İkinci el araba fiyatları artacak!

İkinci el araba fiyatları ile ilgili sektör temsilcileri fiyatların artacağını açıkladı

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 28.09.2021 - 14:14
    Son Güncelleme: 28.09.2021 - 17:21

İkinci el araba fiyatları sıfır otomobilde yaşanan çip krizi nedeniyle tekrardan artacak. Tedarik ve stok sorunları nedeniyle sıfır kilometre araçlardaki fırsatları değerlendiremeyen tüketiciler Eylül ayı itibariyle yeniden ikinci ele yöneldi.

Sektör temsilcilerinden Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç ntv.com.tr'den Murat Şahin'e yaptığı açıklamasında ÖTV matrahındaki indirime rağmen bayilerde araç bulunamadığını belirtti ve "Eğer fabrikalarda araç çok üretilir ve piyasaya çıkarsa o zaman ikinci elde yükselme olmaz. Ama araç girişi olmazsa ikinci elde yükseliş yaşanır" dedi.

"FİYATLAR YUKARI YÖNLÜ HAREKET EDECEK"

DOD Satış Müdürü Erol Gündoğan'da sıfır otomobilde yaşanan çip krizinin hükümetin uyguladığı ÖTV matrahındaki düzenleme pazar üzerinde etkisinin kısıtlı olduğunu belirtti.

Çip krizi kaynaklı araç tedarik sorunun, ikinci el araçlara, özellikle de model yılı genç araçlara olan ilgiyi artırdığını dile getiren Gündoğan "Kur seyrinin etkisi ile birlikte mevcut koşulların devamı halinde ikinci el araç fiyatları talebe paralel yukarı yönlü hareket edecektir" diye konuştu.

"İKİNCİ EL ARABA ALMANIN TAM ZAMANI"

İkinci el araba almak için doğru zamanın olduğunu belirten Gündoğan, "vatandaşlara ihtiyaçlarına paralel, bütçelerine uygun ve fiyat/performans oranı doğru bir araç bulduklarında değerlendirmelerini öneririm" tavsiyesinde bulundu.

Sıfır araçlarda yaşanan çip prboleminin 2022 yılının ilk çeyreğine kadar süreceğine dair öngörülerin paylaşıldığını belirten Otomerkezi.net CEO'su Muhammed Ali Karakaş bu dönemde, ikinci el araçlarda talebin artacağını söyledi.

Araba almak isteyenlere Karakaş, "İkinci el araç parkında yeterli arz varken Eylül ayı sonuna kadar tüketicilerin alım yapmasını tavsiye ediyoruz" uyarısı yaptı.

"İKİNCİ EL ARABA FİYATLARINDA YÜZDE 7-8'LİK ARTIŞ BEKLİYORUZ"

İkinci el araba fiyatlarında 2 yaşına kadar olan otomobillerde yüzde 5 kadar kısıtlı bir fiyat düşüşü yaşandığını belirten Karakaş, "Yıl sonuna kadar kur, faiz ve sıfır kilometredeki stok kriterleriyle paralel olarak maksimum yüzde 7-8'lik bir artış beklentimiz var" açıklamasını yaptı.Etiketler: ARABA, OTOMOBİL, İKİNCİ EL
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
İkinci el araba fiyatları artacak!