Kanser hastası SGK'ye açtığı ilaç davasını kazandı

İlhan Okçu adlı kanser hastası, Keytruda adlı ilacını kendisine temin etmediği gerekçesiyle SGK'ye dava açtı. SGK, Okçu'yu haklı buldu.

 • İçerik
 • Yorum
 • Yayınlanma: 01.12.2019 - 10:34
  Son Güncelleme: 14.07.2020 - 11:10

İlhan Okçu adlı kanser hastası, Keytruda adlı ilacını kendisine temin etmediği gerekçesiyle SGK'ye dava açtı. SGK, Okçu'yu haklı buldu.

SGK'nin "geri ödeme listesi''nde olmayan Keytruda adlı ilaca ilişkin yeni bir gelişme yaşandı.

İLAÇ, MAHKEMELİK OLDU

CHP 26. Dönem Milletvekili Barış Yarkadaş'ın dün gece Twitter hesabından paylaştığı belgeye göre, SGK'nin kendisine dava açan İlhan Okçu adlı kanser hastasının ilacını karşılamasına hükmedildi.

MAHKEMEDEN ÖNEMLİ KARAR

Yarkadaş'ın aktardığı bilgiye göre, İlhan Okçu, bir süre önce İstanbul Anadolu 20. İş Mahkemesi'ne başvurdu. Okçu, "Emekliyim. Keytruda adlı ilacı her ay düzenli olarak almak zorundayım. Ancak ilacın her bir dozu 23 bin TL... Bunu karşılamam mümkün değil" dedi. Okçu, yaşayabilmek için evini de satmak zorunda kaldığını aktardığı dilekçesinde, SGK ve ilgili bakanlığın ilacı temin ederek kendisine vermesini talep etti.

SGK, ÜST MAHKEMEYE İTİRAZ EDİYOR

Okçu'nun talebini haklı bulan mahkeme, Keytruda adlı ilacın SGK tarafından ödenmesine, kurumun İlhan Okçu'nun ilaç için bugüne dek harcadığı paranın da iadesine karar verdi. Ancak, Yarkadaş'ın verdiği bilgiye göre, SGK kararı İstinaf Mahkemesi'ne götürme kararı aldı. Böylece, on bine yakın insanın kullandığı ilacın devlet tarafından hastalara verilip verilmeyeceği konusunda son aşamaya gelindi.

ÇAĞRI YAPTI

Öte yandan, Barış Yarkadaş ise Twitter hesabından "Bu ilaçlar artık geri ödeme listesine alınmalı ve mağduriyetler giderilmelidir" çağrısı yaptı. Cumhuriyet.com.trEtiketler: İLAÇ, DAVA, YARGI, KANSER HASTASI
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ahmak group sizi 01 Aralık 2019 20:48

  Ilaci temin edemeyecek isen ne işe yararsın be kurum...

 • erol g.01 Aralık 2019 12:20

  SGK KANSER HASTASI OLANIN TEDAVİSİ İÇİN İLAÇ PARASINI ÖDEMEYECEK İSE NEDEN SGK KESİNTİSİ YAPIYOR ? EN İYİ ŞEKİLDE/ŞARTLARDA TEDAVİSİNİ YAPMAYACAKSAN KESİNTİ YAPMA-VERGİ DE ALMA HERKES KENDİ İLAÇ PARASINI ÖDESİN HERKES SİLAHLANIP KENDİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLASIN BÜROKRASİDE GÖREVLİ İMAMLARA DİN İŞLERİ ÇALIŞANLARINA SOSYAL GÜVENLİK ÇALIŞANLARINA MALİYECİLERE MAAŞ ÖDENMESİN HİZMET ÜRETİMİ KALKSIN VEKİLLERE BAKANLARA DA MAAŞ ÖDENMESİN OLUR MU ?

Kanser hastası SGK'ye açtığı ilaç davasını kazandı