"İki emeklilik şirketimiz şu aşamada birleşemez"

Allianz Yaşam ve Allianz Hayat'ın Genel Müdürü Taylan Türkölmez, iki şirketin birleşemeyeceğini söyledi

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 07.07.2015 - 08:38
    Son Güncelleme: 14.09.2021 - 00:19
Allianz Türkiye'nin iki emeklilik şirketi var: Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik. İki şirketin genel müdürü Taylan Türkölmez, faaliyetlerin tek çatı altında yürütüldüğünü ama ortaklık yapıları ve bankasürans anlaşmaları nedeniyle birleşme olmayacağını söylüyor. Türkölmez, "Bu yıl hayat tarafında liderlik hedefliyoruz. BES'te ise 9 milyar TL'ye ulaşırız" diyor.
Allianz Türkiye, çatısı altında, Allianz Sigorta, Allianz Hayat ve Emeklilik ile Allianz Yaşam ve Emeklilik şirketlerini barındırıyor. Allianz Türkiye, 2014 yıl sonu verilerine göre hayat sigortalarında 440 milyon TL prim üretimi ve yüzde 13,4 konsolide pazar payı ile ikinci sırada. Bireysel emeklilikte ise 700 bin katılımcı sayısı, 7 milyar TL fon büyüklüğü ve yüzde 18,4 konsolide pazar payıyla üçüncü sırada. 2015'in ilk beş ayındaki veriler de büyümeye işaret ediyor.
Allianz Türkiye'nin hayat ve emeklilik alanındaki iki şirketi Allianz Yaşam ve Allianz Hayat şirketlerinin genel müdürü Taylan Türkölmez ile BES ve hayat sigortacılığında sektör beklentilerini, şirketlerinin hedeflerini ve iki şirketin birleşme ihtimalini konuştuk.

Allianz Hayat ve Emeklilik ile Allianz Yaşam ve Emeklilik şirketlerini birleştirmeyi düşünüyor musunuz?
Allianz Türkiye olarak konuşurken iki şirketimizin verilerini konsolide olarak ifade ediyoruz. Şirketleri ayrı tutuyoruz ama operasyonel olarak birlikte yönetiyoruz. İki şirketimizin şu aşamada birleşmesi söz konusu değil. Bunun iki nedeni var. İlki, şirketlerin ortaklık yapısıyla ilgili. Al lianz Hayat ve Emeklilik'te yönetimde söz sahibiyiz. Ancak Allianz Yaşam şirketinde yaklaşık yüzde 20 pay Yapı Kredi'nin ve ana sözleşme gereği stratejik kararları ortak alıyoruz, ikinci konu bankasürans anlaşmaları. Allianz Yaşam'da Yapı Kredi ile 15 yıllık, Allianz Hayat'ta HSBC ile 10 yıllık anlaşmamız var.

İki şirketinizde BES tarafında hedefleriniz nedir?
2014'te BES'te Allianz Türkiye olarak yüzde 18,4 konsolide pazar payı elde ettik. Katılımcı sayımız yüzde 26,4 artışla yaklaşık 700 bin kişiye ulaştı. 2015 yılının ilk beş ayında yüzde 30 oranında büyüyerek 7,5 milyar TL fon büyüklüğüne eriştik ve yüzde 18,1 pazar payı elde ettik. 2015 yılında da fon büyüklüğünde Türkiye ekonomisinin yüzde 3-4 büyümesine bağlı olarak yüzde 25-30 arasında büyümeyi hedefliyoruz. Yılsonunda 1 milyon sözleşmenin sahibi 800 binin üzerinde katılımcıya ve 9 milyar TL fon büyüklüğüne ulaşacağımızı düşünüyoruz.

BES'te büyüme trendi 2013'ten itibaren hızlandı. Bu trend devam eder mi?
Yüzde 25 devlet katkısıyla büyüme hızı ivmelenerek farklı bir boyut kazandı. 2013 öncesinde yıllık 700-800 binlerde yeni katılımcı varken, bu gün 1,5 milyon yeni katılımcının gelmesi, yani ikiye katlanması olumlu. Bu ivmelenme devam ediyor. 42 milyar TL'ye yakın fon büyüklüğü ve 5,5 milyon katılımcı var. Yıl sonunda piyasa hareketlerine bağlı 50 milyar TL fon büyüklüğü ve 6 milyon katılımcı sayısına ulaşılır. Bu yıl nette 1 milyon ilave katılımcı olur. Ancak rakam aslında 1,5 milyon. 500 bin katılımcı sistemden çıkıyor. Devlet katkısına rağmen sistemden çıkan katılımcı oranında ve ödeme sürekliliğinde beklediğimiz iyileşme henüz tam olarak sağlanamadı.

Sektörde kârsızlıktan yakınılıyor. Mevzuat değişiklikleri oluyor. Bunun olası etkilerini değerlendirir misiniz?
2013 yılı başında BES sektöründe önemli mevzuat değişiklikleri yapıldı. Yeni yeni kâra geçmeye başlayan şirketler, gelirlerin daralmasıyla negatife döndü. Aradan iki yıl geçmeden, genel seçimden iki hafta önce yeni mevzuat değişikliği geldi. 2016 başında devreye girecek düzenlemelerin birtakım etkileri olacak. Öncelikle daha az kârlı bir sektör söz konusu olacak. AB'deki uygulamalara bakılıp bu düzenlemeler yapılıyor ancak orada ölçek çok büyük. Türkiye'de daha milli gelirin yüzde 2-3'lerinde. Yine önümüzdeki altı ay içinde sektör, yeni mevzuat için IT yatırımları yapmak zorunda. Tüm bunlara bakıldığında 19 şirketin faaliyet gösterdiği BES'te konsolidasyon görebiliriz. Zaten 2-3 şirket yerinde sayıyor.

BES'te hızlı büyümenin devamı için ne yapılabilir?
Sistemin hızlı büyümeye devam etmesi için iki noktaya dikkat çekiyoruz. İlki, yüzde 25 devlet katkısının yanında otomatik katılım hızlıca dev reye alınmalı. Ancak burada firmalar ek maliyete fazla katlanmak istemiyor. Burada işverenin yüzde 3 ek katkı sağlayacağı bir sistem üzerinde çalışılıyor. Burada işsizlik fonunun BES'e monte edilmesi mümkün olabilir. İkinci konu, süreç tarafı hızlan-dırılmalı, evrak işleri azaltılmalı.

Hayat tarafında da vergi teşviki var. Bu ne ölçüde kullanılıyor?
BES'te 2013 yılında teşvik sistemi değişirken, sağlık ve hayat tarafında vergi teşviki devam etti. Bir katılımcı BES ve ilave olarak birikimli hayat poliçesiyle önemli avantajlar sağlayabilir. Ancak bunu çok fazla görmüyoruz. Burada risk hayat poliçelerine odaklanılmış durumda. Kredi kartı borcunu ve işsizliği de kapsayan ürünler ile kredilere ilave satılan kredili hayat poliçeleri sektörün yüzde 70-80'ini oluşturuyor.

“HAYAT’TA LİDERLİĞE YAKINIZ”

"2014'te 3,28 milyar TL prim üretimiyle, bir önceki yıla oranla yüzde 3,4 küçülen pazara rağmen, konsolide verilerde yüzde 29,9 artış sağladık. Bunda çalıştığımız bankanın kredi işlemlerindeki olumlu performansının yanında, bizim 2014'te devreye giren kredi-poliçe düzenlemelerine önceden uyum sağlamamızın da etkisi var. Sonuçta 440 milyon TL prim üretimi ve yüzde 13,4 pazar payına ulaştık. 2015'in beş aylık döneminde de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38,6 gibi yüksek bir büyüme oranı yakalayarak 229 milyon TL prim üretimi gerçekleştirdik. Böylece sektör lideriyle aramızdaki farkı 12 milyon TL'ye indirdik ve yüzde 14,6 pazar payı elde ettik. Bu yıl hayat sigortacılığı prim üretiminde de yüzde 15 büyüme hedefimiz var. Beklentimiz, bu yıl sona ermeden hayat tarafında liderliği elde etmek."

HAYAT BRANŞI İÇİN 3 KRİTİK NOT

1-Hayat tarafında yapılacak çok iş var. BES'te emeklilik hakkı kazanımı sonrası, ömür boyu emekli maaşı almayı sağlayacak yıllık gelir sigortası ürünü ekim ayında devreye girecek. Emeklilik ve hayat sigortası birbirine bütünlük sağlayacak. BES'te şu anda emekli olanların yüzde 90'ı toplu para almayı tercih ediyor.
2-Hayat sigortasında alternatif dağıtım kanalları, konusunda daha fazla odaklanma çalışmalarımız var. Çok fazla farklı üründen ziyade müşteriye doğru şekilde ulaşmak gerekiyor, internet, mobil tarafı bu anlamda oldukça önemli.
3-Ölüm teminatı ve 20 kritik hastalığı kapsayan bir ürünümüz var. Ancak bu ürünün sürekliliği düşük. Ayda 20 dolara bile alınabilecek bir ürün. Sektör olarak bu tarz ürünleri doğru kanallar üzerinden müşteriye ulaştırmalıyız. 
(TALİP YILMAZ/EKONOMİST DERGİSİ)


Etiketler: allianz, birleşme, şirket, taylan turkolmez
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
İki emeklilik şirketimiz şu aşamada birleşemez