Her iki evden biri Zorunlu Deprem Sigortası'nı yaptırdı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından paylaşılan güncel rakamlara göre Türkiye'de Zorunlu Deprem Sigortası bulunan konut sayısı 9 milyona, ülke genelinde sigortalılık oranı ise yüzde 50'ye ulaştı.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 04.03.2019 - 17:17
    Son Güncelleme: 15.05.2019 - 18:57

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından paylaşılan güncel rakamlara göre Türkiye'de Zorunlu Deprem Sigortası bulunan konut sayısı 9 milyona, ülke genelinde sigortalılık oranı ise yüzde 50'ye ulaştı. DASK'ın, 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle yaptığı açıklamada Türkiye'deki tüm konutların Zorunlu Deprem Sigortası ile güvence altına alınması vurgulandı ve 7'den 77'ye deprem bilincini güçlendirme mesajı verildi.

Bir deprem ülkesi olan Türkiye'de, depremde binalarda oluşan hasarları karşılayarak maddi teminat sağlama hedefiyle 20. yılına yaklaşan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), bugün her iki evden birini Zorunlu Deprem Sigortası ile güvence altına aldı.

DASK'ın 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle yaptığı açıklamaya göre: “Depreme karşı alınabilecek en etkili fiziksel tedbirlerin başında depreme dayanıklı binalar inşa etmek ve bütün binaları depreme dayanıklı hale getirmek gelir. Finansal önlemlerin en önemlilerinden biri de Zorunlu Deprem Sigortası'dır. 1999 yılında yalnızca 500 bin civarında olan deprem teminatlı konut sayısı, bugün itibariyle 9 milyona yaklaştı. Türkiye genelinde sigortalılık oranı ise yüzde 50'ye ulaştı. Bugün Türkiye'de dakikada 15 kişi Zorunlu Deprem Sigortası yaptırıyor. Günde sadece 37 kuruş ayırarak konutları depreme karşı sigortalamak mümkün.”

DASK herkese deprem bilincini aşılayacak

“DASK olarak toplumumuzun farklı kesimlerine yönelik, çok çeşitli mecraları kullanarak hem ulusal hem de yerel ölçekte pek çok bilinçlendirme ve tanıtım projesini hayata geçirdik ve geçirmeye de devam ediyoruz. Yapılan tüm bu çalışmalarımız sonucunda ve yaptırdığımız kamuoyu araştırmalarına göre DASK yüzde 96 oranında yüksek bir bilinirliliğe ulaştı.” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, bu sene çok daha fazla vatandaşın aktif katılımıyla gerçekleşecek “Şehirler Yarışıyor, Sigortalılar Kazanıyor” yarışması hakkında bilgi verildi:Etiketler: DASK, deprem sigortası
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Her iki evden biri Zorunlu Deprem Sigortası'nı yaptırdı