlığı bireysel ve küçük/orta ölçekli kurumsal tarafta yoğunlaşacak.
Diğer yandan, sermaye kapasitemizin desteklediği ölçüde kurumsal tarafta da var olmaya devam edeceğiz. Bu anlamda belirlediğimiz çerçevede dengeli bir portföy yapısını hedefleyip finansal gücümüzün sürdürülebirliliği için esnek, çevik ve değişken ekonomik konjonktür için hazırlıklı olacağız.

GENERALİ SİGORTA SAKARYA VOLEYBOL SPOR’A 1. LİG’DE BAŞARILAR
Sunay Koray, Generali Sigorta’nın sigortacılık dışında, sponsorluk çalışmalarıyla ilgili sıcak bir gelişmeyi de hatırlatmadan geçemiyor: “Hatırlanacağı gibi kısa bir süre önce Sapanca'da düzenlediğimiz bir basın toplantısıyla Sakarya Voleybol Spor Kulübü’nün isim sponsoru olduğumuzu açıklamıştık. Generali Sigorta olarak Sakarya Bayan Voleybol Spor ile sponsorluk anlaşması imzaladık. Buna göre, 2020-21 sezonu boyunca Sakarya Voleybol Spor Takımı ‘Generali Sigorta Sakarya Voleybol Spor’ olarak anılacak. Kadınlar Voleybol 2. Ligi’ni namağlup şampiyonlukla tamamlayan ve Kadınlar 1. Ligi’ne yükselen Sakarya Bayan Voleybol Spor, yeni sezonda sponsorluğa özel tasarlanan formayla mücadele edecek. Bu anlaşmayla ilk amacımız Türk voleybolunun ve sporunun gelişmesini desteklemek. Bu amaçla yola çıktık. Gerek Türk sporuna, gerek Sakarya Voleybol Spor Takımı’na gerekse Generali Sigorta’ya hayırlı olmasını diliyoruz.”Etiketler:
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Generali’nin dijital dönüşümü “yeni normal”e cuk oturdu