Japon sigortacılığı sürücüsüz araçlara hazırlanıyor

Japon sigorta sektörü sürücüsüz araçlara uyum sağlamak için hazırlanıyor

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 18.05.2018 - 13:46
    Son Güncelleme: 04.09.2019 - 13:43

Sürücüsüz otomobiller, Japonya'nın sokaklarında bir gerçeklik haline gelmeye daha da yaklaşıyor. Nikkei'nin bildirdiğine göre, Tokio Marine & Nichido Fire Insurance, Sompo Japan Nipponkoa Insurance, Mitsui Sumitomo Insurance ve Aioi Nissay Dowa Insurance gibi büyük Japon sigorta şirketleri, sürücüsüz motorlu taşıtlarını isteğe bağlı motor sigortası kapsamına almaya başladı.

Haberde bu isteğe bağlı sigortaların bir araç sahibinin zorunlu sigortasının kaza mağdurlarını ve ailelerini telafi etmek için yetersiz olduğu durumlarda devreye girdiği belirtildi. Opsiyonel poliçeler, kendi kendini süren araçların neden olduğu maddi hasarı da kapsıyor, fakat zorunlu sigortalar bunu kapsamıyor. Önümüzdeki on yıl içinde Japon pazarına üçüncü seviye araçların gelmesi bekleniyor. Buna karşılık, hükümetin 2025 yılına kadar, kendi kendini süren bir aracın sahibinin, çarpışmalar için sivil sorumluluğu üstlenecek kişi olduğunu belirleyerek, gerekli düzenlemeleri yapması bekleniyor.

Bununla birlikte, Japon hukuku, araçların her zaman insanlar tarafından işletildiğini varsaydığı için özerk araçlara yönelik hukuki engeller de soru işareti yaratıyor. Otomobil endüstrisi ve devlet organları, sürücüsüz araçların güvenlik standartlarını henüz belirlemezken, suçlu (medeni haklara karşı değil) sorumluluğunu nasıl çözecekleri sorusu da hala mevcut.Etiketler: Japon
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Japon sigortacılığı sürücüsüz araçlara hazırlanıyor