Hayat sigortası bankayı değil müşteriyi korur

TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin, banka kredisi kullananların yaptırdıkları hayat sigortası için açıklamalarda bulundu

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 21.01.2017 - 05:31
    Son Güncelleme: 05.02.2020 - 16:26

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Genel Sekreteri Ekrem Keskin, "Sigortalının sigorta şirketini seçme hakkının banka tarafından kısıtlanamayacağı yasalarla sabittir" dedi.

Hürriyet ekonomi yazarı Sefer Levent, bir hafta önceki yazısında, banka kredisiyle bağlantılı sigortaların daha şeffaf olması gerektiğine dikkat çekmişti. Levent, TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin'in konuyla ilgili kendisine gönderdiği açıklamayı bugünkü köşesine taşıdı. İşte Levent'in yazısında yer alan Keskin'in açıklamaları:

* İlgili mevzuat kapsamında kredi kuruluşları, müşterilerinin veya bunların mirasçılarının kredi borcunu ifa etme gücünü kaybetmesi veya ortaya çıkacak çeşitli riskler nedeniyle uğranılacak maddi zararların telafisi amacıyla, kredi-teminat ilişkisi çerçevesinde, risk azaltım teknikleri dahilinde borçludan sigorta yaptırmasını talep edebilmekte ve acentesi olunan sigorta şirketlerinin hayat sigortası ürününü teklif mahiyetinde önerebilmektedir.

* Buna ek olarak zaman zaman sigorta ürünlerine ilişkin avantajlı kampanyalar organize edilerek penetrasyonun artırılmasına da hizmet etmektedir. Her durumda sigorta poliçeleri kamu otoritesi tarafından belirlenen bilgilendirme ve onay esasların uygun olarak düzenlenmektedir.

* Sigortalının sigorta şirketini seçme hakkının banka tarafından kısıtlanamayacağı yasalarla sabittir.

* Elementer branştaki sigortalar sigortalanan malın değeri nispetinde ve genel olarak 1 yıl süreli düzenlenirken, hayat sigortaları ilgili mevzuat çerçevesinde kredi vadesi ve tutarı ile uyumlu olarak ve teminatı kredi borcundaki düşüş paralelinde azalacak şekilde maliyet avantajı ile düzenlenmektedir.

* Uygulamada yaşanan sorunun ana kaynağı sigortanın devamlılığıdır. Müşterinin kredinin vadesi boyunca sigorta yaptırması ve bunun bankalar tarafından kolaylıkla izleniyor olması sorunun çözümüne destek olacaktır. Sigortanın sürekli olmadığı durumlarda kredi kullandıranın müşteri adına sigortayı yaptırıp, masraflarını müşteriden tahsil etmesi de çözüme katkı sağlayacaktır.

* Uygulamada sigorta talep etmediği için hayat sigortası yapılmamış, daha sonra vefat etmiş müşterilerin mirasçıları tarafından niye niçin sigorta yaptırılmadığı gerekçesi ile davalar açılmaktadır. 30 yaşında bir kişi için 10.000 TL tutarlı ve 36 ay vadeli kredi için ortalama prim tutarı 120 TL seviyesindedir.

* Bu minvalde en doğusu sigortanın bir masraf kalemi değil geleceğe yönelik bir yatırım olduğunun ve bankalardan ziyade sigortalıları koruduğunun dikkate alınmasıdır.

* Gelecek hem riskler hem fırsatlarla doludur. Riskleri iyi yönetmek için katlanılacak düşük masraflar fırsatları daha iyi değerlendirmenize yardımcı olur. Tüketiciyi korumak istiyorsak gelecek risklere karşı sigorta yaptırmanın faydalarını daha iyi anlatmalıyız.Etiketler: Ekrem Keskin, TBB, hayat sigortası, kredi, banka
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Hayat sigortası bankayı değil müşteriyi korur