İnsansız hava araçlarına küresel sicil kaydı oluşturuluyor

Birleşmiş Milletler liderliğinde insansız hava araçları için küresel bir sicil kaydı kuruluyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 19.04.2018 - 12:00
    Son Güncelleme: 09.01.2019 - 12:56

Birleşmiş Milletler'in havacılık kurumu tarafından, insansız hava araçları ve ticari jetleri içeren olayların sayısını takip etmesine yardımcı olabilecek bir sicil kaydı oluşturuyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) güvenliği artırmak için veri analizi için kayıt defterini kullanarak Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) ile işbirliği yapacağını duyurdu. ICAO, insansız uçakların uçması ve takibi için ortak kurallar getirme çabalarının bir parçası olarak kayıt defterini geliştiriyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) hava trafiği yönetim altyapısı direktörü Rob Eagles, “Kayıtta görmek istediğimiz önemli şeylerden biri de olay ve kaza raporlarını içerecek olan verilerin derlenmesidir” dedi.

İngiltere'deki Airprox Board'a göre İngiltere'de, 2015 ile 2017 yılları arasında ticari uçaklar ile insansın hava araçları arasındaki yakın uçuş sayısı 92 olaya ulaştı. Öte yandan Air New Zealand geçen ay Tokyo'dan 278 yolcu ve mürettebatın olduğu uçuşunda Auckland'a iniş sırasında Boeing 777-200 jetinden sadece beş metre uzakta olduğu tahmin edilen bir insansız uçakla karşılaştığını açıkladı.
ICAO sözcüsü Anthony Philbin ise yaptığı açıklamada: “Şu anki amaç, bu faaliyeti insanlı uçaklar için ICAO siciline birleştirmek, böylece sektörün tek bir konsolide kayıt ağına sahip olması” dedi.Etiketler: drone
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
İnsansız hava araçlarına küresel sicil kaydı oluşturuluyor