InvestAZ: Bütçeden iyi haber

InvestAZ Yatırım'ın günlük raporunda bütçenin ağustos ayında 28.2 milyar lira fazla vermesi olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. İşte o rapor...

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 15.09.2020 - 13:30
    Son Güncelleme: 15.09.2020 - 13:35

Merkezi yönetim bütçesi Ağustos ayında 28,2 Milyar TL fazla verdi. Makro göstergelerinde bozulmalar yaşayan Türkiye ekonomisinde uzun yıllardır fazla veren bütçe dengesi de son yıllarda bozulmaya başlamıştı. Cari açık ve TCMB rezervlerindeki bozulmayla kur baskısının arttığı dönemde bütçenin verdiği fazla piyasalara olumlu yansıdı.
TÜİK verilerine göre konut satışları Ağustos ayında 170.408 adet oldu. Temmuz ayında bu sayı 229.357 olmuştu. Pandeminin başlangıcıyla birlikte çakılan konut satışları, parasal gevşeme önlemleriyle birlikte düşük faiz imkanları sunularak ekonominin toparlanmasına yardımcı olmaya devam etti. Ağustos ile birlikte artmaya başlayan faiz oranları ile yıl sonuna doğru konut satışlarında düşüş devam edebilir.
13.10.2020 vadeli repo ihalesine gelen tekliflerin toplamı 29.50 milyar TL oldu. Dün TCMB tarafından çok yüksek meblağda yapılan GLP imkanından sonra bugün de repo ihalesinde minimum basit faiz %11,25 oldu. Açılan repo ihalesinin toplam tutarı 10 Milyar TL idi.

Satır Başları:
• Merkezi yönetim bütçesi Ağustos'ta 28.2 milyar TL fazla verdi. Merkezi yönetim bütçesi Ağustos ayında 28.2 milyar TL fazla verdi. Faiz dışı denge Ağustos'ta 40.1 milyar TL fazla verdi.
• TCMB 3 ay vadeli 1.5 milyar Dolar tutarlı döviz karşılığı TL Swap ihalesi açtı.
• Türkiye Ege'de yeni bir NAVTEX ilan etti. NAVTEX ilanında, Ege adalarının Lozan anlaşmasına aykırı olarak silahlandırıldığı bildirildi.
• İngiltere'de işsizlik koronavirüs kaynaklı kısıtlamaların gevşetilmesine rağmen yükseldi. İngiltere'nin iş gücü piyasası için Temmuz ayında işler kötüye gitmeye başladı ve iş kaybı 700.000'e yaklaşarak hükümet üzerindeki baskıyı artırdı.Etiketler: makro ekonomi, günlük rapor, bütçe, InvestAZ
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
InvestAZ: Bütçeden iyi haber