Kalp grafiğine bakarak ölüm tarihini tahmin eden makine geliştirildi

ABD’nin Pennsylvania Eyaleti'nde bulunan Geisinger adlı sağlık hizmeti şirketinde çalışan bilim insanları, kalp EKG'lerini kullanarak kişinin tahmini ölüm tarihini bilebilecekler.

  • İçerik
  • Yorum
  • Yayınlanma: 13.11.2019 - 13:23
    Son Güncelleme: 28.06.2020 - 18:51

ABD’nin Pennsylvania Eyaleti'nde bulunan Geisinger adlı sağlık hizmeti şirketinde çalışan bilim insanlarıi ilginç bir makine üretti. Makineyle ilgili makaleyi yayınalayan New Scientist, makinenin kalp EKG'lerini kullanarak kişinin tahmini ölüm tarihini çıkardığını yazdı.

New Scientist'te yer alan makaleye göre Geisinger sağlık grubunda çalışan Brandon Fornwalt ve meslektaşlarının ürettiği makine, yüzde 85 doğrulukla çalışıyor. 1 milyon 800 bine yakın kalp EKG'si inceleyen makine, 400 bin kişinin gelecek yıl içerisinde ölme riskinin yüksek olduğunu saptadı. 

Kalbin elektriksel aktivitesini kaydeden EKG'den alınan veriler, yapay zekaya sahip olan makineye iki ayrı şekilde veriliyor. İlk yöntem, makineye sadece voltajla ölçülen EKG verisinin verilmesi, ikinci yöntem ise bu veriyle beraber hastanın yaşı ve cinsiyetinin de girilmesi. 

Kardiyologların bulamadıklarını buldu

Ekibin lideri Fornwalt, "Yapay zekaya sahip bu makine onlarca yıldır yanlış yorumladığımız şeyleri bize yeniden öğretiyor. Bu model, insanların göremediği detayları görüyor ve hesaplıyor" dedi. Makine şimdiye dek 3 uzman kardiyolog tarafından tespit edilemeyen riskleri saptadı.Etiketler: makine, ölüm tarihi, kalp grafiği
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
Kalp grafiğine bakarak ölüm tarihini tahmin eden makine geliştirildi