HDI, tekafül sigortacılığına girecek

Almanya’nın en büyük sigorta gruplarından Talanx’a bağlı olarak faaliyet gösteren HDI’ın yatırımları sürüyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 06.09.2021 - 00:56
    Son Güncelleme: 04.10.2021 - 12:35

AKILLI YAŞAM DERGİSİ/ÖZEL HABER

Geçen ayki sayımızda şirketin Almanya’da sağlık sigortalarına gireceğini ve bu branş için yeni bir ekip kurduğunu yazmıştık.

HDI, Almanya’da sağlık branşına yatırım yaparken Türkiye’de de yeni bir alana girmek için start verdi. Türkiye’de son yıllarda iki sigorta şirketini (Liberty ve ERGO) satın alarak büyümeye devam eden HDI, şimdi de tekafül sigortacılığına girmek için uygun zamanı kolluyor.

Bilindiği gibi tekafül, yardımlaşma usulüne dayalı karşılıklı bir sigorta türü. Arapçada “karşılıklı garanti vermek”, “birbirine kefil olmak” anlamlarına gelen tekâfül kelimesi ülkemizde “katılım” olarak karşılık buluyor ve katılım sigortacılığı olarak adlandırılıyor.

İsminden de anlaşılacağı üzere tekafül, bu sigortaya dahil olan kişiler arasında dayanışma ve yardımlaşma sağlanmasını amaçlıyor. Kişiler tarafından ortak bir havuzda toplanan katkı payları, yine grup içinde ihtiyacı olan kişiler tarafından kullanılıyor.

Tekafül sigortacılığında kullanılan bazı kavramlar var. Katılımcı, katkı primi, tekafül fonu, bakiye, katılım reasüransı, likidite imkânı ve danışma komitesi bu sigorta türünde geçerli olan başlıklar arasında...

HDI Sigorta’nın bağlı olduğu Alman Talanx Grubu tekafül reasüransı konusunda uzman. Zaten bu yüzden Türkiye pazarında bu alana girmek istediği söyleniyor. HDI Sigorta’nın tekafül sigortacılığına girmek için bir şirket satın alıp ruhsatını dönüştürmeyi planladığı, ancak satış aşamasında olanlar arasında beklentilerine uygun bir sigorta şirketi bulamadığı konuşuluyor.

Bakalım HDI Sigorta Genel Müdür Ceyhan Hancıoğlu liderliğinde tekafül sigortacılığına girmek için önümüzdeki günlerde nasıl bir strateji izlenecek? Yeni bir sigorta şirketi mi satın alınacak yoksa ruhsat başvurusunda mı bulunulacak? Bekleyip göreceğiz.Etiketler: HDI TEKAFÜL SİGORTASI
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
HDI, tekafül sigortacılığına girecek