İngiliz fintech firması Litvanya'da bankacılık lisansı aldı

İngiliz fintech Revolut, Litvanya'da AB bankacılık lisansı aldığını duyurdu

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 14.12.2018 - 16:33
    Son Güncelleme: 05.06.2020 - 12:31

Londra merkezli finans teknolojisi kuruluşu olan Revolut, Avrupa bankacılık lisansı elde etti ve kontrol ve tasarruf hesaplarının yanı sıra perakende ve ticari kredilendirmeyi planlıyor. Doğu Avrupa ülkesi Litvanya'nın Merkez Bankası, Avrupa Birliği'nde faaliyet göstermesine izin veren düzenleyici onayını Revolut'a verdi. Londra, finansal teknoloji girişimleri için bir merkez olurken, Brexit bu firmaların birçoğunu diğer Avrupa ülkelerinden lisans almaya yöneltti.

Avrupa bankacılık lisansı alan ilk Londra merkezli fonu olan Revolut, bankacılık hesaplarını ve kredilerini sunmak için izin almış az sayıda firmaya katılıyor. Diğerleri arasında İsveçli ödeme şirketi Klarna Holding AB ve Hollandalı ödeme firması Adyen NV ve ayrıca N26 Alman şirketi de yer alıyor.

Revolut sözcüsü Chad West, şirketin Litvanya'yı seçtiğini ve bunun nedeninin ise ülkede 150.000 müşterilerinin olması olduğunu belirtti. West ayrıca Litvanya’da diğer birçok Avrupa ülkesinden farklı olarak lisans almanın daha hızlı olduğunu da söyledi. 2015 yılında kurulan Revolut, tüketicilere yurtdışı döviz bozdurma, bütçeleme araçları ve cryptocurrency cüzdanı gibi hizmetlere erişebilmelerini sağlayan uluslararası bir seyahatte kullanılmak üzere ücretsiz bir ön ödemeli banka kartı sunan bir şirket olarak faaliyete başladı. Şirket, büyümede İngiltere, Fransa ve Polonya'yı hedef alacağını da açıkladı.Etiketler: Fintech
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
İngiliz fintech firması Litvanya'da bankacılık lisansı aldı