Georgieva'dan "Kovid-19 salgını eşitsizlikleri artırabilir" uyarısı

IMF Başkanı Kristalina Georgieva'dan "Kovid-19 salgını eşitsizlikleri artırabilir" uyarısında bulundu.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 22.02.2021 - 22:19
    Son Güncelleme: 23.02.2021 - 19:56

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni ipucu koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonomik toparlan giden yolun belirsiz ve düzensiz olduğunu belirterek, bunun hem ülkeler arasında hem ülkeler içinde eşitsizliklerin artmasına neden olduğunu ifade etti. 

Georgieva, Avrupa Parlamentosu tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşmada, ülkenin yüzde 90'ının 2020'yi daha küçük bir ekonomiyle tamamladığına dikkati çekti. 

Merkez bankaları ve finans otoritelerinin olağanüstü güçlü ve koordineli eylemleri sayesinde daha kötü olmasının önüne geçildiğine işaret eden Georgieva, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ile Avrupa Birliği (AB) hükümetlerinin şirketleri ve hane halkları için 3 trilyon avronun üzerinde destek mali sağladığını aktardı. 

Georgieva, bu eylemlerin, aşılar, tedaviler, testler, maske kullanımı ve sosyal mesafe önlemlerinde sağlanan ilerlemeyle birlikte ekonomiyi istikrara kavuşturmaya, dünyanın ve AB'nin toparlanma yolunda ilerlemesine yardımcı olduğunu ifade etti. 

AB İÇİN DE BİR RİSK 

Küresel ekonominin 2021'de yüzde 5,5 büyümesinin beklendiğini anımsatan Georgieva, Avrupa bölgesi ekonomisinin ise bu yıl yüzde 4,2 büyümesinin öngörüldüğünü kaydetti. 

Georgieva, "Toparlanmaya giden yol oldukça belirsiz ve en önemlisi düzensiz. Virüs ile aşılar arasında devam eden yarış nedeniyle belirsiz. Ülkelerin başlangıç konumları, ekonomik yapıları ve yanıt verme kapasitelerindeki farklılık nedeniyle düzensiz. Bu hem ülkeler arasında hem de ülkeler içinde eşitsizliklerin artmasına neden oluyor." değerlendirmesinde bulundu. 

En büyük endişesinin 2020'deki "büyük karantinanın" 2021'de "büyük farklılığa" dönüşmesi olduğunu belirten Georgieva, farklılığın en derin gelişmekte olan ülkelerde olduğunu dile getirdi. 

Georgieva, bu durumun AB için de bir risk oluşturduğunu belirterek, geçen yıl AB genelinde ortalama yüzde 6,4'lük daralmaya kıyasla İspanya, Yunanistan ve İtalya gibi geleneksel turist destinasyonu olan ülkelerin çok daha keskin daralmalar yaşadığını ve ekonomilerinin yüzde 9'dan fazla küçüldüğü anlattı. 

"SALGINI YENENE KADAR DESTEK DEVAM ETMELİ"

Orta ve Doğu Avrupa'nın gelişmekte olan ülkeleri için kişi başına düşen gelirin, 2022 sonunda kriz öncesi tahminlerin yüzde 3,8 altında olmasının beklendiğine işaret eden Georgieva, AB'nin gelişmiş ekonomileri için ise bunun yüzde 1,3 altında olduğunu kaydetti. 

Georgieva, aşk politikasının bu yıl Avrupa ve haber en önemli ekonomi politikası olduğunu belirterek, "Salgını yenene kadar şirketlere ve hane halklarına verilen destek devam etmeli." dedi. 

Uzun vadede dijitalleşme ve yeşil Yatırımların da önemini vurgulayan Georgieva, yeşil altyapı yatırımlarının analizlerinin 15 yıllık bir süreçte küresel GSYH'yı yaklaşık yüzde 0,7 artırabilir ve milyonlarca istihdam yaratabilir aktardı. (AA)
 Etiketler: eşitsizlik, IMF Başkanı, Kovid-19, Kristalina Georgieva
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Georgieva'dan Kovid-19 salgını eşitsizlikleri artırabilir uyarısı