Hindistan “Modicare”a start verdi

Hindistan, dünyadaki en büyük sağlık sigortası programı olan “Modicare” a start verdi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 26.09.2018 - 10:54
    Son Güncelleme: 09.09.2019 - 18:12

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan yoksulluktaki yaklaşık 500 milyon kişiye ücretsiz sağlık hizmeti sunmayı amaçladığı sağlık sigortası programına start verdi. “Modicare” olarak adlandırılan program, 100 milyon yoksul aile için yılda 500.000 INR (yaklaşık 6,900 ABD Doları) sağlık sigortası sağlayacak. Straits Times'da yer alan habere göre, bu hareket, hükümetin kronik sağlık ve hastahane darlığıyla karşı karşıya olan Hindistan’ın halk sağlığı sistemini düzeltmeye yönelik girişiminin bir parçası. Artan sağlık fonlarının yanı sıra hükümet, temel ilaç ve tıbbi ekipmanların fiyatlarına da vergi koydu.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin hedefi olan ve adından esinlenen Modicare ilişkin açıklama yapan Başbakan Narendra Modi, “Bu, dünyanın en büyük sağlık hizmeti programıdır ve Birleşik Devletler, Kanada ve Meksika'nın birleşik nüfusundan daha fazla nüfüsu kapsıyor" dedi. Modi söz konusu açıklamayı programın Jharkhand eyaletinin başkenti Ranchi'de başlatılmasından sonra yaptı.

Başlangıçta Hindistan'ın 29 eyaletinde mevcut olan programın finansmanının% 60'ı federal hükümetten, devlet hükümeti ise geri kalan kısmı omuzlayacak. Hindistan’ın sigorta sektörünün 2020 yılına kadar 280 milyar dolara çıkması bekleniyor ve programın bu büyümeye büyük katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Bazı eleştirmenler, Modicare hakkında şüphelerini dile getirerek, fonun eksik olduğunu ve uygulanmasının, yaklaşan Hindistan seçimlerinden önce siyasi puanlar elde etmek için aceleye getirildiğini söylüyor. Ancak özel hastane gruplarının ve ilaç firmalarının yetkilileri, programın işletmeleri için net bir pozitif etkisi olmasını bekliyor.Etiketler: Hindistan
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Hindistan “Modicare”a start verdi